USA pod vedením Trumpovej administratívy pomaly, ale isto priznávajú, že všetko, čo bolo z amerických vládnych agentúr platenými propagandistami vydávané za „hoaxy“ je pravdou. Vojna na Ukrajine je zástupnou vojnou medzi Ruskom a USA, ktorú treba ukončiť, vyhlásil americký minister zahraničia Marco Rubio. Ukrajinci si za to, čo sa teraz deje, môžu sami, vyhlásil zase Trumpov poradca pre Ukrajinu Keith Kellog. Trump mal vyhlásiť, že uzavretie „dohody“ o nerastoch nebude stačiť na to, aby USA obnovili poskytovanie vojenskej pomoci Kyjevu. To znamená len jedno – USA chcú stoj čo stoj tento konflikt ukončiť. Lukratívna ťažba a obchody s RF sú veľkým lákadlom. Brusel medzitým pretvára EÚ na vojenský blok a chce vyčleniť ďalšie stovky miliárd na prezbrojovanie Európy a vojenskú pomoc Kyjevu. Okrem Orbána s tým súhlasili všetky štáty EÚ, aj Slovensko. Macron sa rozhodol začať diskusiu o použití francúzskych jadrových zbraní na ochranu EÚ. Po tomto všetkom frustrovaný Trump zvažuje predefinovanie úlohy USA v NATO, vrátane možnosti ukončenia záväzku brániť spojencov v prípade napadnutia, čo v podstate znamená len jedno – rozpad NATO.
„Toto je zástupná vojna medzi jadrovými mocnosťami – Spojenými štátmi, ktoré pomáhajú Ukrajine, a Ruskom a musí sa skončiť.“ Toto nevyhlásil žiadny konšpiračný teoretik, ale priamo americký minister zahraničných vecí Marco Rubio. Rubio zároveň kritizoval Kyjev a Európanov za to, že nemajú plán na ukončenie konfliktu. „Nikto nemá nápad ani plán, ako to ukončiť. Doterajší plán Ukrajincov, ich spojencov v Capitol Hill a ľudí, s ktorými sa rozprávate v iných krajinách, je len naďalej im dávať toľko, koľko potrebujú a kým to bude potrebné. Toto ale nie je stratégia,“ povedal pre Fox News.
Aj keď správna formulácia mala znieť „je to zástupná vojna rozpútaná Spojenými štátmi proti RF využívajúc na tento boj Ukrajincov,“ no aj tak ide o obrovský pokrok. Ide o prvé verejné priznanie zjavnej skutočnosti, s ktorou následne súhlasil aj Kremeľ. „Je to úplne v súlade s postojom, ktorý ruský prezident Vladimír Putin a minister zahraničia Sergej Lavrov opakovane vyjadrili,“ povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Konečne tak padli všetky „hoaxy“ a mýty o nevyprovokovanej ruskej agresii, krvilačnosti Putina atď. Odteraz je teda pravdou, že celý ukrajinský konflikt je zástupnou vojnou amerického Deep Stateu a jeho európskej odnože proti Rusku s cieľom zničiť ho a ovládnuť jeho zdroje. A využití na tento účel boli obyčajní Ukrajinci. Toto je odteraz aj postoj novej americkej vlády.
Situácia ohľadom Ukrajiny sa mení každý deň. A to v neprospech kyjevského režimu. Zelenského a jeho okolia už majú plné zuby aj Američania. Trumpov poradca pre Ukrajinu Keith Kellog na stretnutí Rady pre zahraničné vzťahy (CFR) uviedol, že „Ukrajinci si za to, čo sa teraz deje, môžu sami. Museli sme im dať po nose, rovnako, ako keď mulicu niekedy proste potrebujete tresnúť palicou.“ Tým narážal na vojnychtivosť Zelenského a celého kyjevského režimu, ktorý kvôli prospechu a moci vojnu s Ruskom ukončiť nechce.
No bude musieť. Trump im totiž okrem zastavenia financií, zbraní a spravodajských informácií, začal blokovať aj používanie raketometov HIMARS či podporu REB pre americké stíhačky F-16A/B, bez čoho sa stanú zraniteľnými voči ruským lietadlám. A stopku Kyjevu dal už aj veľký poskytovateľ satelitných snímok Maxar Technologies. Ten na žiadosť Trumpovej administratívy ukončil spoluprácu s Ukrajinou.
