Túto životnú filozofiu vyznával môj strýčko Rudolf Stejskal, ktorý bol lesníckou osobnosťou a dlhoročným riaditeľom Lesného závodu v Prievidzi. Svojich synov, ako aj mňa, svoju neter, viedol kláske a úcte k prírode, úcte k zveri, skromnosti a dobrovoľnej disciplíne.
Starší bratanec Rudko sa vydal v jeho šľapajách, desiatky rokov pracoval v Lesnom závode ako poľovný referent a viedol podrobné záznamy o medveďoch, takže lov medveďov mal priamo v náplni práce.
O skutočnosti, že premnožené medvede treba riešiť, urobila s bratancom Rudkom Stejskalom rozhovor už v roku 2021 redaktorka Pravdy Eva Štenclová, ktorej na položené otázky odpovedal takto:
Tvrdíte, že medvede sú premnožené. Kde beriete tú istotu? Veď to vidím, sú všade naokolo. Potulujú sa nielen v lesoch, ale aj tam, kde by nemali byť. Každú chvíľu hlásia naprieč Slovenskom, že ich niekde videli. Ukazujú sa už aj na miestach, kde nikdy predtým neboli. Neprejde týždeň, aby sa také niečo nezaznamenalo. Len tu, na hornej Nitre, je ich zhruba šesťdesiat.
Ochranári vravia, že lesníci to počítajú dosť čudne. Podľa nich rátajú jedného medveďa aj päťkrát. Čo na to hovoríte? To nie je pravda. Počítajú sa podľa rozboru DNA zo vzoriek trusu. Keď sa už ani tomu neverí, tak potom už neviem čomu.
Nebojíte sa? Rešpekt máme, ale čo s tým môžeme robiť? Berieme to tak, že toto je ich prirodzené prostredie. Horšie je, keď sa niektoré odvážia ísť bližšie k civilizácii. Je alarmujúce, že sa už tlačia aj do miest. Nám však zatiaľ nijako neublížili. Nemáme tu, pri chatke, žiadny dobytok či úle, takže nerobia ani škody.
Kedy ste si všimli, že tieto šelmy začali pribúdať a je ich stále viac? Trvá to už dlho, lebo sa nestrieľali. Celoročnú ochranu medveďa na Slovensku vyhlásili v roku 1932. Prvé odstrely, ktoré ministerstvo životného prostredia povolilo, boli viac-menej ochranné. To znamená, že ak boli škody na ovciach, včelách a podobne. Začalo sa s tým v roku 1968.
Koľko kusov bolo odvtedy takto ulovených? Môžem hovoriť len o tomto revíri, teda Tužina-Kľačno. Mám ho zdokumentovaný v albume. Je v ňom zoznam mien strelcov, vek, váha zastreleného medveďa, jeho fotografia a všetky potrebné údaje. Oficiálne prvého, od spomínaného roku 1932, strelil môj otec. Do roku 2007 sa ich tu takto ulovilo spolu s poplatkovými odstrelmi 71.
Aké riešenie by, v súvislosti s ich premnožením, pomohlo? Regulačný odstrel. Jednoducho za poplatok umožniť loviť medveďa tak, ako sa to robí s inou zverou – jeleňmi či diviakmi.
Aký je teraz ten poplatok? Ostatných dvadsať rokov je to 33 eur za kilogram. Väčšinou sa poľovali len medvede do sto kíl, takže to vyšlo približne na 3 300 eur.
Kam by putovali takto vyzbierané peniaze? Do fondu, z ktorého by sa ľuďom platili škody, spôsobené medveďmi. Teda bačom, včelárom či iným hospodárom. Samozrejme, uvedomujem si tiež problémy, ktoré spôsobujú ľudia – zostávajú po nich vyzbierané čučoriedky a podobne. Okrem toho ubúdajú včely, oviec už tiež nie je na Slovensku toľko ako kedysi. No v každom prípade je medveďov, na našu malú krajinu, naozaj veľa.
