Ako riešiť globálne problémy ľudstva, keď pôsobiť môžeme len lokálne.
Téma, do ktorej sa púšťam, by si zaslúžila samozrejme dôkladnejší rozbor. Uvedomujem si, že na takto položenú otázku nezvládne odpovedať jediný človek, ani jediný vedec.
Podľa mňa je hlavným globálnym problémom chudoba, všetko ostatné sa dá jednoduchšie riešiť. Ide o chudobu vo svetovom meradle, aj o chudobu v regionálnom či národnom meradle.
Vážnym problémom sú tiež globálne zmeny klímy. Rovnako aj vojnové konflikty. Taktiež bude zásadné, ako si poradíme s explóziou informácií a ako budeme rozlišovať fakty a dáta od bludov a marketingu.
Lebo sa zdá, že čím väčšia hlúposť, tým viac ľudí je ochotných jej uveriť. Vnímam to tak, že sú veci medzi nebom a zemou, ktoré sa jednoducho udejú a budú diať.
Či už v dôsledku ľudskej činnosti alebo prírodnými procesmi.
Globalizácia bude asi pokračovať a odpoveďou na ňu je glokalizácia. Inými slovami mysli globálne a konaj lokálne.
Menšie územné celky, menšie štáty, mestské regióny, majú väčšiu šancu dokázať flexibilne reagovať na zmeny.
Len nesmú byť v područí hŕstky tých, ktorým chýba sociálne cítenie a ľudskosť. Za dôležité preto považujem jednoznačne nastavenie hodnotového systému ľudstva.
Z neho vyplýva všetko ostatné. Treba budovať morálku, predovšetkým príkladmi a vyzdvihovaním skutočných osobností a nie plytkých celebrít.
Zjavne bude potrebné sledovať, analyzovať megatrendy a ich dopady na konkrétne územia a podľa miestnych podmienok hľadať odpovede a zároveň spájať sily na obrátenie pyramídy vládnutia.
Vráťme práva a moc občanom a ich komunitám. Tie hry politických strán v podaní súčasných amorálnych politikov nás stoja priveľa.
Je žiadúce približovať k múdrosti. K tomu potrebujeme záchytné body, a tými by mohli byť práve ostrovčeky pozitívnej energie.