Dokonca prišli aj informácie, že americkí špecialisti, ktorí pracovali na satelitných dátach, už opustili Ukrajinu. Informuje o tom Time s odvolaním sa na zdroj blízky Generálnemu štábu Ozbrojených síl Ukrajiny s tým, že „skupina západných partnerov, ktorí pomáhali prijímať a spracovávať spravodajské informácie zo satelitov na vojenskom veliteľstve v Kyjeve, odišla“. A to je niečo, čo jasne naznačuje smer, ktorým sa Trump definitívne rozhodol vybrať.
Trump mal podľa NBC News dokonca vyhlásiť, že uzavretie „dohody“ o nerastoch nebude stačiť na to, aby Washington obnovil poskytovanie vojenskej pomoci Kyjevu a zdieľanie spravodajských informácií a dal svojim spolupracovníkom príkaz, že okrem dohody je nutné, aby Zelenský zmenil svoj postoj k mierovým rokovaniam a prejavil ochotu k ústupkom, vrátane územných. Trump tiež usiluje o pokrok smerom k usporiadaniu volieb na Ukrajine a má tiež údajne požadovať, aby Zelenský zvážil svoju rezignáciu.
A nejde len o Ukrajinu. Po tom, čo sa Európa rozhodla suplovať rolu USA a európsky Deep State sa snaží za každú cenu pokračovať vo vojne, dáva Trump aj vojnychtivej Európe najavo, že v tom zostane sama. Trump uviedol, že zvažuje predefinovanie úlohy USA v NATO, vrátane možnosti ukončenia záväzku brániť spojencov v prípade napadnutia. Tiež už nechce chrániť „nespoľahlivé“ krajiny NATO, resp. tých, ktorí neinvestujú min. 2% HDP na obranu. A tiež naznačil zníženie vojenskej prítomnosti USA v Európe.
Podľa zdrojov The Telegraph blízkych Bielemu domu je Trump čoraz frustrovanejší, že Európa stále tlačí na vojnu a preto už v Bielom dome mali okrem stiahnutia tisícok vojakov späť do USA alebo ich presunu do indo-pacifického regiónu padnúť aj návrhy na presun 35 000 amerických vojakov z Nemecka do Maďarska, ktoré je blízkym spojencov Trumpovej administratívy a silným zástupcom jeho pozície v EÚ.
Spojené štáty dokonca najnovšie zablokovali kanadský návrh na zriadenie pracovnej skupiny G7 zameranej na boj proti ruskej „tieňovej flotile“ ropných tankerov, ktorá umožňuje Rusku obchádzať západné sankcie na vývoz ropy. Biely dom tiež požiadal ministerstvo financií, aby preskúmalo možnosti na zmiernenie energetických sankcií pred očakávanými rozhovormi medzi Trumpom a Putinom a dokonca má nová administratíva podľa NBC News zvažovať aj odovzdanie niektorých citlivých spravodajských informácií Rusku, keďže Washington už nepovažuje Moskvu za „hlavnú hrozbu“.
Trump je obchodník a lukratívne obchody so zdrojmi a ich ťažba sú priveľkým lákadlom. Omnoho väčším ako nejaká Ukrajina. A dobre si tiež uvedomuje, že k tomu nedôjde bez vyriešenia ukrajinského konfliktu podľa ruských podmienok, bez skončenia nepriateľskej politiky a bez zrušenia hlavných protiruských sankcií. A presne tam to celé smeruje.
Brusel medzitým pretvára EÚ na vojenský blok a chce vyčleniť ďalšie stovky miliárd na prezbrojovanie Európy a vojenskú pomoc Kyjevu. Okrem Orbána s tým súhlasili všetky štáty EÚ. Bohužiaľ aj Slovensko. Po veľkohubých vyhláseniach slovenskej vlády, že s tým nebude súhlasiť a využije právo veta došlo k tomu, k čomu vždy – k zahlasovaniu za všetko, s čím prišli bruselskí byrokrati.
