Posledné ukazovatele kvality života občanov na Slovensku nešíria optimistické vyhliadky do budúcnosti. Najväčšie problémy Slovákov sú bezprostredne spojené s ekonomickou schopnosťou udržateľnosti životného štandardu, ktorý sa systematicky posúva smerom na dol pod váhou viacerých faktorov. Vysoké ceny energii, komodít a tovarov, potravín neúprosne atakujú finančné limity slovenských rodín, ktorých príjmy nerastú úmerne s trendom drahoty, ktorá sa premieta vo všetkých aspektoch života.
Ak je tento rozmer umocnený ešte aj o rekordné zadlženie štátu, ktorý musí bojovať o udržateľnosť verejných financií, tak vláda za takýchto podmienok to nemá v skutku jednoduché aby na jednej strane zabezpečila riadny chod štátu a celého jeho aparátu a na druhej chránila svojich občanov pred ekonomickými problémami spomínaných faktorov.
V takýchto časoch by každá vláda mala pristupovať k používaniu verejných zdrojov veľmi citlivo a dovolil by som si to prirovnať jednej slovenskej múdrosti, že ,, mali by sme sa prikrývať len takou perinou na akú máme,,
Žiaľ touto múdrosťou sa vo vládnych kruhoch od 89teho riadilo len pramálo politikov a ani táto vláda sa týmto slovenským príslovím riadiť nebude. Aktuálna návšteva generálneho tajomníka NATO Marka Rutteho na Slovensku, počas ktorej sa stretol s prezidentom Slovenskej republiky ako aj ministrom obrany nenechala triezvo zmýšľajúceho občana na pochybách, že to v podstate nebola len ,, taká,, návšteva ale v podstate nepísaný príkaz na prípravu navýšenia finančných kapacít na zbrojenie, ktoré aliancia vyhodnotila ako nedostačujúce. To do akej miery to ešte viac ekonomicky zasiahne občanov nášho štátu Rutteho samozrejme nezaujíma pretože ,,rozkaz znel jasne,,. Príspevok do NATO treba zvýšiť nad 3% HDP.
Navýšenie rozpočtu na zbrojenie pri krívajúcom hospodárstve, upadajúcom priemysle a rekordnom zadlžení štátu a sociálnymi problémami zmietajúcimi spoločnosť je to to najposlednejšie čo by mal štát urobiť. No aj napriek tomu z vyjadrení dotknutých predstaviteľov štátu nebolo počuť rezolútne odmietnutie tejto požiadavky, práve naopak zazneli len slová o pevnom ukotvení Slovenska v NATO a dokonca o možnej predstave o tom ako naplniť takúto ambicióznu potrebu navýšenia finančných prostriedkov do zbrojenia.
Matematika však nepustí a ak mám z obmedzeného množstva financií niekde pridať zákonite musím na niečom inom ubrať, ibaže by som si na to navyšovanie musel zas požičať. Ani jedno riešenie však nie je dobré pre občana a zlepšenú kvalitu života mu to rozhodne neprinesie.
Autor: Milan Náhlik
NATO nepotrebuje zvýšenie príspevkov na obranu, ale na vojny. Preto ho treba rozpustiť.