Rusko nepristúpilo na trik Kyjeva a Západu na 30-dňové prímerie vo forme Minsku-3. Putin síce uviedol, že RF súhlasí s návrhmi na ukončenie nepriateľských akcií, ale vychádza z toho, že prímerie by malo viesť k dlhodobému mieru a odstráneniu hlavnej príčiny krízy. Rusko potrebuje záruky, že Ukrajina nebude počas prímeria mobilizovať, cvičiť vojakov ani prijímať zbrane a pripravovať sa na ďalší boj. A to je nereálne dosiahnuť, pretože krajiny NATO sa už zaviazali, že počas akéhokoľvek prímeria Kyjev dozbroja. Európa sa už dnes pripravuje na masívne preteky v zbrojení a ďalšie obrovské dodávky zbraní Kyjevu. Dokonca sú už v rámci tzv. „koalície ochotných“ v reálnej príprave aj plány v zavedenie „mierových“ vojsk na Ukrajinu. RF varovala, že by to automaticky vyvolalo vojnu s NATO. USA najnovšie opúšťajú medzinárodnú skupinu, ktorá vyšetruje Rusko v kontexte vojny na Ukrajine a pripravujú ďalšie kolo rokovaní. Európa zostáva čím ďalej, tým izolovanejšia, čo jej dáva najavo už aj Čína neúčasťou prezidenta Si Ťin-pchinga na summite v Bruseli k 50. výročiu nadviazania diplomatických vzťahov medzi Čínou a EÚ.
Ako sa dalo očakávať, Rusko nepristúpilo na trik Kyjeva a Západu na 30-dňové prímerie vo forme tzv. Minsku-3. Obe predchádzajúce dohody z Miska totiž slúžili len na konsolidáciu vojsk, dozbrojenie a prípravu na vojnu s Ruskom. Okrem Kyjeva to už priznali aj bývalí garanti – francúzsky exprezident Hollande a bývalá nemecká kancelárka Merkelová.
Ruský prezident Putin vo svojom vyjadrení síce uviedol, že Rusko súhlasí s návrhmi na ukončenie nepriateľských akcií, ale vychádza z toho, že prímerie by malo viesť k dlhodobému mieru a odstráneniu hlavnej príčiny krízy. RF potrebuje záruky, že Ukrajina nebude počas prímeria mobilizovať, cvičiť vojakov ani prijímať zbrane a pripravovať sa na ďalší boj. Prímerie bude zahŕňať územie o dĺžke viac ako 1200 km, preto si jeho dodržiavanie vyžaduje dôkladné a hlboké preskúmanie. Podľa Putina dnes ruské ozbrojené sily postupujú takmer všade, nie je preto jasné ako sa v prípade prímeria vyrieši situácia na styčnej línii. Putin zároveň poďakoval Trumpovi, že venuje toľko pozornosti urovnaniu situácie na Ukrajine.
Putin tak bravúrne diplomaticky hodil „rukavicu“ späť na stranu USA a Ukrajiny. Prímerie neodmietol, no stanovil si jasné podmienky. Ak niekto čakal, že okamžite pristúpi na výmysel USA, Kyjeva a Západu, ten nemohol byť na väčšom omyle. Najmä keď ten výmysel nijako nerieši podstatu problému a základné príčiny, kvôli ktorým vlastne začala ruská operácia na Ukrajine. A to je okrem povahy kyjevského režimu hlavne imperializmus NATO. Rusko dnes nerieši len Ukrajinu, ale celkovú geopolitickú situáciu, budúce usporiadanie sveta a rozdelenie sfér vplyvu. Prioritou je zastavenie expanzie NATO, ktoré je priamo hrozbou jeho štátnosti.
Zdá sa, že Trumpovci to už pochopili. Aj preto zablokovali akékoľvek snahy o prijatie Ukrajiny do NATO. Brusel však ešte nie, resp. nechce to pochopiť a pripustiť si, že svet v roku 2025 je úplne iný ako ten pred rokom 2022. A stále hucká do vojny. Aj podpora 30-dňového prímeria zo strany krajín NATO tu bola len preto, že za ten čas chceli Kyjev dozbrojiť, skonsolidovať ukrajinské vojská na ďalší boj a rýchlo zaviesť tzv. „mierový kontingent“ na Ukrajinu.
