Najnovšie štatistické údaje hovoria jasnou rečou. Saldo zahraničného obchodu Slovenska s poľnohospodárskymi a potravinárskymi výrobkami v januári a februári 2025 bolo pasívne, a to v hodnote 435,8 milióna eur. V medziročnom porovnaní sa zvýšilo o 8,7 %. Tieto údaje boli poskytnuté priamo zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory a je na mieste troška sa pozastaviť nad týmito faktami.
Takže čo tieto čísla v realite znamenajú? Odpoveď je jednoduchá. Slovensko proste dováža viac potravín resp. poľnohospodárskych výrobkov, ako vyváža.
Od čias kedy Slovenská republika bola sebestačná vo viacerých segmentoch, primárne v poľnohospodárskych produktoch už ubehli celé desaťročia a v pravidelných periódach, najčastejšie pred voľbami stále počúvame od rôznych politikov ako je potrebné zvýšiť produkciu vlastných poľnohospodárskych komodít a byť tak viac sebestačný v produkcii aby Slovensko nemuselo pokračovať vo zvyšovaní dovozu potravín, ktoré by sme si vedeli vyprodukovať aj na vlastnom území.
Realita je však taká, že rok od roka sa Slovenská republika prepadáva závratným tempom do priepasti neschopnosti poskytnúť svojmu obyvateľstvo potraviny z vlastnej výroby a naopak sme svedkami rastúceho dovozu všetkého čo dnes bežný Slovák hľadá a chce vidieť na pultoch obchodov v rámci poľnohospodárskych výrobkov.
Na Slovensku máme takmer 2,3 mil. hektárov poľnohospodárskej pôdy a k by to všetky vlády, so svojimi predvolebnými sľubmi o potravinovej sebestačnosti pred voľbami mysleli vážne, tak Slovensko by bolo mohlo byť v rámci EÚ lídrom v produkcii poľnohospodárskych komodít. Namiesto toho však vidíme trend trvalého poľnohospodárskeho úpadku, kde namiesto kvalitných potravín nám na našich poliach rastú ako huby po daždi len sklady, logistické a nákupné centrá, automobilky či po novom fabriky na výrobu bateriek.
Ak nenastane v tomto negatívnom trende zmena, ktorá je dnes doslova žiadúca ako soľ v chlebe, tak naozaj Slovensko raz stratí aj ten posledný hektár našej drahej zeme, a aj ten najposlednejší bochník chleba, si budeme musieť upiecť z múky dovezenej zo zahraničia.
Autor: Milan Náhlik
Bože , čo su toto za otazky ? ako moze byt Slovenska kolonia potravinovo sebestacna, ak je členom spolku kolonizovanych europskej uhnie a NATO. zento Nahlik je debilom , alebo sa iba tak tvari?
Kristove trenky ! Kto je tu blbší , politici čo sľubujú potravinovú sebestačnosť , alebo takí ako autor , čo ju po nich žiadajú ?! Už tá argumentácia štatistickými údajmi musí byť pre každého varovaním, že čítať ďalej je len na vlastné riziko ! (Keby sme vyrobili a vyviezli šošovicu v dvojnásobnej hodnote, než v akej dovezieme potraviny zo zahraničia – boli by sme potravinovo sebestačný ?! )
V globalizovanom kapitalizme a únii s voľným pohybom tovaru a kapitálu potravinovú sebestačnosť môžete začať riešiť hneď po zvládnutí kvadratúry kruhu ..
Nikdy! Brusel nepovolí.
…nebolo, nie je a zrejme ani nebude takej vlady na Slovensku, ktora by sa chcela (mohla) zacat starat o ludi zijucich na jej uzemi, pretoze sme v spolku, ktory to z principu (vlastnej nenazratosti) nedovoli a bude robit vsetko preto, aby to tak byt nemohlo… …krasne sa to da vidiet pri dotacnej politike v polnohospodarskom segmente krajin zdruzenych v tomto zalari narodov… …velky alarm som si minule kdesi precital, ze na Slovensko sa DENNE dovezie v priemere 15 az 20 kamionov potravin, co znamena, (kamion = cca 20 ton) ze priemerne denne dovazame 300 az 400 ton potravin, co znamena 12 000 ton mesacne… …a polnohospodari u nas doslova zivoria, hlavne ti maly a stredne velky (ti, ktorych este neovlada nejaky zahranicny vlastnik)… …tak je to koniec-koncov aj v dalsich oblastiach republiky, takze sme vlastne rozpredana krajina… …kde je teda ten problem?