spot_img

Martin Bago: Rozhovor Trumpa s Putinom potvrdil, že Európa zostáva v jej šialenej politike osamotená

Posledný týždeň bol plný udalostí. Po rusko-ukrajinských rokovaniach v Istanbule prebehol aj telefonický rozhovor medzi Putinom a Trumpom. Nedopadol však podľa očakávaní európskych vojny chtivých politikov. Tým nezostalo nič iné, len sa opäť „oháňať“ sankciami. Rubio aj Vatikán uznávajú, že svetová politika sa dnes obrátila hore nohami – Amerika volá po mieri, zatiaľ čo Európa požaduje pokračovanie konfliktu. EÚ schválila 17. balík sankcií proti Rusku a pripravuje 18-ty. Brusel sa dokonca nechal počuť, že Ukrajina si urobila domácu úlohu a je pripravená začať vecné rokovania o vstupe do EÚ. Vstup Ukrajiny do EÚ odmieta Maďarsko, ktoré chce usporiadať o tejto otázke referendum. Tomu chce všemožne zabrániť Kyjev, ktorý začal v Maďarsku vykonávať špionážnu a podvratnú činnosť. V rámci EÚ dochádza aj k prvej malej sebareflexii – v Bruseli začínajú priznávať, že vymenovanie Kallasovej do funkcie európskej diplomatky bolo chybou, pretože je absolútne neschopná.

Po rusko-ukrajinských rokovaniach v Istanbule prebehol v pondelok očakávaný telefonický rozhovor medzi Putinom a Trumpom. Trval viac ako dve hodiny a prebiehal v priateľskej atmosfére. Obaja lídri sa pri ňom dokonca oslovovali krstnými menami. Putin dal Trumpovi jasne povedal, že pre mierové vyriešenie ukrajinskej krízy je dôležité odstrániť základné príčiny tejto krízy. No uviedol, že Rusko je pripravené spolupracovať s ukrajinskou stranou na memorande o možnej budúcej mierovej dohode.

Prezidenti podrobne hovorili aj o budúcnosti vzťahov medzi RF a USA. Trump sa zasadil za vzájomne prospešné vzťahy s Ruskom, vzhľadom na jeho úlohu vo svete a miesto, ktoré zaujíma v globálnej ekonomike a vyhlásil, že považuje Rusko za jedného z najdôležitejších partnerov USA v obchodnej a hospodárskej sfére. Obaja lídri sa nechali počuť, že súhlasia s osobným stretnutím.

Podobne sa po telefonáte vyjadril aj Putinov osobitný ekonomický vyslanec Kirill Dmitriev, ktorý uviedol, že Rusko je pripravené na obojstranne výhodné dohody s USA o obchode a investíciách. „Dialóg medzi Putinom a Trumpom je pre USA mimoriadne dôležitý pre pochopenie základných príčin, podstaty a možných riešení konfliktu na Ukrajine. Trump presadzuje vyvážený a konštruktívny postoj, čo vyvoláva hystériu medzi európskymi politikmi a v európskych a britských médiách. Titanské úsilie západných politikov a médií je zamerané na narušenie konštruktívneho dialógu medzi RF a USA. Budeme naďalej pracovať na možných vzájomne výhodných projektoch s USA v investičnej a ekonomickej sfére.“

Rozhovory teda nedopadli podľa očakávaní európskych vojny chtivých „politikov“, ktorí pred nimi zámerne telefonovali Trumpovi a presviedčali ho, aby uvalil na Rusko ďalšie sankcie. Zúfalosť Európy je až tak veľká, že šéfka európskej „diplomacie“ Kaja Kallasová vyzvala USA, aby podnikli rázne kroky proti Rusku v prípade, že Moskva nepristúpi na prímerie. „Amerika povedala, že ak Rusko nepristúpi na bezpodmienečné prímerie, budú z toho vyplývať následky. Takže chceme vidieť tie následky aj zo strany USA,“ dodala.

