spot_img

Prezident by zákon o rente pre generálneho prokurátora nemal podpísať

Vladimír Palko: Myšlienka renty sa tu zjavila kde nič, tu nič. Občan sa pýta: Prečo? A presvedčivá odpoveď neprichádza.

Asi sa všetci zhodneme, že žijeme v turbulentných, a teda ťažkých časoch. Asi sa tiež zhodneme, že v ťažkých časoch by vláda nemala občana nasrdiť. Teda nemala by ho zbytočne srdiť nikdy, ale v ťažkých časoch to platí desaťnásobne.

Od súčasnej vlády neočakávam nejaké prísne etické správanie. Niežeby som si ho neželal, ale predsa len vychádzam z reality a rozlišujem možné od nemožného. Ale teda napríklad … Od politika vládnej koalície by som očakával to minimum, a síce schopnosť správne vyplniť majetkové priznanie. Čo bolo nad sily Roberta Kaliňáka.

Isteže je veľmi zaneprázdneným človekom. Veď roky ho obdivujeme, ako dokáže úspešne zvládať súčasne dve náročné činnosti, a síce politiku a bohatnutie. Hútame, či povolaním mu je politika a bohatnutie koníčkom alebo naopak. Dakto hovorí, že skutočne veľmi bohatí ľudia si nepamätajú, či vlastne uznajme rovno, ani si nemôžu pamätať, čo všetko vlastnia. Kto by si pamätal každú vilu … Tak ma napadlo, či toto nebolo príčinou lapsusu s priznaním. No ale asi to tak nebolo. Vraj to bolo inak, ale skrátka, nech už minister občanov neondie.

Horší prípad je to s tou rentou. S tou nešťastnou rentou 5000 eur pre generálneho prokurátora, ktorý by ani nemusel odslúžiť celé obdobie. To má znamenať čo, prosím pekne?

To sa stalo ako, že sa zrazu v jednom poslancovi Smeru-SD zjavilo poznanie, že takéto čosi je prenesmierne potrebné a následne všetci poslanci vládnej koalície povedali ách, áno, veď to je naozaj také potrebné, vlastne nevyhnutné?

Ako poznáme Smer-SD, uprednostňuje opatrenia, ktoré mu prinášajú krátkodobé benefity, pritom na škodlivosť opatrenia z dlhodobého hľadiska sa príliš nehľadí. S rentou pre generálneho je to podobne.

Toto nie je nijako namierené proti pánovi Marošovi Žilinkovi. Jeho rozhodnutia rušiť niektoré trestné stíhania budili zúrivosť progresívcov v období pred pár rokmi. Ale keď som si tie rozhodnutia preštudoval, tak dávali zmysel. Žilinku som sa vtedy zastal verejne.

Problém je v tom, že myšlienka renty sa tu zjavila kde nič, tu nič. Občan sa pýta: Prečo? A presvedčivá odpoveď neprichádza. Aj poslanec Roman Michelko zo
SNS sa zrejme pýtal, že prečo, a odpoveď nedostal. Ku cti mu slúži, že za toto tajuplné opatrenie teda nezahlasoval.

A tým dal aj občanom na vedomie, že čosi tu nehrá. A občan, keď odpoveď nedostane, tak si nejakú dá sám. Nemožno sa na neho hnevať. Pomyslí si napríklad, že ktosi tu dáva terajšiemu generálnemu prokurátorovi na vedomie, že pokojne sa môže stať poberateľom tučnej renty trebárs aj hneď, keď sa zbalí, odíde a umožní ešte tejto vládnucej parlamentnej väčšine zvoliť nástupcu, s ktorým ona nájde súzvuk.

Netvrdím, že to tak je. Ale povedzte, prečo by to občana nemalo napadnúť? A potom čo má občan robiť? S napätím čakať, či generálny prokurátor vydrží až do konca svojho obdobia?

Alebo si občan pomyslí, že sa jedná o odmenu pre Žilinku za zrušenie stíhania Roberta Fica. Nie každý vie, že to stíhanie bolo nezmyselné a že Žilinka konal správne.

Pre toto všetko zákon o rente nemusí byť úplne príjemný ani pre generálneho prokurátora.

Zdá sa, že platnosti princípu, že vláda nemá zbytočne srdiť občanov, sa tak ľahko nedočkáme.

Mimochodom, tento zákon o rente pre generálneho prokurátora by prezident Pellegrini nemal podpísať.

Zdroj: https://plus7dni.pluska.sk/komentare/prezident-by-zakon-o-rente-pre-generalneho-prokuratora-nemal-podpisat?itm_modul=react_p7d_komentardna&itm_brand=plus7&itm_template=hp&itm_position=2&itm_cb_position=top_main_3

Visited 385 times, 1 visit(s) today
spot_img

3 Komentáre

  1. Pod ciarou je to „pod lampou byva tma “ projekt korumpovania pravneho systemu. Existuje statistika, ked prokurator NEkona, ked by exoffo konat mal.? Pri poslanvcoch by to bola cervena ciara porusovania poslaneckeho slubu. Kalinak bol tiez pri zametani unosu Vietnamca, co nebol a je dodnes nie maly medzinarodny skandal v ktorom lieta aktivne „privatne“do Vietnamu aj Fico. Pri tomto neospravedlnuje ani korupcia exprezidentky. „Legalna“ Korupcia, ako zaklad pravneho statu „demokracie“, az po vrchneho prokuratura v partokratickom systeme? Je tiez aj protiustavny akt poslancov konania v neprospech Slovenska.

  2. Otázka je, kto ten zákon kúpil a koľko za to dostal. V tejto Džamahýrii sa veci nedejú len tak náhodou. Mafie ŠTB ákov, ktoré prevrat pripravovali ešte stále ovládajú táto krajina. Financujú všetky politické stany naprieč politickým spektrom a je im jedno , kto je vo vláde a pri moci. Treba si len otvoriť oči. A je to smutné. Žiaľ

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

Podporte spravodajský portál Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora

Newsletter - Denník VV

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás