spot_img

Putin s Trumpom rozhodli: Prvé prímerie je na svete! Kyjev musí súhlasiť. Prekážkou je dnes hlavne Európa, ktorá chce už aj mínovať ruské hranice

Druhý oficiálny telefonát Trumpa s Putinom je za nami a prvé výsledky sú na svete – padla prvá oficiálna dohoda o prímerí. Rusko na 30 dní zastaví útoky na ukrajinskú energetickú a kritickú infraštruktúru, samozrejme s tým, že druhá strana musí urobiť to isté. Hlavnou podmienkou Ruska pre úplné prímerie vo všetkých oblastiach je zastavenie všetkých dodávok zbraní a spravodajských informácií kyjevskému režimu ako aj ďalšej mobilizácie. Pre celkové vyriešenie konfliktu je však podľa Putina nutné odstrániť hlavné príčiny krízy a zohľadniť legitímne bezpečnostné záujmy RF. Trump následne viedol rozhovor aj so Zelenským a vyhlásil, že Zelenský plne podporuje čiastočné prímerie. Kyjev medzi tým zaútočil na ruskú kritickú infraštruktúru. Európa nesúhlasí s podmienkami prímeria a odmieta Putinovu požiadavku zastaviť dodávky zbraní Ukrajine. Vojnové besnenie v EÚ pokračuje. Poľsko a pobaltské krajiny oznámili odstúpenie od Ottawského dohovoru o zákaze protipechotných mín. Poliaci idú zamínovať východné hranice. Trumpova administratíva pozastavila operácie kontrarozviedky proti Rusku a zvažuje možnosť, že USA sa vzdajú velenia NATO. 

Deje sa presne to, čo som očakával a tvrdil od samého začiatku – o budúcom usporiadaní sveta rozhodujú výlučne USA a Rusko. Ostatní aktéri svetového diania sú poväčšine len pozorovateľmi či poslušnými pritakávačmi. Európa je oficiálne mimo. O Ukrajine nehovoriac. Tá po hádke v Bielom dome a zastavení vojenskej a spravodajskej pomoci z USA, ktorá bola obnovená len pod podmienkou poslušnosti, už Trumpa poslúcha na slovo.

V druhom oficiálnom telefonáte, ktorý prebehol v stredu, sa Trump s Putinom dohodli, že Rusko na 30 dní zastaví útoky na ukrajinskú energetickú a kritickú infraštruktúru, samozrejme s tým, že druhá strana urobí to isté. Hlavnou podmienkou RF pre úplné prímerie a zabránenie ďalšej eskalácii je zastavenie všetkých dodávok zbraní a spravodajských informácií kyjevskému režimu ako aj ďalšej mobilizácie. Pre celkové vyriešenie konfliktu je však podľa Putina nutné odstrániť hlavné príčiny krízy a zohľadniť legitímne bezpečnostné záujmy RF.

Padla dohoda aj ohľadom výmeny väzňov či ďalších rokovaní o bezpečnosti plavby v Čiernom mori. A nakoniec – obaja lídri sa zhodli, že budúcnosť so zlepšenými dvojstrannými vzťahmi medzi USA a Ruskom má obrovský potenciál. A zahŕňa obrovské ekonomické dohody a geopolitickú stabilitu. A to je jedna z podstatných vecí. V takýchto prípadoch totiž nie je najdôležitejšie to, čo sa dostalo do oficiálnej tlačovej správy, ale to, čo zostalo v zákulisí. A o čom sa rokovalo medzi „štyrmi“ očami. Súdiac podľa dĺžky rozhovoru, ktorý trval 2,5 hodiny, Trump s Putinom rokovali a dohodli sa na mnohých dôležitých veciach.

Záver je teda jasný – Kyjevu a Západu sa nepodarilo pretlačiť ich trik, ktorého cieľom bolo zastaviť bojové operácie, skonsolidovať a dozbrojiť ukrajinské vojská a pripraviť ich na ďalší boj s Ruskom. Trump pristúpil na Putinov návrh ukončenia útokov na dôležité energetické a infraštruktúrne objekty, čo je dôležité tiež pre samotné Rusko, na ktoré denne Kyjev útočí dronmi. Aj preto západný mainstream besnie, že prímerie viac „sedí“ Rusku.