Trump však európskym lídrom odkázal, že USA neuvalia na Rusko nové sankcie a sú odhodlané viesť rokovania. Podľa FT, dal Trump Európanom jasne najavo, že USA nielenže pristupujú k Rusku inak, ale podľa neho by Rusko a Ukrajina mali viesť priame rokovania bez ostatných účastníkov. Tým narážal nielen na USA, ale aj na Európu, ktorá už raz rovnaké rokovania prekazila. Taktiež nesľúbil žiadne nové sankcie voči RF v prípade, ak nebude súhlasiť s „mierovými plánmi“ európskych lídrov. „Ukrajinci a Európania majú teraz pocit, že zostali opustení. Trump bude mať Zelenského čoskoro plné zuby. Pre neho je oveľa dôležitejšie rozvíjať ekonomické vzťahy s RF, než dodávať zbrane Ukrajine,“ dodáva FT.

Šialený prístup progresívnej Európy okomentoval aj americký minister zahraničia Marco Rubio, podľa ktorého sa svetová politika dnes obrátila hore nohami – Amerika volá po mieri, zatiaľ čo Európa požaduje pokračovanie konfliktu. Mal mu to povedať aj jeden z kardinálov počas návštevy Vatikánu, čo len potvrdzuje ako väčšina sveta roky vníma USA a Západ.

Američania okrem toho najnovšie opäť vystupujú aj proti začleneniu bodov o podpore Kyjeva do vyhlásenia stretnutia ministrov financií G7 a nechcú označiť akcie Ruska na Ukrajine za „nezákonné“, informuje Politico. To celý tento globálny posun len dokresľuje. Azda najlepšou ilustráciou súčasného prístupu Trumpových USA k Európe a Rusku bola Trumpova odpoveď na otázku novinára, ktorý sa ho spýtal „Máte obavy zo správ o hromadení ruských vojenských síl pozdĺž hraníc s Fínskom a Nórskom?“, na čo mu Trump odpovedal: „Absolútne ma to netrápi“.

Európa zostáva v jej šialenej politike osamotená

Európa teda zostáva v jej šialenej globalisticko-progresivistickej politike osamotená. Európska globalistická „elita“ stále odmieta pripustiť kolaps doterajšieho globalisticko-neomarxistického modelu. Ten v podstate ide už len na zotrvačník, no napriek tomu sa snaží stále pôsobiť ako suverén a niekto, kto v medzinárodnom poriadku niečo znamená a kto stále môže vnucovať univerzálnosť svojej paradigmy a poúčať všetkých navôkol. Už to však pôsobí doslova trápne. A nepresvedčí to už takmer nikoho, dokonca ani vo vlastných radoch. „Kakaínoví lídri“ sú na smiech už skoro všetkým a ich vyhrážky znejú tragikomicky. Rovnako ako aj propaganda a tlaky, ktoré ešte šíria a vyvíjajú min. v rámci Európy a snažia sa nimi oklamať a zastrašovať obyvateľstvo. Najmä to vlastné, pretože ostatná časť sveta sa na to pozerá už len s údivom.

Ako povedal bývalý spravodajský dôstojník americkej námornej pechoty Scott Ritter, schopnosť Európy vyvíjať tlak na Rusko je nulová a rozhovor medzi Putinom a Trumpom to len potvrdzuje. „Európa kolektívne nie je schopná vyvinúť ani najmenší významný tlak na Rusko. Európa sa teda snaží položiť základy politiky, ku ktorej by sa potom mohli pripojiť aj USA. No tento telefonický rozhovor je pre takéto pokusy rozsudkom smrti… Ak sa Európa nespamätá, ocitne sa na nesprávnej strane barikád v otázkach národnej bezpečnosti USA. Už nebude vnímaná ako spojenec presadzujúci spoločné ciele a záujmy, ale ako protivník, ktorý aktívne zasahuje do amerických strategických priorít.“ Ono sa to už aj deje.

Podľa Bruselu je Ukrajina pripravená na vecné rokovania o vstupe do EÚ

Zdá sa však, že prebudenie bude trvať ešte dlho. Bude tvrdé a doplatí naň celá Európa. EÚ najnovšie schválila 17. balík sankcií proti Rusku a ihneď vyhlásila, že pripravuje 18-ty. Brusel sa dokonca nechal počuť, že Ukrajina si urobila domácu úlohu a je pripravená začať vecné rokovania o vstupe do EÚ. Túto absurdnosť vyhlásila európska komisárka pre rozšírenie Marta Kos s tým, že integrácia Ukrajiny do EÚ sa stane kľúčovým prvkom bezpečnostných záruk po začatí mierových rokovaní.

