„Sopranistka s hviezdnou silou, v tom najsilnejšom slova zmysle, charizmatická expesivita, ktorá preniká každým prvkom jej výkonu“, tieto slová Anthonyho Tommasiniho z New York Times sú uvedené na pozvánke galavečera Anny Netrebko, ktorý sa uskutoční 3. februára v The Breakers Palm beach na Floride s dovetkom: „medzinárodne uznávaná superhviezdna sopranistka Anna Netrebko prinesie na pódium svoj slávny hlas, umenie a pôvab.“
„Sme radi, že môžeme privítať superhviezdnu sopranistku Annu Netrebko v Palm Beach. Tento historický večer bude nepochybne vrcholom spoločenskej sezóny na Floride, ktorá oslavuje svetlú budúcnosť umenia v našej komunite. Pani Netrebko je viac než len skvelá umelkyňa s magnetickou prítomnosťou na pódiu a hlasom úchvatnej krásy a sily – je kultúrnou ikonou a jej dlho očakávaný návrat do USA si nesmieme nechať ujsť.“ – James Barbato, generálny riaditeľ.
Na minulých galavečeroch Palm Beach Opera vystúpili okrem iných Luciano Pavarotti, Plácido Domingo, José Carreras, Renée Fleming, Bryn Terfel, Isabel Leonard a Piotr Beczala.
Pokiaľ ide o zoznam minulých spevákov, sopranistka povedala: „Znamená pre mňa veľa, že sa pripájam k pozoruhodnému zoznamu slávnych spevákov, ktorí sa zúčastnili tejto oslavy za posledné desaťročie.“.
„Všetky finančné prostriedky, získané z tohto nezabudnuteľného večera, podporia vzdelávacie programy, transformačné vzdelávanie umelcov a ich vystúpení na hlavných pódiách svetovej úrovne,“ uvádza usporiadateľ.
Jednotlivé vstupenky na koncert a večeru sú v cene 1 250 dolárov na osobu s obmedzenou dostupnosťou. „Sponzorské vstupenky je možné rezervovať už teraz a začínajú na 3 000 dolároch za pár, s možnosťou zakúpenia kompletných stolov na vyšších úrovniach výhod.“ Zoznam sponzorov je veľmi dlhý, takže dobročinný koncert Anny Netrebko, ktorý prispeje na dobrú vec, bude vysoko ziskový.
Anna Netrebko je okrem iného aj ambasádorkou SOS detských dedín v Rakúsku a sponzorkou dedinky Tomilino v Rusku.
Nedávno sa nadšení diváci pred jej umením skláňali v Sile osudu v La Scale, v lete vystúpi ako Tosca vo Verone, nasleduje Nabucco a Trubadúr Trubadúr v Berlíne, Bohéma v Monte Carle a Ariadna na Naxe a Piková dáma vo Viedni.
Počas svojej slávnej kariéry, ktorá sa začala v roku 1994, sa Anna Netrebko stala vládnucou primadonou 21. storočia. Či už v Teatro alla Scala v Miláne alebo v Metropolitnej opere v New Yorku, ako sólistka na otváracom ceremoniáli zimných olympijských hier, alebo ako prvá umelkyňa klasickej hudby, zaradená do každoročného zoznamu 100 najvplyvnejších ľudí sveta časopisu Time.
Netrebkovej portréty najikonickejších operných hrdiniek demonštrujú pozoruhodný rozsah a umelecké cítenie a jej interpretácie siahajú od Mozarta až po belcanto až po hrdinky Pucciniho a Verdiho.
Netrebkovej rozsiahla diskografia zahŕňa kompletné opery, koncertný repertoár a množstvo najpredávanejších sólových albumov. Okrem jej ocenení a vyznamenaní získala Netrebko tri nominácie na cenu Grammy a britské ceny Classical BRIT Awards za „Speváčku roka“ a „Umelkyňu roka“.
V marci 2006 Netrebko požiadala o rakúske občianstvo a koncom júla získala občianstvo. Podľa rozhovoru v rakúskom týždenníku bude žiť vo Viedni a Salzburgu. Netrebko uvádza ťažkopádny a ponižujúci proces získavania víz (ako ruská občianka) pre svoje početné vystúpenia v zahraničí ako hlavný dôvod získania rakúskeho občianstva.