Konflikt na línii dotyku bude zatiaľ pokračovať, rovnako ako aj provokácie a v pozadí tvrdé rokovania. Samozrejme nielen o Ukrajine, ale o komplexných zárukách, strategických dohodách, projektoch a prerozdelení sfér vplyvu. A to bez zapojenia iných hráčov, okrem Číny, ktorá sa po dohode medzi RF a USA nakoniec dostane „k stolu“.

Trump deň po telefonáte s Putinom viedol rozhovor aj so Zelenským a po ňom dal vyhlásenie, že Zelenský podporuje čiastočné prímerie. Ten Zelenský, ktorý deň predtým nebol z tohto vývoja nadšený. Trump dokonca Zelenskému navrhol, že USA prevezmú vlastníctvo ukrajinských elektrární s cieľom zaistiť bezpečnosť kritickej infraštruktúry. Uvádza to vyhlásenie Bieleho domu, ktorý daný telefonát označil za „fantastický“. Cieľ je jasný – dosiahnuť mier, ovládnuť Ukrajinu a začať participovať na ruských surovinových megaprojektoch. USA totiž dnes potrebujú nerastné suroviny ako soľ.

A ešte jedna zaujímavosť k čiastočnému prímeriu: Po telefonáte s Trumpom dostala ruská armáda od Putina príkaz zastaviť útoky na ukrajinskú energetickú infraštruktúru, no v tom čase už bolo vo vzduchu sedem ruských dronov, ktoré mierili na ukrajinské energetické zariadenia v nikolajevskej oblasti spojené s vojensko-priemyselným komplexom. Po Putinovom rozkaze však boli zneškodnené samotnou ruskou armádou – 6 dronov zostrelil ruský systém PVO Pantsir-S a jeden ruská stíhačka.

A na druhej strane, pár hodín po skončení rokovaní medzi Putinom a Trumpom zaútočil Kyjev tromi dronmi na zariadenie energetickej infraštruktúry v obci Kavkazskaja v RF, ktoré zabezpečuje prekládku ropy do potrubného systému Caspian Pipeline Consortium. Napriek týmto provokáciám Kyjeva nezrušil Putin príkaz na zastavenie úderov na ukrajinskú infraštruktúru. Toľko pre tých, ktorí budú tvrdiť, že čiastočné prímerie porušilo Rusko.

Globalisti a západní vojnoví štváči sa dohodnuté čiastočné prímerie dnes pokúšajú prezentovať ako odmietnutie skutočného mieru. Európski „lídri“, ktorí sa pripravujú na preteky v zbrojení a bubnujú do vojny s Ruskom, na tento vývoj zareagovali skepticky a vyhlásili, že je úplne jasné, že Putin nemyslí vážne hľadanie mierového ukončenia konfliktu.

Šéfka diplomacie EÚ Kaja Kallasová dohodu medzi USA a Ruskom bagatelizovala a uviedla, že požiadavky Kremľa na zastavenie vyzbrojovania Kyjeva nemožno akceptovať. Následne povedala, že ponúkne Ukrajine dva milióny nábojov. Putinove podmienky sú „nerealistické“, vyhlásila francúzska a nemecká vláda. Britská vláda zase uviedla, že bude pokračovať v dodávkach zbraní Kyjevu aj počas rokovaní o prímerí na Ukrajine a pripravovať zavedenie „mierového kontingentu“ na Ukrajinu. Brusel zase navrhuje financovanie prístupu Kyjeva k vesmírnym službám od poskytovateľov z EÚ z dôvodu rizika odpojenia Muskovho Starlinku.

Nový nemecký kancelár Friedrich Merz najnovšie vyhlásil, že Putin bojuje proti celej Európe. „Toto je vojna proti Európe, nielen vojna proti územnej celistvosti Ukrajiny. Ide o vojnu najmä proti Nemecku… Vojna, ktorá sa deje každý deň, s útokmi na naše dátové siete, s ničením zásobovacích vedení, s podpaľačstvom, s vraždami na objednávku v srdci našej krajiny, so špionážou v kasárňach, s dezinformačnými kampaňami.“ Nemecká vláda sa na zbrojenie chystá minúť stovky miliárd.

