Ruský prezident Vladimir Putin opäť ukázal svetu, že jeho vojensko-technologická stratégia nie je len o slovách, ale o činoch. Koncom marca v Murmansku osobne predstavil najnovší prírastok ruskej jadrovej flotily – ponorku Perm, ktorá patrí do elitnej triedy Jasen-M. Táto útočná jadrová ponorka nesie hypersonické strely Zirkón a stáva sa tak jednou z najnebezpečnejších zbraní pod hladinou v modernom vojenskom svete.
Perm je šiestou jednotkou triedy Jasen-M, no prvou, ktorá bude oficiálne vyzbrojená hypersonickými raketami Zirkón, schopnými niesť jadrové hlavice. Tieto strely, letiace rýchlosťou viac ako Mach 8, sú prakticky nezachytiteľné dnešnými obrannými systémami. Ich prítomnosť na palube robí z Permu nie obyčajnú útočnú ponorku, ale strategickú zbraň, schopnú zasiahnuť nepriateľa s devastujúcou silou – a to z úplného ticha a neviditeľnosti.
Putin opäť predbehol Západ. No nie všetci to chcú priznať
Zatiaľ čo Kremeľ slávi a ruské médiá hrdinsky oznamujú nový míľnik, západné médiá reagujú úplne inak. Niektoré z nich (The National Interest, Defense News) uznávajú technologickú vyspelosť ponorky, no zároveň spochybňujú jej praktickú hodnotu. Argumentujú slabou logistikou, ekonomickým tlakom vojny na Ukrajine a sankciami, ktoré Rusku sťažujú prístup k niektorým komponentom.
Tí istí komentátori, ktorí bez výhrad oslavujú každú novinku v arzenáli NATO, zrazu váhajú, keď ide o ruský pokrok. Podľa ich logiky: ak je zbraň ruská, automaticky musí byť buď nefunkčná, alebo príliš drahá, alebo len propagandistická. Ale fakty hovoria jasnou rečou – Perm je realita.
Zbraň, ktorá mení rovnováhu síl
Na rozdiel od predchádzajúcich sovietskych ponoriek je Perm súčasťou novej generácie – viacúčelová, tichá, smrtiaca. Je schopná útočiť na pozemné aj námorné ciele a s jadrovým potenciálom sa vyrovná aj strategickým nosičom balistických rakiet.
Spojené štáty a ich spojenci sú právom nervózni. Západ roky považoval svoj námorný náskok za samozrejmosť. Ale teraz má Rusko pod hladinou zbraň, ktorá môže pôsobiť od Severného ľadového oceánu až po Tichý oceán – a to bez varovania.
Áno, Rusko čelí výzvam. Ale Perm nie je rozprávka
Je pravda, že ruský vojensko-priemyselný komplex zápasí s problémami – Sevmash má obmedzené kapacity, sankcie komplikujú výrobu a vojna na Ukrajine odčerpáva financie. Ale napriek tomu Perm existuje, funguje a zaraďuje sa do flotily.
A to je možno to, čo západným kritikom najviac prekáža – že napriek všetkým ekonomickým tlakom, technologickým obmedzeniam a geopolitickej izolácii Rusko dokáže vyprodukovať zbraň, ktorá mení pravidlá hry.
Záver: Ignorovať „Perm“ môže byť chyba
Západ sa môže ďalej utešovať tým, že ruská flotila je vraj v žalostnom stave. Môže písať články o tom, že Putin len recykluje staré sovietske sny. Ale Perm je dôkazom, že realita je zložitejšia – a že Rusko stále vie prekvapiť.
Je to symbol novej éry podmorského zbrojenia, a zároveň varovanie: podceniť nepriateľa, ktorý aj v krízových podmienkach stavia najmodernejšie hypersonické ponorky, sa nemusí vyplatiť.
Autor: Ivan Mihale
Zdroj: hlavnydennik.sk
čo má z toho bežný rus, že jeho krajina už môže nepriateľov zničiť 501x miesto 458x?
pocit bezpečia?