Belgický denník Le Soir infromoval, že polícia vykonala v utorok ohliadky v majetku bývalého komisára Európskej komisie pre spravodlivosť vrátane jeho súkromného domu na základe obvinení z korupcie. Podľa portálu je liberálny politik Didier Reynders podozrivý z prania špinavých peňazí počas svojho funkčného obdobia prostredníctvom belgickej národnej lotérie. Rozsiahla policajná operácia bola uskutočnená dva dni po tom, čo Reynders stratil imunitu po kreovaní novej komisie.
Generálna prokuratúra v Bruseli potvrdila výkon ohliadok, ako aj okolnosť, že Reyndersa vyšetrujú pre podozrenie z prania špinavých peňazí.
Podľa novinových správ Reynders začal s údajnou činnosťou prania špinavých peňazí začiatkom roku 2010 ešte počas svojej kariéry belgického politika a pokračoval v tom aj počas svojho pôsobenia vo funkcii komisára.
Politik údajne použil pochybné peniaze na nákup nízkorizikových online lotériových tiketov, ktorých zisk si previedol na vlastný účet. Polícia má podozrenie, že veľké množstvo peňazí, vynaložených na žreby, pochádzalo z nelegálnych zdrojov, ako sú úplatky, pretože Reynders platil hotovosť iba na svoj účet v lotériovej spoločnosti.
Belgické spravodajské kanály konkrétne poukázali na to, že bývalý komisár pre spravodlivosť pravdepodobne presne vedel, ako prať čierne peniaze pomocou žrebov, keďže politik bol riaditeľom Národnej lotérie v rokoch 2007 až 2011.
Belgická komisia pre hazardné hry uviedla, že národnú lotériu často využívajú zločinci na pranie špinavých peňazí. Podozriví majú tendenciu uprednostňovať hry s nízkym rizikom, ako napríklad „Win for Life“, ktorá má priemernú šancu na výhru medzi 69 a 78 percentami.
Prípad je obzvlášť pikantný, pretože Didier Reynders ako európsky komisár pre spravodlivosť urobil z boja proti korupcii svoju vlajku. Jeho meno je známe aj nám na Slovensku, pretože to bol on, kto viedol v súčinnosti s liberálnou opozíciou boj proti našej vláde vykonštruovanými obvineniami z údajnej absencie právneho štátu na Slovensku, napadol návrh o zrušenie Špeciálnej prokuratúry a hrozil nevyplatením európskych fondov, čo mu bolo „našepkané“ z domáceho prostredia jeho liberálnych súputníkov.
Slovenská vláda vydala stanovisko, že správa Európskej komisie o právnom štáte nemá žiadny právny základ a na osobnom stretnutí s komisárom „pre spravodlivosť“ sa vyjadrila, že „predmetná správa je založená na názoroch zaujatých mimovládnych organizácií, kritických voči vláde a je najdrastickejším príkladom dvojitého metra.“
Teynders ako liberálny politik (inak opäť sa to niekomu nebude páčiť, ale zároveň aj priateľ a puszipajtás Georgia Sorosa) konal v zhode s ideologicky spriaznenými politikmi na Slovensku, keďže Progresívne Slovensko paralelne zorganizovalo tlačovú konferenciu, na ktorej predseda Michal Šimečka označil Ficov zámer zrušiť Špeciálnu prokuratúru za „zásadný útok na právny štát na Slovensku.“
Michal Šimečka zdôraznil aj to, že má i n f o r m á c i u, ako na návrh Roberta Fica reagovala Európska komisia.
Podpredsedníčka PS Lucia Plaváková uviedla, že účelom spomínanej novely je presunúť kompetencie Špeciálnej prokuratúry „do rúk Generálnej prokuratúry – teda Marošovi Žilinkovi.“
Proti zrušeniu Špeciálnej prokuratúry bolo pred voľbami aj KDH. Jozef Hajko vtedy povedal, že „že zachovanie tohto úradu bude jednou z podmienok pre vstup strany do prípadnej koalície.“
A ako je to už u liberálov nepísaným zákonom a tradíciou, Didier Reynders počas svojej „statočnej politickej činnosti za demokraciu a právny štát“ získal množstvo ocenení doma aj v zahraničí.