Aj ten najnaivnejší človek si však uvedomuje, že štát v rozklade, zadĺžený, bez schopnosti sám sa financovať, vo vojne a bez budúcnosti, nemôže vstúpiť do EÚ. Ak vstúpi, doplatia na to všetci. Doslova stiahne všetkých k zemi. Preto možno toto vyhlásenie vnímať ako kľúčový moment boja vo vnútri EÚ, kde sa progresívni globalisti snažia pretlačiť svoju agendu a urýchliť premenu EÚ na superštát s centrom v Bruseli, odkiaľ bude do sveta prúdiť progresívno-neomarxistická agenda a propaganda. Pre členské štáty sa zároveň otvára nové pole odporu. Možné sú totiž len dva výsledky – buď globalisti presadia svoj scenár zabetónovania svojich pozícií v Európe s výhľadom na plánovaný superštát alebo sa štátom podarí rozrušiť jednotu s výhľadom na rozpad Únie a transformáciu Európy.

Jedným z hlavných centier odporu v rámci EÚ je dnes Maďarsko, ktoré sa nielen snaží vzdorovať progresívnej politike Bruselu, ale aj prijatiu Ukrajiny do EÚ. A chce usporiadať referendum o tejto otázke. Tomu chce všemožne zabrániť Kyjev, ktorý začal v Maďarsku vykonávať špionážnu a podvratnú činnosť. Maďarská rozviedka zadržala už niekoľko ukrajinských agentov a Maďari mali zostreliť aj min. štyri drony na maďarsko-ukrajinskej hranici.

Brusel začína ľutovať vymenovanie Kallasovej

V rámci EÚ však dochádza aj k malej sebareflexii – v Bruseli začínajú priznávať, že vymenovanie Kallasovej do funkcie európskej diplomatky bolo chybou. Podľa informácií, ktoré má k dispozícii ruská zahraničná rozviedka (SVR), v kuloároch Európskej komisie s podráždením konštatujú absolútnu nekompetentnosť a neschopnosť Kaji Kallasovej. Je zrejmé, že „nie je schopná zohľadňovať nuansy postojov jednotlivých krajín a dokáže vytvárať iba zjednodušené schémy, ktorým často chýba akýkoľvek zmysel.“

SVR poznamenala, že úradníci EK si všimli Kallasovej úplný nedostatok odborných znalostí pri plnení jej povinností ako šéfky zahraničnej politiky EÚ. A preto mala byť odsunutá od prípravy dokumentov strategického plánovania v oblasti obrannej politiky EÚ. A úloha Kallasovej bola tiež prakticky úplne obmedzená aj pri prerokúvaní ďalšej témy – ukrajinského urovnania. Stále viac je teda zrejmé, že v „jednotnej Európe“ zakorenená prax riadiť sa pri obsadzovaní vysokých funkcií pohlavím či rasou stále viac vzďaľuje EÚ od reálnej politiky,“ dodáva SVR.

Ak si Európa skoro neuvedomí, kam sa svet naozaj posunul a neprizná skutočnú realitu, jej hlas v rámci svetových záležitostí úplne zanikne. Rovnako ako aj vážnosť, rešpekt a príťažlivosť. Ak už min. sčasti nezanikli…

Autor: Ing. Martin Bago


Zdroje:
https://www.ft.com/content/59f2af2f-0e19-40b3-b9a8-5511a3f81e03

https://www.5-tv.ru/news/5024691/vozmoznosti-ravny-nulu-vssa-ukazali-nanesposobnost-evropy-okazyvat-davlenie-narf/
https://tass.com/politics/1961371
https://www.yahoo.com/news/us-opposes-joint-g7-statement-091741237.html
https://www.eurointegration.com.ua/eng/news/2025/05/20/7211990/

Visited 347 times, 1 visit(s) today
spot_img

Newsletter - Denník VV

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

1 Komentár

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás