Tento môj dnešný príspevok bude voľným pokračovaním príspevkov o trestnej politike štátu, avšak nebude niesť tento názov. Dôvodom je to, že to celé dianie okolo, už zďaleka nie je len o trestnej politike štátu.Európska komisia sa snaží prostredníctvom svojej Správy o právnom štáte zasahovať do vnútorných politických záležitostí Slovenskej republiky. Pritom napríklad samotná trestná politika je vo výsostnej kompetencii jednotlivých národných členských štátov Európskej únie. Keby Komisii naozaj záležalo na právnom štáte, či dodržiavaní ľudských práv u nás, tak sa mala razantne ozvať práve v období rokov 2020-2023, ktoré ako vieme boli sprevádzané porušovaním ľudských práv, ako v súvislosti s Covidom, tak aj pri podľa mňa očividnom zneužití trestného práva na snahu o likvidáciu vtedajšej opozície.
Minulý štvrtok sa konalo zasadnutie Súdnej rady SR, na ktoré bolo pozvané aj zastúpenie Európskej komisie, respektíve bývalý eurokomisár Reynders osobne. Ako som spomínal už v predchádzajúcom príspevku, tak nielenže eurokomisár, ani nikto z Komisie neprišiel, nezúčastnil sa ani nik zo zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Pre úplnosť musím uviesť, že Komisia minulý týždeň menila svoje zloženie. Avšak to nepovažujem vzhľadom na vážnosť všetkých okolností v žiadnom prípade za dôvod, prečo sa nikto z Komisie samotnej, ani z jej zastúpenia tohto zasadnutia Súdnej rady, na výsostne a dopredu ohlásené pozvanie nezúčastnil. Pritom cez leto, zastúpenie EK na Slovensku zrušilo plánovanú diskusiu k Správe o právnom štáte. Komisia si túto správu vydala, pričom ako už bolo opakovane spomínané odignorovala odborné kolektívne stanovisko predstaviteľov Súdnej rady SR. Pritom musím povedať , že sa nejednalo o nejaký osobný, či nebodaj politický postoj niektorého z členov Súdnej rady. Išlo o kolektívne, odborné a rozsiahle stanovisko viacerých členov Súdnej rady, ktoré argumentovalo voči Správe o právnom štáte od Komisie do podrobností. Celé kolektívne stanovisko deviatich členov Súdnej rady SR si môžete prečítať nižšie:
Súdna rada, aj napriek neúčasti zástupcov Komisie, jednohlasne schválila svoje uznesenie, k Správe, o právnom štáte od EK. Vo svojom uznesení, ktoré vo štvrtok 19.09. 2024 schválila, je explicitne uvedené: Súdna rada Slovenskej republiky po prerokovaní Správy Európskej komisie o právnom štáte na Slovensku zo dňa 24.7.2024 konštatuje, že správa je neobjektívna a neodráža skutočný stav právneho štátu na Slovensku. Ďalej Súdna rada vo svojom uznesení ku Správe o právnom štáte uvádza následovné:
Správa o právnom štáte od EK:
– ignoruje stanovisko členov súdnej rady zo dňa 6.2.2024 poskytnuté v rámci konzultácie s Európskou komisiou, týkajúce sa potreby zmeny trestnej politiky štátu, zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky, ustanovenia § 363 a nasl. Trestného poriadku, nezávislosti členov súdnej rady, problémov súvisiacich s novousúdnou mapou;
– nezohľadňuje rozhodnutia Ústavného súdu Slovenskej republiky týkajúce sa
tém, ktoré boli predmetom konzultácie;
– nesprávne interpretuje novú právnu úpravu ustanovení týkajúcich
sa trestného činu ohýbania práva;
– viaže v rozpore s právnym poriadkom Slovenskej republiky boj proti korupcii
na existenciu Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry
Slovenskej republiky a na obmedzenie oprávnenia generálneho prokurátora
rušiť právoplatné rozhodnutia v prípravnom konaní;
– nereflektuje na alarmujúci stav výkonu súdnictva po zmene súdnej mapy;
– neobsahuje dôvody odvolania predsedu súdnej rady z funkcie predsedu
a pravdivé dôvody odstúpenia predsedu Špecializovaného trestného súdu.
Pritom považujem za nevyhnutné zdôrazniť, že celá táto diskusia k bodu č.14 na rokovaní Súdnej rady, ktorý niesol názov Prerokovanie Správy o právnom štáte 2024, bola výsostne vecná, odborná a bez akýchkoľvek debát vyslovene apolitická.
Napokon čitatelia, ak si nájdu čas a záujem, tak sa o tom môžu presvedčiť sami:
Komisia, aj celé jej zastúpenie u nás, je po tomto kľúčovom zasadnutí Súdnej rady doposiaľ ticho. Ale ktože sa nám to ne/ozval. No predsa kto iný, ako exministerka spravodlivosti Kolíková. Tá k tomuto legitímnemu a opodstatnenému stanovisku Súdnej rady povedala, že Súdna rada útočí na dôveryhodnosť správy EK a hrubo ju znevažuje, vstúpila do politického súboja a za svojho partnera si vybrala súčasnú koalíciu. Ďalej pani exministerka pokračovala: „Tú koalíciu, ktorá prepúšťa odsúdeného človeka z korupcie na slobodu, znižuje tresty za korupciu, šikanuje na tlačových besedách nepohodlných sudcov, či spochybňuje špecializovaný súd vôbec. Súdna rada sa týmto postojom jasne ukázala ako zaujatá inštitúcia.“
Na záver v mojom dnešnom príspevku už len uvediem čitateľom pre utvorenie si vlastného názoru, aby si pozreli predmetné zasadnutie Súdnej rady celé. A pani exministerke Kolíkovej by som odporučil, urobiť svoje vlastné zasadnutie so sudcami a administratívnymi pracovníkmi súdov na tému, Moja skvelá súdna mapa.
Autor: Dušan Deák
Len o to, aby škodili Slovensku.