Summit Európskej rady mal dve časti. Prvá časť bola vojenská podpora Ukrajiny, druhá časť bolo prezbrojovanie Európy za 800 miliárd eur. Všetci lídri EÚ, okrem Orbána, podporili prvú časť, tj. deklarovali svoj zámer pokračovať v dodávkach zbraní Kyjevu, a to aj po skončení ukrajinského konfliktu. Druhú časť, hovoriacu o militarizácii Európy, zvyšovaní sankčného tlaku na Rusko a ďalších absurditách, podporila úplne celá 27-čka. Toľko k „suverénnej“ slovenskej politike na všetky svetové strany.
EÚ vo svojom vojnovom šialenstve zachádza už až tak ďaleko, že Macron, ktorý nedávno v Bielom dome hladkal Trumpa za koleno a pritakával mu takmer na každé jeho vyjadrenie, sa v príhovore národu pasoval do role novodobého Napoleona a rozhodol sa spustiť diskusiu o použití francúzskych jadrových zbraní na ochranu EÚ. Nadutosť Macrona je až tak veľká, že obvinil Putina z porušovania dohôd a uviedol, že sa s ním porozpráva až keď to bude považovať za potrebné. Ten ho na stretnutí s matkami padlých ruských vojakov vysmial.
Podobné povýšenecké reči viedol aj predseda Európskej rady António Costa, podľa ktorého sa mierové rozhovory o Ukrajine začnú až vtedy, keď EÚ rozhodne, že nastala tá správna chvíľa. Tým sa Brusel v očiach Trumpa, ktorý potrebuje kvôli zdrojom, biznisu a sústredeniu sa na vnútorné problémy USA ukrajinský konflikt ukončiť čo najskôr, diskvalifikoval ešte viac. S Macronovým návrhom už ale súhlasili Poliaci, ktorí chcú zdieľať francúzske jadrové zbrane, zaviesť povinnú vojenskú službu a vstúpiť do pretekov v zbrojení s RF a vyhrať ich. Takto nejako to začínalo aj s Ukrajinou a výsledok môže dnes každý vidieť v priamom prenose. Celé toto absurdné vojnové divadlo zaklincovala talianska premiérka Giorgia Meloniová, ktorá vypustila von návrh, aby Ukrajine bola zaručená bezpečnosť NATO, vrátane použitia článku 5 Washingtonskej zmluvy, bez skutočného členstva v aliancii.
Ešte sa niekto čuduje, že v západných štátoch silnejú nálady na vystúpenie z týchto nadnárodných spolkov? Ako NATO, tak EÚ už nezaujíma nič iné iba vojna. Ekonomický rast, technologický rozvoj či životná úroveň a potreby občanov sa totiž stali druhoradými…
Zdroje:
https://www.nbcnews.com/politics/national-security/trump-wants-see-just-minerals-deal-restart-aid-intel-ukraine-rcna195508
https://www.telegraph.co.uk/us/politics/2025/03/07/donald-trump-considers-pulling-troops-out-of-germany/
https://www.reuters.com/world/us/us-mulls-how-ease-russia-energy-sanctions-quickly-if-war-ends-sources-say-2025-03-07/
https://thehill.com/homenews/5179806-russia-us-proxy-war-ukraine/
Autor: Ing. Martin Bago
z tohoto uhla pohladu to nabera docela slusne obratky. ak sa cely svet rozhodne, ze je cas rozobrat si europske bohatstvo, presnejsie vziat si spat, co Europa nakradla za uplynulych 1000 rokov, tak tu o 30 rokov uz nebude rast ani lisajnik.
Ríša zla mení taktiku. Nemení ciele. Prechádza z vojny proti Rusku do posledného Ukrajinca na vojnu proti Rusku do posledného Európana. Ak chce ľudstvo zastaviť Armagedon, musia sa dobrí ľudia zjednotiť a postaviť proti.
P. S. : Ríša zla je krajina bez hraníc v ktorej žijú zlí ľudia a vládnu tí najhorší.
Trump piští že málo platíme.. Európske dve percentá HDP je cca štvornásobok amerických voj. výdavkov . A tie sú najväčšie na svete. Papierovo je to najsilnejšia armáda sveta a bez nej aj tak obrana Európy stojí za prd.Tak mu ich dajme a nech stráži. To by snáď stačiť mohlo, nie ?