spot_img

Nechal sa prikrmovať? Hamranovo konanie pri biznise s autami zaváňa skutkom zavedeným Kolíkovou

O nákup balistických vozidiel z Hamranových čias sa začal zaujímať úrad, o ktorom strana Demokrati tvrdila, že kontrakt odobril.

Písal sa november 2020 a ministerstvo spravodlivosti pod vedením Márie Kolíkovej spustilo kampaň, v rámci ktorej sa národu čo najzrozumiteľnejšie snažilo vysvetliť zavedenie nových trestných činov do legislatívy. Jedným z nich bol aj skutok prijatia a poskytnutia nenáležitej výhody, tak­zvané prikrmovanie. 

„Na prvý pohľad nevinné prijímanie a poskytovanie pozorností, darčekov, pozvaní na kultúrne alebo športové podujatia, sponzorovanie osláv len preto, že osoba zastáva pracovnú pozíciu s dôležitými právomocami. Takéto konanie doteraz odporovalo štandardom etiky a morálky, ale nie zákonu. A práve to sme zmenili,“ vysvetľoval rezort. Jeho šéfka Mária Kolíková dodala, že „prikrmovanie sa pritom deje s vyhliadkou, že raz bude dotyčný rozhodovať napríklad o splnení podmienok súťaže a vtedy si na pozornosti spomenie“.

Hoci novelizovaný zákon vstúpil do platnosti v januári 2021, doteraz nie je známy jediný prípad, že by čo i len obvineniu z jeho možného spáchania čelila dôležitá, verejne činná osoba. Po nedávnych udalostiach sa však človek nemôže ubrániť spomienke na meno niekdajšieho vysokopostaveného funkcionára.

Dohodoval biznis

Ide o policajného exprezidenta a bývalého veliteľa útvaru osobitného určenia Štefana Hamrana. Na uvedených pozíciách sa najskôr služobne aj súkromne vyvážal na luxusných vozidlách, ktoré bezodplatne, teda zadarmo, poskytla štátu súkromná spoločnosť. Tá napokon získala lukratívne zákazky priamym zadaním, čiže bez výberového konania. Týkali sa dodania štyroch áut s balistickou ochranou v hodnote takmer dva milióny eur.

Všetko sa navyše udialo v utajenom režime, čo znamená, že zmluvy podpísané v roku 2022 a v roku 2023 sa nezverejnili v centrálnom registri. Nie je tak zrejmé, či štát nemohol vozidlá zakúpiť od inej firmy výhodnejšie. Ani to, na základe ktorých kritérií kontrakt získala predmetná spoločnosť, ktorá sa dovtedy na dodávanie spomínaného druhu auta nešpecializovala. 

Aby toho nebolo málo, ukázalo sa, že zmluvu podľa všetkého uzavrela bez splnenia potrebných podmienok. Celý biznis pritom dohodoval práve Štefan Hamran. Ten vraj dokonca podpísal akýsi certifikát, ktorý mal umožniť uvedenej firme doviesť špeciálne vozidlá na Slovensko.

Nemali povolenie

Autá s balistickou ochranou však spadajú pod tovar obranného priemyslu, a preto ich môže importovať iba fyzická alebo právnická osoba, ktorá dostala povolenie na obchodovanie s takýmito výrobkami. Môže ho vydať len ministerstvo hospodárstva a nie policajný prezident. 

„V tomto konkrétnom prípade bolo potrebné požiadať aj o medzinárodný dovozný certifikát, prípadne o vyhlásenie o konečnom užívateľovi výrobkov obranného priemyslu, ktoré vydáva ministerstvo hospodárstva. Prezident Policajného zboru takéto oprávnenie nemá. Zákon takúto výnimku nepripúšťa,“ zdôraznila pre PLUS 7 DNÍ hovorkyňa rezortu hospodárstva Mária Pavlusík. 

Zároveň priblížila, že firma, s ktorou boli uzatvorené zmluvy na dodanie vozidiel, sa v septembri 2023 telefonicky a e-mailom dopytovala na ministerstve na možnosť získať povolenie na ich dovoz. 

„Urobila tak po tom, ako autá zadržali colné orgány. Spoločnosť o udelenie povolenia na obchodovanie s výrobkami obranného priemyslu, ktoré by ju oprávňovalo vykonávať zahraničnoobchodnú činnosť s podobným tovarom, do dnešného dňa nepožiadala,“ konštatovala Pavlusík. 

Keby to aj urobila, oprávnenie by zrejme ani nedostala, keďže podľa verejne dostupných údajov nedisponuje potrebnou previerkou od Národného bezpečnostného úradu.

