Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský prišiel na návštevu USA, kde sa okrem Valného zhromaždenia OSN má stretnúť s prezidentom Joeom Bidenom a oboma kandidátmi na prezidenta Donaldom Trumpom a Kamalou Harris. Trump ho však odmietol a odkázal, že zapojenie USA do vojny na Ukrajine sa musí skončiť. A ani Kamala Harris sa do stretnutia nehrnie. Zelenského „plán víťazstva“ je už aj podľa západného mainstreamu len obyčajným zoznamom prianí.Ten v BR OSN svetu odkázal, že je proti rokovaniam s Ruskom a vyzval na nešpecifikovanú globálnu „akciu“ s cieľom prinútiť Rusko k mieru. Rusko uviedlo, že ak mu Západ nedovolí pokojne sa zbaviť kyjevského režimu, bude pokračovať vo svojej vojenskej operácii na Ukrajine. Putin na stretnutí Bezpečnostnej rady o nukleárnom odstrašovaní nariadil vykonať zmeny v ruskej jadrovej doktríne týkajúce sa podmienok použitia jadrových zbraní.
Zelenského tzv. „plán víťazstva“, ktorý si so sebou poniesol do USA a plánoval ho predložiť Bidenovi, Harrisovej a Trumpovi podľa The Times obsahuje štyri kľúčové body:
– bezpečnostné záruky pre Ukrajinu zo strany západných krajín podobné paktu vzájomnej obrany pri vstupe do NATO
– medzinárodnú finančná pomoc na oživenie hospodárstva
– poskytovanie moderných zbraní zo Západu
– pokračovanie operácie ukrajinských ozbrojených síl v kurskej oblasti ako územný tromf
Denník poznamenáva, že Zelenský chce od Bidena dosiahnuť bezpečnostné záruky, ktoré Trump nebude môcť ovplyvniť ani v prípade, ak vyhrá nastávajúce prezidentské voľby. Už len body vyššie sú nerealizovateľné alebo dlhodobo neudržateľné a spísané pravdepodobne v delíriu. Azda najzaujímavejší je posledný bod. To si naozaj Zelenský myslí, že Rusi nechajú jeho režim viesť bojové akcie a páchať zverstvá na vlastnom území a vlastných občanoch?
Zelenského „plán víťazstva“ je už aj podľa západného mainstreamu iba zoznamom prianí. Jedna z osôb oboznámená s rozhovormi Zelenského so zahraničnými lídrami uviedla, že tzv. „plán víťazstva“ neobsahuje žiadne skutočné prekvapenia a nie je žiadnou zásadnou zmenou hry, ale obyčajným zoznamom prianí. Ako píše americký Bloomberg, takéto pochmúrne hodnotenie plánu podčiarkuje prehlbujúci sa pocit pesimizmu medzi spojencami, keďže vojna trvá už tretí rok a spojenci sa obávajú oslabenia podpory Ukrajiny, ak sa Trump vráti do úradu.
Ten to už aj vo svojej predvolebnej reči deklaroval. Podľa Trumpa sa zapojenie USA do vojny na Ukrajine musí skončiť. USA podľa neho uviazli v ukrajinskom konflikte a nemali by očakávať, že Rusko prehrá, keďže Rusi porazili Hitlera a Napoleona. „Biden hovorí: ‚Neodídeme, kým nevyhráme.‘ Robia to, bojujú. Biden a Kamala zatiahli USA do konfliktu na Ukrajine a nevedia sa z neho dostať. Videl som ako povedal: ‚Vyhráme.‘ Uviazli sme v tejto vojne… Ak sa stanem prezidentom, budem vyjednávať, dokončím to, dostaneme sa z nej von,“ dodal.Ani samotná Kamala Harris sa do stretnutia so Zelenským pred voľbami nehrnie, pretože ide o toxickú osobu, ktorá len vysáva americkú ekonomiku, čo nie je dobré predvolebné lákadlo pre voličov.
Zelenský sa zúčastnil aj Valnom zhromaždení OSN a tiež na zasadnutí BR OSN, kde vyhlásil, že je proti rokovaniam s Ruskom o vyriešení konfliktu na Ukrajine. Táto vojna sa údajne nedá vyriešiť rozhovormi a preto vyzval Západ na nešpecifikovanú globálnu „akciu“ s cieľom prinútiť Rusko k mieru. Podľa neho sa vojna môže skončiť len na základe „mierového vzorca“, ktorý sám navrhol.
Ako doslova uviedol: „Rusko môže byť iba prinútené k mieru, a to je presne to, čo je potrebné – prinútiť Rusko k mieru ako jediného agresora v tejto vojne, jediného porušovateľa Charty OSN.“ Následne uviedol, že „musíme pripraviť druhý mierový summit, aby sme konflikt ukončili“. Ak to niekomu pripadá ako schizofrénia, ide určite o náhodu.
V tom mu sekundoval aj americký minister zahraničia Antony Blinken, ktorý taktiež odmietol návrhy iných krajín na mierové urovnanie na Ukrajine. Podľa Blinkena implementácia takýchto návrhov údajne inšpiruje potenciálnych agresorov na celom svete a jediný správny je len návrh Zelenského. Ten samozrejme neprišiel do USA rokovať o nejakom mieri, ale požadovať ďalšie zbrane, peniaze a povolenie pre raketové údery na ruské územie, o ktorých sa chystá hovoriť s Bidenom.
Aj keď to Američania pred voľbami verejne nepriznajú, povolenie útočiť na ruské územie západnými zbraňami dlhého doletu bude Kyjevu udelené. No kvôli hrozbe priameho vojenského stretu s Ruskom buď až po voľbách alebo v tichosti, ako o tom už informovali britské denníky LBC a The Times s tým, že túto skutočnosť sa budú Anglosasi snažiť utajiť až pokým neprídu prvé údery.Aj keď The Washington Post tvrdí, že Ukrajina nedokázala poskytnúť Američanom presvedčivé argumenty v prospech povolenia útočiť západnými zbraňami hlboko na ruské územie, všetko je len otázkou času. A otázkou volieb. Na ostatnom niekdajšiemu hegemónovi nezáleží.
Aj preto poslalo ruské vedenie Kyjevu a Západu jasnú odpoveď. Rusko bude pokračovať vo svojej špeciálnej vojenskej operácii na Ukrajine, ak mu Západ nedovolí zbaviť sa kyjevského režimu pokojnou mierovou cestou, uviedol stály predstaviteľ Ruska pri OSN Vasilij Nebenzia. Podľa jeho slov, Rusko bolo vždy pripravené žiť v mieri s Ukrajinou, kým sa z nej nestal neonacistický rusofóbny štát s plánmi vstupu do NATO.
Po tom všetkom, čo sa v posledných týždňoch odohráva a kam smeruje konflikt na Ukrajine, Putin na stretnutí Bezpečnostnej rady o nukleárnom odstrašovaní nariadil vykonať zmeny v ruskej jadrovej doktríne týkajúce sa podmienok použitia ruských jadrových zbraní. V aktualizovanej verzii dokumentu s názvom „Základy štátnej politiky v oblasti jadrového odstrašovania“ si má Rusko vyhradzovať právo použiť jadrové zbrane v prípade agresie nielen proti nemu samotnému, ale aj proti Bielorusku ako členovi zväzového štátu.
Rovnako sa bude aj agresia zo strany akéhokoľvek nejadrového štátu, avšak za účasti alebo podpory jadrového štátu (napr. USA, Británie, Francúzska atď) považovať za ich spoločný útok na Rusko. Rusko si ďalej vyhradzuje právo použiť jadrové zbrane počas agresie, a to aj vtedy, ak nepriateľ s použitím konvenčných zbraní predstavuje kritickú hrozbu pre krajinu. Tiež bude zavedená možnosť zvážiť použitie jadrových zbraní, keď budú spoľahlivé údaje o masívnom štarte leteckých útočných zbraní ako sú rakety a drony a ich prekročení štátnej hranice RF. Bude doplnený aj zoznam vojenských hrozieb, na neutralizáciu ktorých môžu byť použité jadrové zbrane.
Západ tak dostáva, o čo si dlho koledoval. Toľko sa zahrával s témou jadrových zbraní, že Rusko bolo nútené reagovať. A sprísniť svoju jadrovú doktrínu.A preto,ako to povedal maďarský minister zahraničia Peter Szijjártó, ak kyjevský režim dostane povolenie útočiť na Rusko západnými raketami, bude to znamenať riziko mimoriadne nebezpečnej eskalácie konfliktu s dôsledkami rozšírenia vojny za ukrajinské hranice, kedy budú v ohrození predovšetkým susedné krajiny. Teda aj Slovensko. No to samozrejme Anglosasov nezaujíma. Ako ani osud žiadnej slovanskej či stredo a východoeurópskej krajiny…
Zdroje:
https://www.bloomberg.com/news/articles/2024-09-24/ukraine-s-allies-play-down-hopes-for-zelenskiy-s-victory-plan-breakthrough
https://www.thetimes.com/world/russia-ukraine-war/article/zelensky-to-press-joe-biden-for-trump-proof-security-guarantees-jtn9j7m9h
https://www.rt.com/russia/604681-russia-putin-nuclear-response/
https://www.reuters.com/world/trump-says-us-needs-get-out-ukraine-war-2024-09-24
Autor: Ing. Martin Bago
Nič iné sa ani nedalo čakať. Každý štát sa bráni s tým čo má a má na to právo.