Vy máte aký vzťah k týmto zvieratám? Nech žijú, patria do prírody. Keď sú ale ich stavy vysoké, pribúdajú aj kolízne situácie s človekom. Nedávno, žiaľ, došlo už aj k smrteľnému stretu. Kompetentní by sa nad tým mali zamyslieť a povoliť regulovaný odstrel.“
K uvedenému si dovoľujem na porovnanie uviesť aktuálnu situáciu s medveďmi v Rumunsku:
Rumunsko sa chystá utratiť 426 medveďov ročne: „Platíme príliš veľa peňazí ako kompenzáciu,“ vyjadril sa minister životného prostredia. V Rumunsku sa počet medveďov pohybuje medzi 7 500 až 8 tisíc. Od roku 2016 do roku 2021 bolo medveďom pripísaných 154 útokov, ktoré si vyžiadali štrnásť úmrtí a 158 zranení. Z tohto dôvodu chce Bukurešť strojnásobiť počet každoročne zabitých medveďov: zo 140 exemplárov na 426.
Rumunsko zakázalo lov medveďov od roku 2016, no povoľuje približne sto výnimiek pre „nebezpečné“ medvede.
Minister životného prostredia obhajoval návrh na zvýšenie lovu pod „prísnym dohľadom a monitorovaním“ a uviedol, že „mnoho ľudí zomrelo a platíme veľa peňazí ako odškodné, navyše útoky pribúdajú a je našou povinnosťou chrániť ľudské životy.“ Proti sú ako vždy environmentálne skupiny, podľa ktorých ide o porušovanie európskych zákonov vzhľadom na to, že EÚ zaradila medveďa medzi chránené druhy.
Nový rumunský zákon, platný pre rok 2024, povoľuje usmrtenie 426 jedincov medveďa hnedého ako preventívne opatrenie na národnej úrovni a 55 jedincov ako intervenčné opatrenie. Podľa oficiálnych údajov žije v karpatských lesoch 6276 exemplárov z celkového počtu takmer 14-tisíc v Európe. Napriek tomu, že ide o chránený druh, v Rumunsku zákon povoľuje lov medveďa hnedého tam, kde sú veľké hustoty alebo keď hrozí, že plantigrady spôsobia škody.
Rumunský cenník:
9 dní pobytu, 7 dní lovu vrátane usmrtenia 1 medveďa: 8 850 Eur
Dodatočné usmrtenie medveďa: 4 450 Eur
Spoločník pri love: 2 850 Eur
Vrátenie peňazí, ak nebolo možné zastreliť medveďa: 1 200 Eur
Medveď žije v 10 populáciách, z ktorých najväčšia je karpatská, kam patrí Rumunsko, Poľsko, Slovensko, Maďarsko a Česká republika s odhadom deväťtisíc zvierat, nasleduje dinársko-balkánsky s približne štyrmi tisíckami jedincov a škandinávsky, ktorý má tri tisícky medveďov.
Najviac útokov na človeka v Európe sa v roku 2024 vyskytlo v Rumunsku – 18, nasleduje Slovensko, Švédsko a Fínsko. Dnes sa odhaduje, že na svete žije asi 200 000 medveďov hnedých. Najväčšie populácie sa nachádzajú v Rusku so 120 000 exemplármi, v Spojených štátoch s 32 500 a v Kanade s 21 750.
Pre zaujímavosť uvádzam, že jediné zviera, ktoré môže spôsobiť vážne poškodenie medveďa, je hroch (Hippopotamus amphibius), ktorý je agresívny a má mimoriadne silné čeľuste a jediným psom, ktorý dokáže poraziť medveďa je karelský medvedí pes, pochádzajúci z Fínska, ktorý sa používal pri love medveďov pre svoju silnú stavbu tela a obratnosť. Z tohto dôvodu sa nazýva medvedí pes.
Mám za to, že tak ako v Rumunsku, aj na Slovensku bude odlovenie 350 medveďov hnedých pod prísnym dohľadom a monitorovaním Ministerstva životného prostredia, aby boli dodržané rovnaké podmienky a možnosti pre všetky poľovnícke združenia na Slovensku. Navyše v Rumunsku má ekonomický úžitok z lovu medveďov aj štát – teda všetci občania.
Darina Jelínková