Sociálny zmier medzi vládou a lekárskymi odborármi má priniesť okrem vyšších platov lekárom aj zlepšenie celého systému zdravotníctva. Nie všetci toto nadšenie zdieľajú.
Každá podobná dohoda medzi odborármi a vládou sa skončila vo výsledku presne naopak. Na riziká dosahov zmieru upozornila aj šéfka odboru zdravotnícka v Žilinskom samosprávnom kraji Silvia Pekarčíková v rozhovore pre týždenník Trend.
Podľa nej 77 % nákladov v priemere na nemocnice v kraji tvoria výdavky na platy zdravotníkov. Nemocnice na tom nebudú lepšie ani po schválení zdravotníckej legislatívy v parlamente. „Hovorí sa o sociálnom zmieri, ale v nemocniciach začínajú vznikať značne veľké rozdiely – napríklad, keď si porovnám platy sanitára s 25-ročnou praxou, ten má okolo 1 150 eur, a lekár s rovnakou praxou, ktorý má základný plat zhruba 4 550 eur bez bonusov, služieb a benefitov. Napríklad u nás má lekár s 25-ročnou praxou podľa platového výmeru 3 945 eur, ale skutočne dostane vyplatené 6 115 eur,” uviedla Pekarčíková v rozhovore.
Podľa nej má dohoda medzi vládou a odborármi z LOZ ďaleko od sociálneho zmieru.„Zoberte si napríklad, že zamestnáte problematického lekára. Podľa dohody s LOZ ho musíme prijať na čas neurčitý. To znamená, že po skúšobnej lehote toho človeka prakticky nemôžete vyhodiť. Druhá vec je, že ten, kto štrajkoval, si vyštrajkoval lepšie podmienky ako ten, kto tvrdo pracuje,“ povedala šéfka odboru zdravotníctva v Žilinskom samosprávnom kraji.
„Napríklad za prácu na urgentnom príjme dostane rovnakú odmenu ako ten, čo v úvodzovkách prespí noc na menej vyťaženom oddelení. Čakanie na prácu je dokonca lepšie zaplatené ako reálny výkon,” zakončila s tým, že ak si chceme zachovať rovnakú zdravotnú starostlivosť v rovnakom rozsahu, potrebujeme v prvom rade ľudí a potom peniaze.
Zdroj: PlusJedenDeň
Bodaj by to tak bolo.