Obalené záujmy

Na prípad podozrivého nákupu prednedávnom upozornil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. V mene Štefana Hamrana na kauzu prostredníctvom sociálnej siete reagovala aj strana Demokrati, za ktorú kandidoval do europarlamentu. 

„Rozumieme, že minister potrebuje prekryť najhoršiu situáciu v Policajnom zbore od jeho vzniku. Podľa našich informácií však postup pri obstaraní vozidiel, v ktorom Štefan Hamran len pokračoval, odobrila ešte stranícka kolegyňa pána Šutaja Eštoka, vtedajšia ministerka vnútra Denisa Saková. Je tiež verejnou informáciou, že postup bol preverený ďalšími relevantnými orgánmi ako parlamentný výbor pre financie, Úrad inšpekčnej služby či Úrad pre verejné obstarávanie,“ napísali Demokrati.

Ide o stranu, ktorá sa rada hrdí tým, že odkrýva pravdu a bojuje proti klamstvám. Je preto zarážajúce, že nepovažovala za potrebné overiť si informácie týkajúce sa akvizície áut sprostredkovanej Hamranom. Lebo minimálne pokiaľ ide o Úrad pre verejné obstarávanie, Demokrati vo vyjadrení zavádzali. 

„Náš úrad nekomunikoval a metodicky neusmerňoval ministerstvo vnútra v oblasti nákupu vozidiel s balistickou ochranou. Táto zákazka bola podľa našich aktuálnych informácií zadaná podľa výnimky, na základe ktorej nie je povinnosť zaslať oznámenie o zámere uzavrieť zmluvu,“ uviedol pre PLUS 7 DNÍ hovorca Úradu pre verejné obstarávanie Jozef Gabík.

Spomínaná výnimka sa pritom vzťahuje na zákazky, pri ktorých plnení sa musia použiť osobitné bezpečnostné opatrenia alebo pri ktorých je nevyhnutná ochrana základných bezpečnostných záujmov Slovenskej republiky. Inými slovami, aby ministerstvo vnútra mohlo biz­nis koordinovaný Hamranom utajiť a neinformovať o ňom ani kompetentné inštitúcie, zabalilo ho podľa všetkého do výnimky o ochrane štátu.

Jozef Gábik v tejto súvislosti dodal, že Úrad pre verejné obstarávanie v prípade výnimky zo zákona zvyčajne kontroluje len ex post, teda po uzavretí zmluvy. „V prípade zistenia porušenia uloží pokutu a poznatky by mali byť podkladom pre uplatnenie ďalších právnych inštitútov ako napríklad vyvodzovanie pracovnoprávnej, politickej či trestnoprávnej zodpovednosti,“ uzavrel s tým, že sa nákupom začali zapodievať.

Pre Hamrana a Mikulca

Akvizíciu prešetruje aj Úrad inšpekčnej služby. Či už dospel k nejakým výsledkom, napríklad v podobe obvinenia, možno aj pre trestný čin takzvaného prikrmovania, však odmieta prezradiť. „V tejto chvíli môžeme len potvrdiť, že prípadom sa Úrad inšpekčnej služby zaoberá,“ reagovala pre PLUS 7 DNÍ jeho hovorkyňa Andrea Dobiášová. 

Dodajme, že firma, ktorá v utajenom režime získala od ministerstva vnútra zákazky na dodanie balistických vozidiel, sa zameriava predovšetkým na predaj a výpožičky luxusných áut. Podľa dostupných údajov štát s touto spoločnosťou pred koncom roka 2020 nikdy neobchodoval. Až následne s ňou začal rezort vnútra pod vedením Romana Mikulca podpisovať zmluvy na výpožičky vozidiel. 

Dokopy ich bolo sedem, pričom na ich základe bezodplatne poskytla ministerstvu modely BMW 540x Drive, BMW X3 M 40d, BMW 750i Drive 7L, BMW 740 d xDrive 7L, Land Rover Defender či BMW X5. „Vozidlá z uvedených zmlúv boli pridelené do užívania na útvar osobitného určenia a využívali ich pán Hamran a pán Mikulec,“ prezradil aktuálny rezortný hovorca Matej Neumann. Len jedno auto putovalo na Úrad pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií.

Zdroj: https://plus7dni.pluska.sk/domov/nechal-prikrmovat-hamranovo-konanie-pri-biznise-autami-zavana-skutkom-zavedenym-kolikovou?itm_brand=plus7&itm_template=hp&itm_modul=plus7_hp_clanky&itm_position=2

Visited 22 times, 1 visit(s) today
spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

Podporte spravodajský portál Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora

Newsletter - Denník VV

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás