Pandemická dohoda Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je ukážkou, ako sa pod zámienkou globálnej solidarity presadzujú mechanizmy, ktoré ohrozujú demokraciu, suverenitu Slovenska a dôveru občanov v riadenie vlastnej krajiny. Zatiaľ čo WHO tvrdí, že dohoda je „nepodstatná“ a nezasahuje do vnútorných záležitostí, realita je znepokojujúca – a pre nás potenciálne nebezpečná.
Strata autonómie a tlak na uniformitu
Dohoda otvára dvere centralizovaným odporúčaniam, ktoré môžu ignorovať špecifiká krajín. Ak WHO navrhne zdieľanie vakcín, sekvencií vírusov, lockdowny či očkovacie stratégie, štáty budú pod tlakom tieto kroky prijať – bez ohľadu na vôľu občanov či lokálne podmienky. Takéto riadenie zvrchu odporuje demokracii a právu národa rozhodovať o sebe.
Posilnenie moci WHO bez dohľadu
Návrh počíta s „Konferenciou zmluvných strán“, ktorá môže meniť pravidlá podľa aktuálnych záujmov. Ak je dohoda „nepodstatná“, prečo potrebuje byrokratickú štruktúru? WHO, ktorá počas COVID-19 opakovane zlyhala v komunikácii, by nemala získať väčšiu moc na úkor vlád. Kto skontroluje jej rozhodnutia? WHO, ktorá je financovaná z členský štát WHO, medzinárodných organizácií (napr. Európska komisia), súkromných nadácií a firiem, medzi ktorými je najväčší darca Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov (Bill & Melinda Gates Foundation) – niekedy až 10–12 % celého rozpočtu WHO, GAVI (Globálna aliancia pre vakcíny a imunizáciu), ktorú Gates tiež podporuje, a ďalší ako Wellcome Trust, CEPI a niektoré farmaceutické firmy (napr. GSK, Sanofi).
Riziko pre menšie štáty
Dohoda môže nútiť štáty zdieľať technológie a údaje, čím posilní nadnárodné farmafirmy. Menšie krajiny ako Slovensko riskujú, že v kríze prídu o zdroje v prospech „globálnych priorít“. V sporoch budú čeliť tlaku veľmocí či vylúčeniu zo spolupráce.
Nedostatok transparentnosti
Proces prijímania dohody sprevádza netransparentnosť. USA, Rusko, Izrael, Poľsko, Taliansko a desiatky krajín sa rokovaní nezúčastnili alebo odmietli hlasovať. Napriek tomu WHO pretláča dohodu ako „nevyhnutnú“. Kde je verejná diskusia? Prečo občania nepoznajú detaily?
SMER-SD: Ochrana národných záujmov
Strana SMER-SD, vedená premiérom Robertom Ficom, sa stavia kriticky k dohode WHO. Fico opakovane upozorňuje, že WHO je pod vplyvom farmaceutických gigantov a dohoda môže slúžiť ich záujmom, nie blahu ľudí. „Slovensko si nenechá diktovať od nikoho, kto ignoruje našu suverenitu,“ vyhlásil Fico, čím zdôraznil potrebu chrániť národné záujmy pred globalistickými tlakmi. SMER-SD žiada, aby akékoľvek medzinárodné záväzky rešpektovali vôľu občanov a boli podrobené verejnej diskusii.
Národná koalícia/Nezávislí kandidáti: Jasné NIE dohode
Strana Národná koalícia/Nezávislí kandidáti (NK/NEKA) zaujala jednoznačné stanovisko proti pandemickej dohode. „Táto zmluva je útok na suverenitu Slovenska a právo našich občanov rozhodovať o svojej budúcnosti,“ . Členovia NK/NEKA odmietajú podpis dohody, kým nebude plne transparentná a podrobená národnej debate. Náš postoj odráža hlbokú nedôveru k WHO a jej netransparentným zámerom. Diktovať si nedáme!
HLAS-SD: Súhlas s dohodou
Strana HLAS, ktorá sa prezentuje ako ochranca slovenských záujmov, v skutočnosti pandemickú zmluvu podporila a minister zdravotníctva Kamil Šaško (HLAS) ju verejne obhajoval. Namiesto jasného postoja na obranu suverenity Slovenska sa HLAS postavil na stranu tých, ktorí sú ochotní odovzdať časť rozhodovacích právomocí do rúk medzinárodnej byrokracie.
Treba sa veci pozerať triezvo
Pandemická dohoda WHO nie je nevinný dokument, ale riskantný pokus o globálne riadenie. Ohrozuje suverenitu, posilňuje byrokratov a farmafirmy a ignoruje vôľu občanov.
Žiadajme verejnú diskusiu a záruky, že o našom zdraví a slobode rozhodneme doma – nie v sálach WHO!