Facka do tváre etike športu a dôveryhodnosti olympijských hier

Olympijský boxerský zápas medzi Angelou Carini a Imane Khelif trval veľmi krátko – len 45 sekúnd, kedy sa Talianka po slovách „veľmi to bolí“ rozhodla nepokračovať po tom, čo ju dvakrát tvrdo udrel alžírsky boxer a potom sa rozplakala. Týmto sa pre ňu olympiáda skončila. Boxerka z Kampánie po vstupe do ringu okamžite dostala tvrdý úder, úder taký silný, že jej uvoľnil prilbu, a preto požiadala o prerušenie zápasu. V rohu jej bola prilba  vymenená a po niekoľkých sekundách zápas pokračoval. Cariniová však utrpela ďalšiu ranu, a to tak silnú, že rezignovala,  na čo bol vyhlásený oficiálny verdikt. Alžírčan sa ju snažil pozdraviť, ale Cariniová to ignorovala. 

Angela Carini k tomu, čo sa stalo v olympijskom ringu v zápase proti Alžírčanovi Imane Khelifovi a podozreniach o jej skutočnom pohlaví,  povedala: „Cítila som príliš veľa bolesti, ale nie som tá, ktorá by súdila.Ale nie je to tak, že by som sa vzdala, bolo to práve pre to, že som nemohla a tak som povedala dosť, ukončila som zápas. Do ringu som sa dostala pre môjho otca ako poslednej olympiády, pretože môj otec zomieral. Toto bola pre mňa moja olympiáda a chcela som zabehnúť tento posledný kilometer, ale ak to tak chcel Boh, bude to takto.

Na presnú otázku kontroverzie o účasti Alžírčanky a jej práve súťažiť medzi ženami, Cariniová nechcela byť nástrojom ničoho a odpovedala: „Nie, nič. Nie som nikto, kto by súdil, nie som nikto, kto by rozhodoval. Ak je toto dievča tu, musí na to mať dôvod. Ja som bojovala a dostala som sa do ringu napriek tisíckam kontroverzií, ktoré tam boli. Ale opakujem, nie som nikto, kto by súdil a hovoril čokoľvek iné.“

„Cítila som veľmi hlasné údery. Či to boli to údery, ktoré zvyčajne nedostávam? Nie, úprimne nie. Dostávala som údery, som bojovník, môj otec ma naučil byť bojovníkom, môj národný tím to vie, som ten, kto ani tvárou v tvár bolesti nikdy neprestane. A ak som teraz prestala, urobila som to pre svoju rodinu. Bojíte sa, že sa zraníte ? Nikdy som sa nebála, že sa zraním. Keď sa dostanete do ringu, ste si vedomý, že môžete ísť na podložku, rovnako ste si vedomý, že môžete vstať, ale nemohla som ten zápas dokončiť, cítila som príliš veľkú bolesť v nose. Či som v minulosti dostala také silné údery? Často som bojovala. Bojovala som v národnom tíme, trénujem s bratom, takže som vždy bojovala v tomto zmysle s mužmi. Vo svojej kariére som vždy bojovala. Ale aj bojovníci niekedy, keď vidia, že bitka je prehratá, hodia svoj meč do zeme. Dnes som urobila to isté. Po tom údere som už nemohla dýchať. Nikdy som sa nezastavila v ringu, nikdy som neprehrala knokautom. Dnes som dostala úder a už som nedýchala. Pozrela som sa na svojho brata na tribúne. Údery sú môj život, vždy som bojovala, vo svojej kariére mám viac ako 100 zápasov. Jednoducho je potrebná zrelosť, aby sa zápas ukončil.“

Svojej súperke zaželala to najlepšie: „ Je to v poriadku, dnes som neprehrala, len som to s dospelosťou vzdala. Prajem jej, aby išla až do konca a aby bola šťastná.“

„Čo znamenalo moje pokľaknutie si na konci ? Bolo to len pre môjho otca,“ odpovedá Angela, ktorá je dojatá a opúšťa rozhovor.

Čo je známe o Imane Khelif?