Britský premiér Starmer to v posledných dňoch dal hlasno najavo. Podľa jeho slov, Putinova odpoveď na prímerie nie je dosť dobrá, preto sa britskí vojenskí velitelia opäť stretnú. Podľa Starmera sa plány na vyslanie „mierových síl“ na Ukrajinu presúvajú do operačnej fázy a existujú len dva spôsoby, ako priviesť Rusko k rokovaciemu stolu – zvýšenie vojenskej podpory pre Kyjev a ešte tvrdšie zasiahnutie sankciami.
Starmer dokonca na virtuálnom stretnutí tzv. „koalície ochotných“ predstavil plány na vytvorenie západných „mierových síl“ pre Ukrajinu. Má sa jednať o viac ako 10 000 vojakov, čo podľa neho mali podporiť „podstatne viac“ ako tri krajiny, no väčšina síl by malo pravdepodobne pochádzať z Británie a Francúzska. A cca 35 ďalších krajín už malo súhlasiť s dodávkou zbraní, logistickej a spravodajskej podpory pre túto misiu.
Rusko už varovalo Západ pred takýmito krokmi. Podľa ruského vedenia to povedie k priamemu stretu RF s NATO. Najnovšie tvrdé slová Starmerovi a Macronovi adresoval podpredseda ruskej bezpečnostnej rady Medvedev. Ten doslova uviedol: „Macron a Starmer predstierajú, že sú idioti. Znovu a znovu sa im hovorí, že mierové jednotky musia pochádzať z krajín, ktoré nie sú členmi NATO. Nie, pošleme desaťtisíce. Stačí povedať, že chcete poskytnúť vojenskú pomoc neonacistom v Kyjeve. To znamená vojnu s NATO. Poraďte sa s Trumpom, vy zm*di“, koniec citátu.
Okrem tzv. „koalície ochotných“ v tomto smere nezaostáva ani Brusel. EÚ žiada tých, ktorí sú ochotní dobrovoľne poskytnúť Ukrajine vojenskú pomoc vo výške 20 – 40 miliárd eur, aby vytvorili osobitný fond. Vzhľadom na pozíciu Maďarska bolo rozhodnuté, že do toho nebudú automaticky zapojení všetci, ale len tí, ktorí sú pripravení vojensky pomôcť Kyjevu. Termín je 30. apríl a štáty by mali prispieť podľa svojich možností. Buď vo forme finančnej pomoci alebo vo forme zbraní. V prvom rade by sa mala dosiahnuť dohoda o vyčlenení 5 miliárd eur na nákup dvoch miliónov kusov delostreleckých granátov veľkého kalibru.
Celkovo sa plánuje nákup delostreleckých granátov, zariadení protivzdušnej obrany, rakiet, dronov, stíhačiek ako aj údržba a podpora. V dokumente sa spomína „príspevok zúčastnených krajín k bezpečnosti Ukrajiny“. Inak povedané, k vedeniu nekonečnej vojny proti Rusku, na ktorej sa dá dobre zarobiť. Dokument vypracovali komisár EÚ pre obranu Andrius Kubilius a hlavná diplomatka EÚ Kaja Kallasová, teda najväčší pobaltskí vojnoví jastrabi.
Nemecko sa zase pod vedením nového kancelára Friedricha Merza, vnuka nemeckého nacistu a bývalého predsedu Blackrock Germany, pripravuje doručiť Kyjevu rakety dlhého doletu Taurus. Špecialisti už mali začať integrovať Taurus do stíhačiek Su-24 a F-16. Merz, ktorý ako predseda CDU oklamal voličov a dnes chce uzatvárať pakty so Zelenými a SPD, sa tak pripravuje na nové kolo eskalácie s Ruskom.
