Kategoricky protestujem v mene svojom i v mene združenia Zjednotení za mier proti dnešnému vyhláseniu prezidenta Pellegriniho, ktorý na summite krajín Bukurešťskej deviatky vyjadril súhlas s najextrémnejším rastom zbrojenia v dejinách Slovenska (o 150 percent!). Toto vyhlásenie je nielen v rozpore s jeho predvolebnými sľubmi, že chce byť prezidentom mieru, ale aj s jeho prísľubom na nedávnom okrúhlom stole politických strán, na ktorom jednotlivých lídrov uistil, že tomuto rozhodnutiu bude predchádzať „široká politická a odborná diskusia“. Tá sa napokon nekonala a Peter Pellegrini sa iba alibisticky vyhovoril, že schválenú sumu vypočítal „tím náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniela Zmeka“ (toho generála Zmeka, ktorý hanebne prisluhoval pri všetkých netransparentných zbrojárskych kšeftoch Jara Naďa). Opäť, ako to už býva zvykom, žiadnu analýzu, na základe ktorej prišiel nejaký „záhadný tím“ k tejto obrovskej sume, novinárom nepredložil.
Napriek tomu, že astronomické vojenské výdavky prezident verejnosti propagandisticky predal ako „3,5 plus 1,5 percenta“, my ľudí balamutiť nebudeme, a preto pripomínam, že navrhovaných 5 percent HDP znamená investovať do armády štvrtinu štátneho rozpočtu. To napriek početným demagogickým výhovorkám zruinuje všetky sociálne, ekonomické a rozvojové programy. Rovnako treba upozorniť na to, že stále platí klasické pravidlo: od istej sumy výška zbrojenia zaručuje vojenský konflikt. Je preto obzvlášť znepokojujúce, že sme sa ani len nepokúsili vyjednávať a že sme podľahli tomu najšialenejšiemu a najvyššiemu návrhu, o ktorom sa všeobecne predpokladalo, že Donald Trump ho uviedol len ako východiskovú sumu pre rokovanie.
Peter Pellegrini nehovoril pravdu, keď tvrdil, že súčasné výdavky na zbrojenie nestačia na to, aby sme čelili útoku Ruska. Odhliadnuc od toho, že toto strašenie napadnutím nemá oporu v realite, vojenské výdavky Ruska sú dva až trikrát nižšie ako vojenské výdavky európskych členov NATO a vojenským výdavkom celej Severoatlantickej aliancie Ruská federácia nedokáže konkurovať. Prezident nehovoril pravdu ani v tom, že ten jeho „tím generála Zmeka“ vypočítal, že približne rovnakú sumu by sme potrebovali na svoju obranu, aj keby sme neboli v NATO. Ako je potom možné, že vojenské výdavky neutrálnych štátov nepresiahli minulý rok 1 percento HDP? Jednou z možných odpovedí je aj drobné prerieknutie sa prezidenta Pellegriniho, že do stanovených 5 percent HDP je započítaná aj vojenská pomoc Ukrajine. Odporúčam Prezidentskému palácu, aby namiesto demagogických hlásení generála Zmeka čítal radšej ročenky a analýzy SIPRI – ak doteraz nepochopil, aké nezmysly hlása.
Znepokojuje ma, ak hlava štátu označuje horúčkovité zbrojenie za „strategické rozhodnutie pre niekoľko vlád dopredu“. Strategickým rozhodnutím by bolo investovať peniaze do zlepšenia úrovne vzdelania, vedy a výskumu. Strategickým rozhodnutím by bolo zvýšiť kvalitu zdravotníctva – toho rezortu, ktorý si Peter Pellegrini ešte ako líder Hlasu-SD zobral do portfólia a o ktorom minulý týždeň citoval zo správy NKÚ v Správe o stave republiky: že je v rozklade a štát rezignoval na kontrolu finančných skupín. Ak za strategické rozhodnutie považuje nezmyselne rekordný rast zbrojenia na úkor zníženia sociálneho štandardu obyvateľstva, tak je to (zacitujme slová pápeža Františka) ŠKANDÁL!!! Osobitne ma poburuje, ak prezident vysvetľuje potrebu investícií do mostov v havarijnom stave argumentom, „aby sa po nich mohli presúvať tanky“. To naozaj všetky tie tragédie, ľudské obete a ďalšie nešťastia nestáli za to, aby sme investovali do odstránenia vnútorného dlhu, teda do opravy infraštruktúry pre vlastných občanov? To naozaj ho vie motivovať iba vízia, aby po našich mostoch mohli ľahšie chodiť nemecké Leopardy? Celkom vážne??
Samozrejme, prezident Pellegrini sa vyhováral, že s týmto riešením súhlasil aj minister obrany Kaliňák. Dá sa teda predpokladať, že vláda si umyla ruky tým, že rozhodnutie na summite NATO v Haagu ponechala na hlave štátu, ale sama s tým potichu súhlasila. Navyše, sociálne dôsledky prenechávajú na nasledujúce vlády. Presne v duchu toho, ako keď končiaci premiér Pellegrini pred piatimi rokmi zamrmlal, že protipandemické opatrenia budú stáť veľa peňazí a vtedajšia ministerka vnútra Denisa Saková zašomrala, že no a čo, aj tak to budú platiť iní (a mikrofóny to zachytili). Veru, následky ponesieme my všetci. Keď Peter Pellegrini označil vo volebnej kampani svojho súpera Ivana Korčoka za „prezidenta vojny“, ten, ktorý nám to nikdy nezabudne, sa pomstil tým, že Roberta Fica dnes trápne nazýva „premiérom vojny“. Ale akokoľvek nenávisť zakaľuje progresívcom myseľ, mali by si ujasniť, kto je nositeľom militarizmu v tejto politickej garnitúre. A pripomenúť Petrovi Pellegrinimu, čo mu pomohlo zvíťaziť v prezidentských voľbách. Ak prezident zdvihne ruku za takéto svinstvo, odporúčam mu, aby pre nasledujúce voľby namiesto bilbordov „Chcete lacnejšie potraviny?“ zvolil heslo „Rakety do každej rodiny!“
A vy ostatní, nezabúdajte, že teraz je ten správny čas vyjadriť sa, že tieto militaristické plány mocných tohto sveta sa nedejú vo vašom mene, teraz je najvyšší čas povedať:
– ANI CENT NAVYŠE NA ZBROJENIE!
– ŽIADNE EURO, ŽIADNA ZBRAŇ, ŽIADNY ĽUDSKÝ ŽIVOT NA VOJNU!
– STOP MILITARIZMU A JEHO ÚTOKOM NA SOCIÁLNY ŠTÁT!
– NIE VOJNOVÝM ROZPOČTOM A VOJNOVÝM ŠTVÁČOM!
Stále môžete vyjadriť svoj názor podpisom tu: https://www.peticie.com/ani_cent_navye_na_zbrojenie Okrem toho sa pripravuje medzinárodná iniciatíva proti zbrojeniu, v ktorej figurujú Jeremy Corbyn a Janis Varoufakis a do ktorej prizvali aj mňa. Nikdy sa nezmierim s tým, keď politici budú mrhať ľudské a finančné zdroje na zbrojenie a vojny. Nikdy.
Zdroj: Facebook Eduard Chmelár
Bohužiaľ rozdiel medzi Korčokom a Pellegrinim je už len v tom že to, čo by Korčok povedal hneď , to Pellegrini povie na druhý deň.
Obaja sú úplne rovnakí vojnoví štváči len Pelle má jamky na lícach.
a čo ste čakal? že to bude niečo ine? do psej matere? kazdy z nich je tam len lokaj , jak Fico všetci musia služiť svojim panom, teda majitelom EU a NATO. A za verne služby si možu čo to ukradnuť a podeliť sa . Kaliňak vojna, budu mať eldorado. a podeli sa aj S Naďom, lebo je to hlavne vdaka nemu
👍👍👍
Zbrane nie sú mierové holubice! Zbrane zabíjajú! Ani cent na zbrojenie, ani cent na zabíjanie ľudí!!!
SKLAMANIE!!! 😠
Toto je hanba na 100 rokov pre Slovensko, ak sa to stane. Referendum nie, lebo ho podpísalo x- tisíc ludí, ale zbrojenie na zbytočné NATO ano, lebo to chce pán prezident, ale ľudia nie. Asi som sa vo voľbach pomýlil.
Ani mierové holubice, ani rozdiel v ksichtoch Pellegriniho a Korčoka, ba ani argument Eduarda Chmelára, že zvýšenie výdavkov na obranu znamená koniec sociálnych programov, nenaznačuje, aký by teda mal byť “normálny” rozpočet na armádu. Ak “Ani cent na zbrojenie!” znamená SVETOVÝ MIER, prečo to niekto neporadil napríklad Zelenskému pred 3 a pol rokmi, počas Putinovho zhromažďovania tankov okolo vtedajších ukrajinských hraníc? Dnes by bola Ukrajina krajinou mieru a slovenských extra doterajších 3 a pol percenta na obranu bolo možné použiť napríklad na všeobecný pobyt v tatranskej (alebo aspoň bardejovskej) zotavovni po každej chorobe, trvajúcej dlhšie než, povedzme, 2 týždne. Alebo ušetrených 3 a pol percent štátneho rozpočtu by bolo možné použiť na bezplatné letenky pre zahraničných turistov, ktorí by v obrovských množstvách prichádzali na Slovensko, kde by utrácali ušetrené peniaze, ktoré by na sto percent šli iba na rozšírenie sociálnych rogramov.
..“normálny rozpočet na armádu“ by mal byť adekvátny úlohe, akú má táto armáda v určitom čase a podmienkach plniť.
Dobrým kritériom tejto primeranosti je napríklad aj porovnanie s výdajmi nášho potenciálneho nepriateľa.
Dobrým spôsobom, ako tieto výdaje znížiť, je tiež účasť v alianciách, ktoré synergicky obranný efekt zvyšujú.
Dobrou cestou k zníženiu záťaže na rozpočet štátu vojenskými výdavkami je určite vhodná, kontinuálna, mierová zahraničná politika, vytvárajúca priateľské väzby všade, kde je to možné.
A teraz si povedzme, čo a ako sme z uvedeného doteraz využili , keď sme „nútení“ tieto výdaje zvyšovať ..