K dočasnému zrušeniu voľna na štátny sviatok Dňa boja za slobodu a demokraciu len toľko. Považujem za mimoriadne farizejské, že protesty voči tomuto rozhodnutiu dnes vychádzajú od tých, ktorí ešte donedávna tlačili nie na dočasné opatrenia, ale úplné zrušenie niektorých štátnych sviatkov; od tých istých ľudí, ktorí zužovali deň voľna len na otázku, koľko nás to bude stáť a v rámci neoliberálnej ideológie zredukovali potreby človeka na ekonomický rozmer. Možno ani mne sa nepozdáva, že si to odniesol práve 17. november, ale nech sa páči, ak to KDH kritizuje, dohodnime sa, že zrušíme voľno na Sviatok Sedembolestnej Panny Márie. Veď tento štát sa podľa ústavy neviaže na žiadne náboženstvo a v krajine, v ktorej je pomerne pestrá náboženská rôznorodosť a takmer štvrtina obyvateľov je bez náboženského vyznania, je oslava výlučne katolíckych sviatkov skôr znakom diskriminácie. Myslíte, že s tým budú súhlasiť?
Chápeme sa? Každý uprednostňuje nejaký štátny sviatok podľa vlastných preferencií. Vláda sa podľa toho rozhodla. Ale nikto si nemôže nárokovať na to, že práve jeho postoj je ten správny a každý, kto s ním nesúhlasí, je nepriateľom slobody a demokracie – ako o tom kvičí nátlaková skupinka Mier Ukrajine. Žiaľ, s výnimkou Slovenského národného povstania nemáme štátny sviatok, ktorý by bezvýhradne prijala takmer celá spoločnosť. Aj to je dôsledok našej historickej nesvornosti, proti ktorej by mali zodpovední politici bojovať.
Oveľa konštruktívnejšie by bolo, keby sme sa naprieč politickým spektrom v súvislosti so 17. novembrom dohodli obnoviť pamätný deň študentstva. Nikto si nevšimol, že po roku 1990, keď sa už oslavovala iba Nežná revolúcia, parlament spomedzi pamätných dní vypustil Medzinárodný deň študentstva, ktorý je pripomenutím udalostí zo 17. novembra 1939, keď nacisti zatvorili všetky české vysoké školy a popravili deväť študentov. Medzi nimi aj slovenského ľavicového aktivistu židovského pôvodu Mareka Frauwirtha. Český prezident Miloš Zeman mu v roku 2022 udelil medailu Za hrdinstvo in memoriam. Na ocenenie zo svojej slovenskej vlasti sa stále márne čaká (aj keď po mojom minuloročnom článku o tomto hrdinovi mi Kancelária prezidenta SR neoficiálne oznámila, že to považuje za dobrý nápad a uvažuje o štátnom vyznamenaní). Vyjadriť úctu by sme však mohli aj tým, že obnovíme pamätný deň študentstva. A na rozdiel od štátneho sviatku nás to nebude nič stáť. Dohoda?
Zdroj: Facebook Eduard Chmelár
Správne, len jedna oprava: Ani pri SNP nie sme jednotní,
a jedna otázka: prečo si máme pripomínať udalosť cudzieho štátu?
Nestalo sa našim študentom na našej zemi niečo dôležité? hoci aj za Štúra.