☝?novela Trestného zákona nie je podľa nášho názoru protiústavná..
Milí naši sledovatelia, faktom je, že z novely Trestného zákona a súvisiacich predpisov/zákonov sa na Slovensku stala politická téma a boli prezentované tvrdenia časťou politikov a niektorými médiami, že novela Trestného zákona je čisto politické rozhodnutie a samotná novela je zlá a nezmyselná.
Opakovane tvrdím, že k výsostne odborným otázkam trestného práva sa NAJVIAC paradoxne vyjadrujú tí, ktorí o trestnom práve dokopy nič nevedia, nie sú ani právnici, a prezentujú POLITICKÉ a NIE ODBORNÉ NÁZORY..
✍? JUDr. Martin Ribár – advokát a predseda OZ ZA DEMOKRACIU A PRÁVNY ŠTÁT
Dňa 10.6.2024 bol zaslaný Ústavnému súdu SR, ktorý bude posudzovať ústavnosť novely Trestného zákona, list „amicus curiae“ k novele Trestného zákona a súvisiacich predpisov, ktorý reprezentuje názor odbornej právnickej verejnosti – viac ako 1️⃣0️⃣0️⃣ advokátov, advokátskych koncipientov a právnikov iných právnických profesií:
?Podporné Vyjadrenie advokátov/advokátskych koncipientov zapísaných v Slovenskej advokátskej komore ku Stanovisku SAK zo dňa 3. apríla 2024 zaslaného Ústavnému súdu SR ku konaniu vedenom na Ústavnom súde SR pod sp. zn.: PL. ÚS 3/2024
?Stanovisko advokátov/advokátskych koncipientov zapísaných v Slovenskej advokátskej komore a právnikov iných právnických profesií – zástupcov odbornej (právnickej) verejnosti ku konaniu vedenom na Ústavnom súde SR pod sp. zn.: PL. ÚS 3/2024
??s tým, že podľa nášho názoru NIE JE novela Trestného zákona a súvisiacich zákonov protiústavná, naopak je súladná s Ústavou SR
??sme toho názoru, že je nevyhnutná čo najrýchlejšia zmena trestných kódexov s tým, že napadnuté právne predpisy umožňujú vykonanie „najnevyhnutnejších“ zmien, takpovediac „už včera (pred rokmi) bolo neskoro“.
Nutnosť čo najrýchlejšej zmeny trestných kódexov vyplýva taktiež z rozhodovacej činnosti ESĽP a Súdneho dvora EÚ, poukazujeme na množstvo rozhodnutí ESĽP proti Slovenskej republike práve v oblasti trestného práva, urýchlenú nutnosť zmeny trestných kódexov podčiarkujú aj desiatky sťažností podaných na ESĽP zo strany sťažovateľov zo SR v oblasti trestného práva, a najmä viaceré sťažnosti oznámené zo strany ESĽP slovenskej vláde, vrátane tých na porušenie čl. 18 Dohovoru.
Rozumiem tomu, že u bežného občana sa vysoké trestné sadzby môžu spájať s predstavou, že odrádzajú páchateľov od páchania trestných činov, v skutočnosti to tak PREUKÁZATEĽNE NIE JE..
Štatistické údaje – teda verifikovateľné a objektívne číselné údaje z iných krajín, ale aj to Slovenska hovoria jasnou rečou:
☝?vysoké až drastické trestné sadzby NEODRÁDZAJÚ páchateľov od páchania trestnej činnosti
‼ naopak – PARADOXNE – v krajinách s vysokými trestnými sadzbami, ba dokonca aj s trestom smrti, je KRIMINALITA na oveľa VYŠŠEJ úrovni, ako v tých krajinách, kde sú trestné sadzby nižšie ‼
Milí naši sledovatelia, napíšte nám prosím vo vašich komentároch:
?Aký je váš osobný názor na vládnu novelu trestných kódexov ??
?Aký je váš názor na fakt, že v krajinách s vysokými trestami, aj s trestom smrti, je kriminalita oveľa vyššia, ako v krajinách s nižšími trestnými sadzbami ??
?PREČO je podľa vás kriminalita na Slovensku VÝRAZNE VYŠŠIA, ako v tých krajinách, kde sú trestné sadzby oveľa NIŽŠIE ??
?PREČO máme podľa vás na Slovensku 3-4 násobne viac osôb vo výkone trestu odňatia slobody na 100.000 obyvateľov, ako v tých krajinách, kde sú trestné sadzby oveľa NIŽŠIE ??
Zdroj: Za právny štát