V tejto súvislosti spomeniem nasledovnú udalosť: Na premiére Borisa Godunova v milánskej La Scale okrem iných významných politických hostí sedela v lóži aj pani Ursula von der Leyen, ktorej „bravo“ s rukami na tvári sa ozývalo v 8 minútovom neutíchajúcom potlesku. Tento potlesk patril aj Rusom: Puškinovi, Musorgskému a umelcom na pódiu. Po skončení Puškinovej drámy predsedníčka Európskej komisie poskytla rozhovor, v ktorom vyhlásila, že „miluje Musorgského, Čajkovského a ostatných ruských velikánov, nedovolí však Putinovi, aby ich zničil … Nuž tu už zdravý rozum ozaj zostáva stáť !!! V koho rukách sa ocitla Európa ? Všetci, a to vrátane našej opozície, tlieskali, keď ukrajinský režim búral a gniavil historickú pamäť národa odstraňovaním sôch týchto velikánov, dokonca aj Bulgakova.
Proti uvedeniu Borisa Godunova pred La Scalou protestovali proukrajinskí aktivisti a protest podal aj ukrajinský veľvyslanec v Taliansku. Ursula von der Leyen sa však pri demonštrantoch nepristavila, ale toto je už téma na samostatný článok. Ukrajinský veľvyslanec na Slovensku by si takýto postup nemal kopírovať a tí, ktorí podobný protest zorganizujú, by možno mali svoje kultúrne cítenie zrealizovať v im vlastných „platformách umenia“, ktoré sú im blízke.
K osobnosti jednej z najlepších sopranistiek je treba dodať: Kariéra Anny Netrebko začala pod Gergijevovým vedením, kedy debutovala na opernom javisku v Mariinskom divadle vo veku 22 rokov ako Zuzana vo Figarovej svadbe.
V Spojených štátoch amerických debutovala ako Ľudmila v Glinkovom Ruslanovi a Ľudmile v opere v San Franciscu.
V roku 2002 Netrebko debutovala v Metropolitnej opere ako Nataša v premiére Vojny a mieru. V tom istom roku zaspievala svoju prvú Donnu Annu v inscenácii Don Giovanni na Salzburskom festivale pod taktovkou Nikolausa Harnoncourta. Vystupovala aj na hlavnej zbierke Ruskej spoločnosti pre starostlivosť o deti, „Petruška Ball“ a je čestnou riaditeľkou charity.
V roku 2003 Netrebko účinkovala ako Violetta vo Verdiho La traviate v Mníchove, titulnej úlohe v Lucii di Lammermoor v Los Angeles Opera a Donna Anna v Royal Opera House v Covent Garden. Jej druhý album Sempre Libera vyšiel nasledujúci rok. Neskôr sa objavila ako Violetta Valéry v La traviate na Salzburskom festivale pod taktovkou Carla Rizziho a v roku 2008 stvárnila rovnakú úlohu v Covent Garden s triumfálnym ohlasom na premiére po boku Jonasa Kaufmanna a Dmitrija Hvorostovského v predstaveniach pod taktovkou Maurizia Beniniho.
30. mája 2007 debutovala v Carnegie Hall s Dmitrijem Hvorostovským a orchestrom sv. Lukáša.
V októbri a novembri 2010 spievala úlohu Noriny v Donovi Pasqualovi v newyorskej Metropolitnej opere pod vedením dirigenta Jamesa Levina.
Stvárnila úlohu Anny Boleinovej od Gaetana Donizettiho vo Viedenskej štátnej opere pri vypredanej premiére a repríza predstavenia 5. apríla 2011 bola vysielaná naživo do kín po celom svete. 7. decembra 2011 otvorila novú sezónu v milánskej La Scale ako Donna Anna v Donovi Giovannim. Má tú česť, že bola pozvaná do troch po sebe idúcich premiérových nových inscenácií v Metropolitnej opere: Anna Bolena v roku 2011, Nápoj lásky v roku 2012 a Eugen Onegin v roku 2013. Jej výkon ako Lady Macbeth v inscenácii Macbeth v jesennej sezóne Metropolitan v roku 2014, obnovenej inscenácii Adriana Nobla z roku 2007, si vyslúžil pochvalu kritikov a ukázal, že jej hlas sa stále rozširuje v rozsahu a hlasitosti. V nasledujúcom roku pokračovala vo svojej expanzii do ťažších Verdiho úloh v Metropolitnej opere, keď spievala úlohu Leonory v Trubadurovi, ktorá si vyslúžila uznanie kritikov aj divákov.
Záverom si dovoľujem parafrázovať generálneho riaditeľa amerického usporiadateľa:
„Sme radi, že môžeme privítať superhviezdnu sopranistku Annu Netrebko v Bratislave. Tento historický večer bude nepochybne vrcholom spoločenskej sezóny na Slovensku. Pani Netrebko je viac než len ako skvelá umelkyňa s magnetickou prítomnosťou na pódiu a hlasom úchvatnej krásy a sily- je kultúrnou ikonou a jej príchod k nám na Slovensko si nenecháme ujsť.“
Dana Bystrická
Mali by sme okamžite uvaliť na Ameriku sankcie.