V marci 2023 bola diskvalifikovaná z majstrovstiev sveta žien iba niekoľko hodín po finále proti Číňanke Yang Liu za to, že neuspela v teste rodovej zdatnosti. Správu zverejnil Umar Kremlev, prezident Medzinárodnej boxerskej asociácie: „Test DNA ukázal, že športovkyňa má chromozómy XY, a preto sa snažila oklamať všetkých tým, že predstierala, že je žena.“ A pretože Kremlev(takmer Kremeľ, pozor, mainstremu je to podozrivé) je Rus, západné liberálne médiá za jeho menom v zátvorke nezabudli uviesť, že je „Putinov priateľ.“ Už je raz darmo, keby nemali Putina, na Západe noviny, u nás dokonca ani to slnko by už nevyšlo…

Po tejto diskvalifikácii MOV uviedol (opravujúc Kremleva), že Imane Khelif bol vyradený z finále majstrovstiev sveta kvôli vysokej hladine testosterónu. Boxerka(alebo boxer) tlači vyhlásila, že jej vylúčenie bolo sprisahaním, ktoré jej malo zabrániť získať zlatú medailu.

Andrea Abodi, talianska ministerka športu, vysvetlila: „Je pre mňa ťažké pochopiť, že na medzinárodnej úrovni, ktorá zahŕňa Európanov, majstrovstvá sveta a olympijské hry, neexistuje zosúladenie parametrov minimálnych hormonálnych hodnôt. V prípade, že reprezentuje najvyššie hodnoty športu, musí byť možné zaručiť bezpečnosť športovcov a rešpektovanie férovej súťaže z konkurenčného hľadiska. Pre Angelu Carini to tak nebude. Otázka transrodových športovcov je problém, ktorý treba vysledovať späť do kategórie rešpektu vo všetkých jej formách, ale musíme rozlišovať medzi športom a súťažením, ktoré musí byť schopné súťažiť za rovnakých podmienok a v úplnej bezpečnosti. Je celkom jasné, že rozmer rodovej identity v konkurenčnej oblasti predstavuje problém rovnakých príležitostí. Nie je náhoda, že mnohé športové disciplíny uvalili natransrodových športovcov obmedzenia potrebné na to, aby mohli súťažiť za rovnakých podmienok. V tomto prípade sme svedkami interpretácie konceptu inkluzívnosti, ktorá nezohľadňuje primárne a nevyhnutné faktory.“

Taliansky minister infraštruktúry Matteo Salvini už pred samotným zápasom na Twitteri napísal: „Trans boxer z Alžírska, ktorý má zakázaný vstup na majstrovstvá sveta v boxe, sa môže zúčastniť olympijských hier a stretne sa s našou Angelou Cariniovou.“

Premiérka Giorgia Meloni v Paríži na návšteve Casa Italiao tomto prípade použila veľmi jasné slová: „Je mi to ešte viac ľúto, včera som bola nadšená, keď Angela Carini napísala – Budem bojovať, pretože v týchto veciach sa určite počíta odhodlanie, hlava, charakter. Meloni pokračovala: „Ale potom je tiež dôležité súťažiť za rovnakých podmienok. A z môjho pohľadu to tak nebolo. Je faktom, že s hladinou testosterónu, prítomnou v krvi alžírskeho športovca, sa preteky na štarte nezdajú byť spravodlivé. Boli tam aj profily,týkajúce sa bezpečnosti a tiež si myslím, že musíme byť opatrní v snahe nediskriminovať, diskriminovať. Už roky sa snažím vysvetliť, že niektoré tézy, dovedené do extrému, môžu mať vplyv na práva žien. Myslím si, že športovkyne, ktoré majú mužské genetické vlastnosti, by nemali byť pripustené do ženských súťaží, ale nie preto, že chcú niekoho diskriminovať, ale chrániť právo športovkýň súťažiť za rovnakých podmienok.“

Mexická športovkyňa, ktorá Imane Khelif už čelila, povedala: „Jej údery ma veľmi boleli, nemyslím si, že som sa niekedy takto cítila za mojich 13 rokov ako boxerka, dokonca ani s mužskými sparing partnermi.“

„Čo sa musí stať, aby sa toto šialenstvo skončilo?“ píše vo svojom  príspevku spisovateľka J. K. Rowlingová: „boxerka zničujúco zranená alebo dobitá.“

V sobotu 3. augusta o 17,22 hod. sa na olympiáde v Paríži uskutoční zápas v boxe medzi Maďarkou Hámori Luciou a Alžírčankou Imane Khelif, ktorá má chromozómy XY.

Z viacerých zdrojov

Dana Bystrická

Visited 1 289 times, 1 visit(s) today

Podporte spravodajský portál Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora

Newsletter - Denník VV

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Advertisement -spot_img

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás