Nedostatok zdravotných sestier v slovenskom zdravotníctve je dlhodobý problém. Okrem nízkeho finančného ohodnotenia a vysokej psychickej a fyzickej záťaže sa ako problém javí odchod vyše polovice absolventiek odboru do zahraničia.
Sestry si určite za svoju, často veľmi nevďačnú a ťažkú prácu určite zaslúžia oveľa viac, ako dostávajú.
Myslím, že tá ich neschopnosť efektívne sa vzbúriť a vydobiť si svoje súvisí s tým, že ide o oveľa viac feminizované odvetvie ako je lekársky stav, kde je výrazne viac mužov.
Nie som si istý, či ten problém je len v platoch. Ja neviem, možno by bolo treba zrušiť prvý stupeň VŠ pre sestru, vrátiť ju na úroveň strednej školy, nech si dokončia jednoročným štúdiom a je po probléme.
Ku všetkej úcte sestra vôbec nepotrebuje pri lôžku vysokú školu.
Zastávam názor, že tie vysoké školy pre sestričky sú absurdné, myslím, že šlo hlavne o to aby sa vytvorili nové vysoké školy a s nimi profesúry, dekanáty a podobne.
Úplne stačilo predĺžiť stredoškolské vzdelanie do požadovaného počtu hodín, čiže 5 namiesto 4 rokov a mohli ďalej vychádzať kvalifikované sestry už zo strednej zdravotnej školy.
Mladé schopnejšie sestry robia to, čo všetci schopní mladí ľudia, to znamená, že odchádzajú zo Slovenska, čo mne je veľmi ľúto.
A tie staršie, čo nevedeli jazyk, alebo museli zostať, aby doopatrovali svojich rodičov, tie odchádzajú do dôchodku.
Čítal som adekvátny názor k tejto téme, že keď sa v domácnosti varí na plyne a ten hrniec sa nechá bez dozoru, tak hrozí výbuch plynu v tom byte.
Keď by atómový reaktor ostal bez dozoru, tak by hrozila havária s veľkými zdravotníckymi škodami na obyvateľstvo.
Ak by obsluhy reaktorov dali ultimátum, že plat 20 tisíc euro inak výpovede a ak ten plat im nedajú, tak by nechali tie atómové reaktory napospas, určite by prišlo k haváriám atómových reaktorov a následne veľkým zdravotným škodám na obyvateľstve.
Ak lekári a zdravotné sestry nedostanú svoje, teda podstatné zvýšenie platov a nechali by pacientov v nemocniciach bez zdravotníckej obsluhy, tak by taktiež hrozila havária s veľkými zdravotníckymi škodami pre obyvateľstvo.
Bohužiaľ , nielen v zdravotníctve je nedostatok ľudí, aj v školstve. Úplne tu zanikajú remeslá i odborné školy, ktoré učili remeslám.
Situácia v zdravotníctve a školstve sa začala meniť k horšiemu už od počiatkov existencie tejto republiky, aj chybami vlád, nie je možné ich v podstate pripisovať jednej vláde.
Je dôležité zabrániť prehlbovaniu problémov s nedostatkom zdravotníkov a zamerať sa na zlepšenie pracovných podmienok, ktoré by prilákali mladých ľudí do sektora.
Navyše populácia starne, je čoraz chorľavejšia a tak rastie aj dopyt po tých, čo sa dokážu o pacientov postarať.
Možno by bolo potrebné zaviesť poplatky za štúdium nepotrebných odborov, podporiť štúdium na zdravotníckych školách a lekárskych fakultách štipendiami a poskytnuté štipendium podmieniť zotrvaním v pracovnom pomere na Slovensku.
Zaviesť povinnosť zdravotných poisťovní zabezpečiť miesto a čas na lekárske vyšetrenie, hospitalizáciu.
Ešte je dobre. Za 10 rokov keď terajšie 50tničky odídu nebude nikto. Treba stihnúť byť chorý do najbližšieho času alebo ostať zdravý. Také je škodoradostné tvrdenie môjho priateľa lekára .
Zdravotníctvo nemá byť v rukách politikov. Tí tam majú svoj záujem vždy. Má byť v rukách tých, ktorí majú záujem poskytnúť čo najlacnejšiu zákonom danú liečbu.
Ešte , že tí polyhňupovia nehovoria, kto tieto skupiny organizuje . Nepriznajú ? Koľko za to majú ?