Európa ešte stále nechce pochopiť zmenu reality a snaží sa udržať starý svetový poriadok pri živote. Ten, v ktorom viac ako tri dekády unipolárne vládol Deep State, s ktorým dnes robí poriadok Trumpova administratíva a ktorého vedenie sa postupne presúva práve do Európy s centrom v Londýne a Bruseli. Ich cieľom je za každú cenu udržať progresívno-neomarxistický imperialistický svet jedného hegemóna a snažiť sa zničiť akúkoľvek konkurenciu. Reč nie je len o Sorosovi a jeho mimovládnom impériu, ale o bankových domoch v Londýne a ďalších vplyvných kruhoch, ktorí začínajú chápať nastupujúcu realitu, no všemožne sa jej bránia. Aj za cenu globálnej vojny.
Aj preto, ako prezradil maďarský premiér Orbán, Brusel sľubuje Ukrajine členstvo v EÚ výmenou za pokračovanie vojny s Ruskom. V normálnom svete, v ktorom bola ešte EÚ čisto obchodno-ekonomickým blokom, by takéto niečo nemohlo existovať. Žiaľ, po tom, čo sa z EÚ stal len ekonomický prívesok NATO a najnovšie sa transformuje do vojnového obranného bloku, je toto prioritou. Okrem ukojenia besných rusofóbnych chúťok ide týmto kruhom najmä o veľké zisky z nekonečnej vojny a zvýšenie moci a kontroly nad európskymi krajinami, čo už v USA pod Trumpom nebude v plnej miere možné.
USA pod vedením Trumpa sa totiž postupne sťahujú z väčšiny projektov, ktoré im zbytočne navyšujú výdavky a deficity, s čím súvisí aj gigantický dlh, a snažia sa okrem šetrenia stiahnuť k sebe strategické investície, projekty, priemysel, získať strategické zdroje pre domáci priemysel a sústrediť sa na svoje vnútorné problémy, ktorých majú až až. Preto tie čistky ohľadom USAID, NED, preto to rušenie zbytočných, hlavne neomarxistických projektov. Preto to najnovšie zrušenie 7 federálnych agentúr, vrátane materskej spoločnosti, ktorá financuje propagandistický Hlas Ameriky a Radio Sloboda. Či najnovšie opustenie medzinárodnej skupiny, ktorá vyšetruje Rusko v kontexte vojny na Ukrajine.
Európa po tomto všetkom zostáva čím ďalej, tým izolovanejšia, čo jej dáva najavo už aj Čína. Najnovšie neúčasťou prezidenta Si Ťin-pchinga na summite v Bruseli k 50. výročiu nadviazania diplomatických vzťahov medzi Čínou a EÚ. Podľa dvoch zdrojov denníka FT zaujme premiér ČLR Li Qiang miesto prezidenta Si Ťin-pchinga na summite. V roku 50. výročia nadviazania diplomatických vzťahov medzi stranami však EÚ očakávala práve Si-ovu osobnú prítomnosť. Rozumné politické vedenie by tieto signály pochopilo. Pochopí ich však nadutý Brusel mysliaci si, že je stále pupkom sveta? Myslím, že po tom, čo dnes vyvádzajú bruselskí byrokrati spolu s niektorými „eurolídrami“ hrajúcimi sa na nových Napoleonov je odpoveď zrejmá…
Zdroje:
https://www.thetimes.com/uk/politics/article/minehunters-and-10000-troops-what-the-coalition-of-the-willing-has-agreed-xdmm3pvmg
https://kyivindependent.com/us-to-withdraw-from-group-investigating-putin-for-crimes-against-ukraine-nyt-reports/
https://www.rferl.org/a/trump-executive-order-cuts-agencies-rfe-rl-usagm-voa/33348998.html
https://www.ft.com/content/1ed0b791-a447-48f4-9c38-abbf5f2837a6
Autor: Ing. Martin Bago
Bubnovať do vojny, tliachať dve na tri a vyhrážať sa Rusku môžu koľko chcú.ali by však vedieť, že Rusko vojnu výhra tak, či tak s oni pôjdu všetci čo chvíľa do psej matere, tak či tak. A nrpomôže im pán Boh.