Jedna z najväčších výziev tejto vlády na domácom poli bola vyriešiť problém Lekárskeho odborového združenia, ktorý vyústil až do stavu, kedy tisíce lekárov hrozili výpoveďami za nesplnenie ich požiadaviek vládou SR, ktorá sa tvrdošijne bránila tieto požiadavky naplniť. Po dlhých mesiacoch nakoniec obe strany spor vyriešili a svetlo sveta uzrela dohoda kde na jednej strane lekárske odborové združenie dosiahlo presadenie kľúčových požiadaviek a vláda SR dosiahla pokoj v rezorte, bez ktorého by bol ohrozený systém zdravotnej starostlivosti občanov SR. Jednoduchou matematikou povedané: ,,spokojný je lekár, spokojná je vláda a spokojný môže zostať aj občan lebo o jeho zdravie bude postarané,, a spečatené to bolo odsúhlasením zákona o zdravotníctve 5.2.2025 v NR SR hlasovaním v skrátenom legislatívnom konaní.
Nebol by v tom však čert aby aj napriek všeobecnej pohode to niekomu nakoniec vadilo. Vždy sa proste musí nájsť niekto, kto bude kaliť vodu lebo stav pokoja v spoločnosti pre týchto ľudí znamená prázdne zásoby paliva na vytĺkanie politických bodov. Takže minimálne z princípu opozičného postavenia sa budú ozývať hlasy frustrovaných opozičných subjektov aj keď bez relevantnej dôkaznej argumentácie.
V tomto prípade je reč o strane SaS, ktorá sa veľmi tešila, keď pre pár mesiacmi vyrukovalo lekárske odborové združenie s hrozbou hromadných výpovedí lekárov za nenaplnenie ich požiadaviek, lebo každý problém vlády je ako vola na mlyn pre opozičné liberálne spektrum aby vyťažili čo najviac za podpory médií v úsilí budovať si svoj politický výtlak a uspokojenie svojich verných podporovateľov. A išli naplno. Bez škrupúľ sa púšťali do vlády za jej neschopnosť vyriešiť problém, kde rukojemníkom sa stával občan ohrozený hypotetickou možnosťou, že by nebolo postarané o jeho zdravie. Samozrejme SASKA stála na strane lekárov čo je pochopiteľné lebo nepriateľ číslo jedna je vláda Smeru a všetko čo môžu použiť proti nej sa hodí. Teda aj hroziaci štrajk lekárov. Toto sa však nestalo, prišlo k dohode, ktorá samozrejme opozíciu nemohla potešiť, nakoľko požiadavky lekárov boli naplnené a SASKE klepli zuby naprázdno. Ale fazónu štekajúceho ratlíka si minimálne pre okruh svojho fanklubu musela zachovať a principiálnu opozitúru potvrdiť aj za cenu farizejstva.
Nijak inak ako farizejstvo najhrubšieho zrna sa totiž to nedá nazvať postoj strany SaS, ktorá nakoniec nepodporila svojím hlasovaním novú legislatívu o zdravotníctve, ktorá znamenala dohodu medzi LOZ a vládou SR s odôvodnením, že nie je jasné aký dopad to bude mať na financie ako aj na pacienta samotného, nakoľko z ich uhla pohľadu tam nevidia žiadny benefit. Na tomto ich postoji je jasne vidieť, že pri prvotnej podpore lekárov pri vzniku problému im o lekárov nikdy nešlo, inak by sa s uspokojením lekárov uspokojili aj oni. Bol to len chladnokrvný kalkul ako liberálnemu voličovi ukázať, že stále je tu koho voliť, že stále tu je strana SaS hoc na úpadku ale stále plná krikľúňov, ktorí budú vládnu koalíciu za každých okolností kritizovať aj keby sa im zo Slovenska ekonomicky podarilo urobiť druhé Švajčiarsko a v tomto sa na nich ich liberálny volič môže vždy spoľahnúť.
Autor: Milan Náhlik