Podobne reagovali aj ďalší európski provojnoví politici. Medzi nimi aj český prezident Pavel, ktorý uviedol, že „byť pripravený so zbraňou v ruke na vlastnú obranu je lepšie, ako sa dohodnúť s Ruskom.“ Poľsko a pobaltské krajiny dokonca oznámili odstúpenie od Ottawského dohovoru o zákaze protipechotných mín. Kvôli údajnej hrozbe z Moskvy a Minska. Poľsko má v úmysle umiestniť na hraniciach s Ruskom a Bieloruskom až milión protipechotných mín, potvrdil námestník ministra obrany krajiny Pavel Beida. Západným „humanistom“ nijako nevadí, že pôjde o vojnový zločin a v konečnom dôsledku na to doplatia iba civilisti.

Úplný opak sa odohráva v USA. Trumpova administratíva pozastavila niekoľko operácií kontrarozviedky proti Rusku v rámci krokov na vyriešenie ukrajinskej krízy. Okrem toho, americká Národná bezpečnostná rada prestala organizovať pravidelné stretnutia s európskymi spojencami, ako aj formálnu koordináciu v mnohých oblastiach s FBI, ministerstvom vnútornej bezpečnosti a ministerstvom zahraničných vecí. A pripravuje sa aj zmiernenie sankcií, ktorých bolo, len mimochodom, doposiaľ na Rusko uvalených rekordných 28 595, čo je mnohonásobne viac ako bolo uvalených sankcií proti všetkým ostatným krajinám sveta.

Trumpova administratíva podľa NBC News tiež zvažuje možnosť, že USA sa vzdajú velenia NATO. Americkí generáli viedli takmer 75 rokov všetky vojenské operácie NATO, no teraz chce Pentagon túto tradíciu zmeniť. Admirál vo výslužbe James Stavridis to priznáva s tým, že vzdanie sa postu najvyššieho veliteľa by sa v Európe považovalo za vážny signál, že USA opúšťajú NATO. Zatiaľ nie je jasné, kedy presne padne toto rozhodnutie.

Rusko a USA tak opäť udávajú tón celému svetu. Obe veľmoci už týždne vedú tvrdé rokovania o budúcom usporiadaní sveta a o ďalších strategických otázkach. A nič na tom nezmení ani kvílenie geopoliticky bezvýznamnej Európy, ktorá sa do tejto pozície svojou doterajšou vazalskou politikou dostala sama. Ako to povedal britský vojenský analytik Michael Clarke: „V diplomatických kruhoch existuje staré príslovie: Ak nie ste pri stole, ste na jedálnom lístku. Verte mi, Ukrajina je na jedálnom lístku.“

A doplnil ho škótsky profesor Phillips O’Brien: „Dúfam, že európski lídri pochopia, čo sa tu deje. Trump a Putin si rozdeľujú Ukrajinu a robia zásadné rozhodnutia o budúcnosti Európy – a na rozhovore sa nezúčastňuje ani jeden európsky líder.“ Prečo asi? To je základná otázka, ktorú by si mali európski politici položiť. A nielen položiť, ale si na ňu aj v rámci sebareflexie odpovedať. Žiaľ, takíto politici súčasnej progresívnej Európe nevládnu. Česť výnimkám…

Zdroje:

https://www.nbcnews.com/politics/national-security/trump-admin-considers-giving-nato-command-exclusively-american-eisenho-rcna196503

https://www.euronews.com/2025/03/19/baltics-and-poland-announce-planned-withdrawal-from-landmine-treaty

https://www.rt.com/russia/614510-poland-landmines-russia-border/

https://www.bloomberg.com/news/articles/2025-03-19/trump-says-ukraine-talks-on-track-after-zelenskiy-putin-calls?srnd=homepage-europe

https://www.theguardian.com/world/2025/mar/19/europe-leaders-react-with-scepticism-to-partial-ukraine-ceasefire-russia-putin

Autor: Ing. Martin Bago

Visited 1 165 times, 1 visit(s) today
spot_img

1 Komentár

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

Podporte spravodajský portál Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora

Newsletter - Denník VV

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás