Odklad súdneho konania, o ktorý požiadala spoločnosť Pfizer a právnik Ursuly von der Leyenovej, súd nepovolil a pojednávanie 6. januára pokračovalo riadnym procesným postupom.
Súd bude rozhodovať o troch kľúčových otázkach:
1. Vzťahuje sa na tento prípad imunita von der Leyenovej?
2. Môže Európska prokuratúra stiahnuť tento prípad z trestného súdu v Liège?
3. Je vec prípustná?
Očakáva sa, že sudcovia oznámia svoje rozhodnutie 20. januára.
Európska prokuratúra a právnici obžalovaných mali možnosť predložiť svoje argumenty, čovyužili.
Žalobcovia majú za to, že:
- V prejednávanom prípade nie je možné uplatniť imunitu predsedníčky Európskej komisie, pretože s úmyslom priamym konala nad rámec svojho mandátu a obchádzala riadne postupy rokovaní o nákupe vakcín.
- Európska prokuratúra nemôže stiahnuť prejednávaný prípad z trestného súdu v Liége, pretože to nie je rozpočet EÚ, ale rozpočet členských štátov. Európska prokuratúra vykonáva celoeurópske vyšetrovania finančných a ekonomických trestných činov. Je nezávislým (teda nie politickým) orgánom EÚ, zodpovedným za vyšetrovanie, trestné stíhanie a podávanie obžaloby na páchateľov trestných činov proti finančným záujmom Európskej únie (napr. podvodov, korupcie, cezhraničných podvodov s DPH nad 10 miliónov Eur). Európska prokuratúra vykonáva úkony trestného stíhania a plní úlohy prokurátora na príslušných súdoch členských štátov.
Do právomoci Európskej prokuratúry patria predovšetkým trestné činy poškodzujúce záujmy EÚ, ak spôsobili alebo mohli spôsobiť škodu na finančných záujmoch EÚ, ak mal prípad na úrovni EU dôsledky, ktoré by vyžadovali vedenie vyšetrovania Európskou prokuratúrou alebo ak by zo spáchania trestného činu boli podozriví úradníci alebo iní zamestnanci Únie.
Do právomoci Európskej prokuratúry okrem iného patria aj trestné činy
korupcie, zneužívania právomoci verejného činiteľa, ak boli spáchané
spôsobom, ktorý poškodil alebo mohol poškodiť finančné záujmy
Európskej únie.
Uvedené uvádzam podrobnejšie z toho dôvodu, že doterajší postup Európskej prokuratúry sa žalobcom javí tak, že sa v priamom rozpore so svojou úlohou ochrancu finančných záujmov členských štátov EÚ zatiaľ postavila na stranu obžalovanej Ursuly von den Leyen – snaží sa jej zabezpečiť ochranný štít prostredníctvom inštitútu imunity a tým späťvzatie žaloby. Bola to totiž Európska prokuratúra, ktorá účastníkom konania 6. decembra 2024 oznámila, že súd vo veci zatiaľ nemôže konať z dôvodu, že voči pani predsedníčka EK bude pravdepodobne uplatnená imunita, takže konanie bolo odročené na 6. januára 2025.
Mám však za to, že na spochybnení takého orgánu, akým je Európska prokuratúra, nemôže mať záujem ani jej nová predsedníčka Prof. dr. mr. M.E. Miranda De Meijer, ktorú Rada vymenovala do tejto funkcie 1. novembra 2023 na funkčné obdobie šiestich rokov, ktoré nie je obnoviteľné.
Prof. Miranda De Maijer pracovala ako prokurátorka pre holandskú prokuratúru od roku 2004, naposledy ako vrchná prokurátorka, kde sa špecializovala na boj proti korupcii, podvodom a iné zložité obzvlášť citlivé záležitosti. Predtým pracovala ako obhajkyňa v trestných veciach. Od roku 2014 pôsobila aj ako profesorka na Právnickej fakulte Amsterdamskej univerzity so zameraním na postavenie holandskej prokuratúry v rámci ústavného štátu, etiky a integrity a medzinárodného podvratného organizovaného zločinu.
Chceme veriť, že sa svojej doterajšej profesionálnej praxe nespreneverí a ustráži zákonnosť prejednávaného prípadu aj napriek tomu, že sa jedná o osobu v postavení predsedníčky Európskej komisie a neponíma jej zverenú funkciu ideologicky, veď aj ona promotérovi na promócii odpovedala: spondeo ac polliceor: sľubujem a zaväzujem sa.
- Sťažnosti žalobcov sú legitímne a prípustné. Kam inde by sa mali občania Európskej únie obrátiť vo veci súdnej ochrany, ak nie na vecne a miestne príslušné orgány štátnej moci, ktorým zodpovednosť za ochranu finančných záujmov členských štátov EÚ prináleží ?
Uvidíme … veď v tom Bruseli čert nikdy nespí …
Dana Bystrická
Dufam, ze ta spina, dostane, co jej pravom patri, poriadnu basu !
Už je načase.