Treba takisto spomenúť, že liberál Reynders a jeho dlhoročný dôverník Jean-Claude Fontinoy boli už v minulosti obvinení z korupcie a prijímania úplatkov, a to aj bývalým agentom belgickej spravodajskej služby. Doteraz nikdy neexistovali presvedčivé dôkazy proti „teflónovému Didierovi“, ako sa Reynders nazýva v Belgicku; Zdá sa, že tentoraz mu jeho dlhoročná trestná činnosť, kvalifikovaná ako zločin, neprejde.
Podľa Le Soir vyšetrovanie prípadu prebieha od roku 2023 v najväčšom utajení, keďže nebol zaradený do policajnej databázy, o existencii vyšetrovania proti bývalému európskemu komisárovi bol informovaný len úzky okruh vyšetrovateľov a sudcov. Podľa ich informácií prokuratúra čakala mesiace na stratu jeho funkčného mandátu poslanca Európskeho parlamentu a súvisiacej imunity.
Ak by bola belgická polícia začala v konaní proti jeho osobe ešte v jeho funkčnom postavení komisára, musela by získať predchádzajúce povolenie od kolégia komisárov, ktorého členom bol aj sám Reynders, čo by ohrozilo dôvernosť vyšetrovania.
Prípad sa zameriava na Reyndersovu činnosť v rokoch 2007 až 2011, keď bol ministrom financií belgickej národnej lotérie a belgická prokuratúra v súčasnosti vyšetruje aj podozrivé prípady, v ktorých sa počas dlhého obdobia presúvali značné sumy peňazí.
Vzhľadom na citlivosť vyšetrovania boli belgické orgány obzvlášť opatrné, pretože Reyndersova bývalá pozícia ministra a komisára EÚ ho oprávňuje na vysokú úroveň ochrany. Na pokračovanie vo veci je potrebné rozhodnutie belgického parlamentu, ak sa má uskutočniť zatknutie alebo súdne konanie.
Noviny Follow the Money pripomenuli, že predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová ho na začiatku jeho mandátu požiadala, aby „zabezpečil dodržiavanie zásad právneho štátu v Európskej únii.“ Belgická prokuratúra získala informácie od belgickej finančnej spravodajskej jednotky (CTIF-CFI), kde treba nahlasovať transakcie, spojené s praním špinavých peňazí alebo financovaním terorizmu. Reynders údajne začal s praním špinavých peňazí, keď sa ešte aktívne zapájal do belgickej politiky, ale už nebol šéfom Národnej lotérie.
Obrazom celkového morálneho stavu najvyšších špičiek súčasnej „generality“ Európskej únie je aj to, že Ursula von der Leyenová v roku 2019 nominovala Reyndersa na post komisára pre spravodlivosť, ktorý prešiel vypočutím Výboru Európskeho parlamentu pre právne veci (JURI) aj napriek tomu, že na základe spravodajských zdrojov už bol obvinený z podozrenia z korupcie a z prania špinavých peňazí.
Táto skutočnosť, ako mnoho ďalších, spochybňuje dôveryhodnosť celej Európskej komisie. Po skončení Reyndersovej imunity musí belgický parlament udeliť súhlas s akoukoľvek obžalobou proti jeho osobe, čo je ďalší príklad toho, ako sa európsky dvojitý meter stal chronickou systémovou anomáliou.
Európania by mali začať hľadať odpovede na otázku, dokedy sú ochotní trpieť takýchto lídrov a dovoliť im ďalej dehonestovať slovo „demokracia.“ Teda ak taký pojem na našom starom kontinente ešte vôbec existuje.
Dana Bystrická