spot_img

Juraj Draxler: Británia včera spustila proces spätnej integrácie do EÚ

Spojené kráľovstvo a EÚ oficiálne dohodli, že UK začne znovu dodržiavať veľkú časť z balíka poľnohospodárskych a potravinárskych štandardov EÚ. Tiež, že sa postupne znovu zapojí do schémy mobility mladých Erazmus a ešte predtým sa vytvoria pravidlá pre pohyb mladých medzi oboma zoskupeniami.

Plus sa (čo príde ale až o rok) umožní britským turistom používať digitálne brány na letiskách. A Británia získa opätovný prístup k databázam Europolu a podobne.

Hospodársky je dôležité to prvé opatrenie. Aj pekne ilustruje bláznivosť Brexitu a diskusií okolo neho. Lebo ľudia si heslá ako „zobrať si naspäť kontrolu“ vysvetľujú veľmi ružovo. V skutočnosti „take back control“ v tomto prípade znamenalo, že sa mimoriadne skomplikoval život zvlášť malým firmám v potravinárstve, ktoré vyvážali do EÚ. Zmluva o Brexite medzi UK a EÚ síce ponechala v platnosti mnohé mechanizmy fungovania z čias plného členstva v EÚ, ale nie všetky, aby to politicky nevyzeralo, že sa vlastne takmer nič nemení.

Ale realita obchodovania medzi krajinami je medzi komplexými ekonomikami podložená zložitými technickými dohodami (čo si nie celkom uvedomuje napríklad istý Donald J. Trump, ktorý chce obchodné dohody vyjednať za tri mesiace) a keď to nie je, viazne obchod.

A tak sa Británia vracia k normám, ktoré predtým zdieľala s EÚ – povedané inak, odteraz bude akceptovať „diktát Bruselu“. Čo sa v Bruseli v oblasti týchto noriem vymyslí, budú musieť bez možnosti ovplyvniť ich aplikovať aj Briti. Rovnako ako to robia Švajčiari, Nóri a podobne.

Z jednoduchého dôvodu – tlačili na to firmy. Nie korporáty, ale malé firmy, ktoré sa v novom, pre nich chaotickom a viac byrokratickom režime, topili.

Niežeby to menilo niektoré politické diskusie. Ľudia sú za niektorých okolností ochotní hlasovať aj proti gravitácii, ak to obalíte dostatočne neprehľadnou demagogickou omáčkou. Útlak elít!, a gdo to bol ten Newton?

Ale v Británii bol Brexit pre dosť veľké skupiny ľudí vytriezvením (presnejšie, prefackaním realitou) na to, aby dnes proti včerajšej dohode už nikto vážne neprotestoval. Veď vláda ju naozaj neprijala len tak, sama od seba, ale proste preto, že si ľudia túto čiastočnú spätnú integráciu do EÚ žiadali.

Zdroj: Facebook Juraj Draxler

Visited 623 times, 1 visit(s) today
spot_img

Newsletter - Denník VV

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

2 Komentáre

  1. A zobrali si tú kontrolu naozaj naspäť? Kto riadil VB posledných päť rokov a ako?
    Keď si zodpoviete túto jednoduchú otázku tak je jasné, že väčšina občanov VB sa bude chcieť vrátiť k diktátu z Bruselu. Ale keby sami prevzali kontrolu (čo by najprv museli mentálne dozrieť), tak by to celé mohlo dopadnúť úplne inak.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás