Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov oficiálne obvinil Britániu, že pomáha Ukrajine pri organizovaní teroristických činov na území Ruska. Podľa jeho slov, možno v USA stále existujú nejaké špeciálne služby, ktoré sa takýchto aktivít zúčastňujú zotrvačne, ale Briti sú do nich zapojení stopercentne. Ukrajinské spravodajské služby pripravujú nové operácie podobné operácii „Pavučina“. A nielen v Rusku, ale aj inde vo svete. Americkí novinári sa obávajú, že sa vojna na Ukrajine cez tajné operácie preleje do zvyšku Európy. 6. júna malo dôjsť k implementácii záverov druhého istanbulského stretnutia, Kyjev však odmietol prebrať telá svojich padlých vojakov. Zbrojiť, zbrojiť a zbrojiť. To je súčasné heslo Európy a Západu. A zapájajú sa do toho už aj automobilky. Najnovšie o takýchto plánoch diskutuje francúzsky automobilový gigant Renault, ktorý by mal na Ukrajine vyrábať útočné drony. Ruská armáda v nedeľu oficiálne vstúpila do dnepropetrovskej oblasti. Rusko tak vytvára sanitárnu zónu pozdĺž celej frontovej línie.
Prvú júnovú nedeľu možno s kľudom nazvať prelomom. Napadnutie časti ruskej jadrovej triády totiž urýchlilo viaceré procesy. Ako na Ukrajine, tak v Rusku a vo svete. Rusko na tento čin vojensky odpovedalo už min. dvakrát masívnymi dronovo-raketovými údermi, ktoré zasiahli hlavne vojenské a logistické ciele – sklady, letiská, logistické uzly a podniky, ktoré vyrábajú muníciu alebo pomáhajú ukrajinskému vojensko-priemyselnému komplexu. Použité boli dokonca aj hypersonické strely Kindžal.
Rusko zároveň začalo implementovať závery druhého istanbulského stretnutia. Kyjev však od 6. júna odmieta prebrať telá svojich padlých vojakov. Prvé kamióny s 1212 telami ukrajinských vojakov (celkový počet bude viac ako 6000) dorazili do výmennej zóny na hranici. Kyjev však stále o svojich padlých vojakov neprejavil záujem. Ako neskôr uviedol poslanec Najvyššej rady Arťom Dmitruk, bol to osobne Zelenský, kto nariadil neprebrať telá ukrajinských vojakov padlých v kurskej oblasti.
Dôvod nebol uvedený, no je zrejmé, že je to hlavne o peniazoch a priznaní si reality. Pre kyjevský režim je desivé priznať, že v kurskej oblasti padlo 6000 vojakov (to je minimum, pretože Rusi majú mať podľa informácií údajne v mrazákoch telá ďalších 40 000 ukrajinských vojakov), čo by vyvolalo občiansky hnev. A hlavne nechcú platiť odškodné rodinám padlých. V prípade 6000 vojakov sa jedná o takmer dve miliardy dolárov. Ak by šlo o ďalších 40 000 vojakov, suma v miliardách by sa pohybovala v dvojciferných číslach.
A to kyjevský režim nechce pripustiť. Najmä keď je už v podstate v bankrote, keďže nezaplatil splátku vo výške 665 miliónov USD za svoje opčné listy na HDP splatné 2. júna. Preto agentúra S&P Global vyhlásila technický bankrot Ukrajiny. Jediné, čo sa po druhom kole rokovaní podarilo uskutočniť, je výmena vojakov mladších ako 25 rokov a ťažko chorých a zranených, s ktorou súhlasili obe strany.
Popri tom sa objavujú ďalšie podrobnosti o tom, kto plánuje a riadi ukrajinské teroristické operácie. Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov oficiálne obvinil Britániu, že pomáha Ukrajine pri organizovaní teroristických činov na území Ruska. „Je zrejmé, že toto všetko robí ukrajinská strana, ale bez podpory Britov by to bolo nemožné. Takéto aktivity predtým podporovali USA aj Spojené kráľovstvo, ale teraz vychádzame z toho, že sú to výlučne Briti. Hoci ktovie, možno v USA stále existujú nejaké špeciálne služby, ktoré sa takýchto aktivít zúčastňujú zotrvačne, ale Briti sú do nich zapojení stopercentne,“ zdôraznil Lavrov.
Ukrajinské spravodajské služby pripravujú nové operácie podobné operácii „Pavučina“. Informoval o tom The Washington Post s odvolaním sa na spravodajské zdroje. Podľa denníka operácia „Pavučina“ nebola jednorazovou akciou, ale súčasťou plánu na vystupňovanie tajnej vojny ďaleko za hranicou frontu. Článok má názov: „Špinavá vojna na Ukrajine sa len začína“ a informuje, že SBU a GUR už viac ako tri roky vedú agresívnu sabotážnu kampaň na ruskom území aj mimo neho.
„Útoky na letiská, zásahy na Wagnerovcov v Mali, prerušenie dodávok v Južnej Afrike – to je len špička ľadovca. Ukrajina údajne plánovala útoky aj na ruské lode v Tichom oceáne, pričom námorné drony ukrývala v lodných kontajneroch. Čakajú nás nové zložité operácie, potvrdili zdroje z rozviedky.“ Údajne sa zvažovala aj možnosť úderu na ruské jednotky v Podnestersku, ale otvorenie nového frontu bolo odložené.
Autor publikácie sa zároveň obáva, že sa vojna na Ukrajine cez tajné operácie preleje do zvyšku Európy. „Nebezpečenstvo rozšírenia sa týka všetkých krajín susediacich s Ukrajinou: Poľska, Bieloruska, Slovenska, Maďarska a Rumunska. A tiež Nemecka, pobaltských štátov, Nórska a Fínska,“ uvádza. Podobne sa vyjadrili aj analytici zo Simplicius, ktorí poukazujú na to, že Kyjevu sa odpúšťa všetko, hoci pácha vojnové zločiny. A poukazujú na rozhovor ABC so Zelenským, kde sa ten s úsmevom na tvári chválil, že ruskí vodiči nevedeli nič o tom, čo sa ukrýva v kontajneroch, ktoré prevážali po Rusku. Zelenský však „zabudol“ spomenúť, že nákladiaky boli nastavené tak, aby po odpaloch dronov vybuchli, takže by zahladili aj stopy.
Nedávna operácia Kyjeva a Západu v Rusku síce viaceré procesy urýchlila, no vojna bude zatiaľ, žiaľ, pokračovať. Ruská armáda po tom odhodila zábrany a začala nielen stupňovať údery na ukrajinské ciele, dokonca aj na časť energetickej infraštruktúry, ale oficiálne začala vytvárať tzv. sanitárnu zónu pozdĺž celej frontovej línie. V nedeľu oficiálne vstúpila do dnetropetrovskej oblasti, čo je pre Ukrajinu strategická oblasť. Je to totiž jediná oblasť, kde sa ešte vo väčšom nachádzajú nerasty. Aktívne boje na jej území teda neznamenajú pre Kyjev a jeho donorov nič dobré. Viaceré západné zdroje tvrdia, že úspešná ofenzíva ruských vojsk v tejto oblasti by sa mohla stať priam zlomovým bodom v konflikte.
Ruky preč od tohto konfliktu pomaly dávajú Američania. Trump po operácii „Pavučina“ pochopil, že riešenie konfliktu nebude jednoduché. A že so Zelenským sa rokovať nedá. Preto vyjadril aj pochopenie pre ruskú odvetu za túto nebezpečnú operáciu. Aj keď s mierovými iniciatívami USA úplne nekončia, už ich nepresadzujú tak agresívne, resp. „netlačia na pílu“.
Okrem odkladu Grahammových sankcií, Trumpovci tiež presmerovali komponenty rakiet sľúbené Kyjevu pre svoje vlastné potreby. Podľa WSJ sa Pentagon rozhodol presmerovať špeciálne rozbušky pre rakety, ktoré USA zakúpili v rámci dodávok na Ukrajinu, americkému letectvu na Blízkom východe. Stalo sa tak na príkaz amerického ministra obrany Hegsetha, ktorý o svojom rozhodnutí informoval Kongres.
USA sa taktiež odmietajú pripojiť k plánu Británie a Francúzska na podporu „bezpečnostných síl“, ktoré Briti a Francúzi plánujú nasadiť v povojnovom období na Ukrajine. Európski spojenci v diskusiách so svojimi americkými kolegami dospeli k záveru, že Trump neposkytne záruky, o ktoré sa snažili v „koalícii ochotných“, preto sa realizácia plánu odkladá. To však nijako nebráni plánom na militarizáciu Európy, ktorá je v plnom prúde.
Zbrojiť, zbrojiť a zbrojiť. To je súčasné heslo Európy a Západu. A zapájajú sa do toho už aj automobilky. Najnovšie o podobných plánoch diskutuje francúzsky automobilový gigant Renault, ktorý by mal na Ukrajine vyrábať útočné drony. Údajne len pár desiatok či stoviek km od frontovej línie. K nemeckým automobilkám, ktoré po úpadku výroby (za ktoré môže hlavne sankčná vojna voči RF, odmietnutie lacných ruských zdrojov a bruselské nezmysly) premýšľajú, že prejdú aj na výrobu zbraní (podobne ako v minulosti), sa k nim začínajú pripájať aj francúzske. A aj keď Renault tvrdí, že ešte nebolo prijaté žiadne rozhodnutie, keďže čaká na informácie o projekte od francúzskeho MO, výsledok je očakávaný.
Generálny tajomník NATO Mark Rutte zase požaduje, aby NATO urobilo „kvantový skok“ pre „ochranu pred ruskými hrozbami“ a zvýšilo sily protivzdušnej obrany o 400%. A to len pár dní dozadu uviedol, že NATO sa dohodlo na najväčšom programe prezbrojenia od čias studenej vojny. Žiaľ, so zbrojením súhlasilo aj Slovensko. A to nielen slovami Pellegriniho na summite bukureštianskej deviatky vo Vilniuse.
Slovenská vláda mala totiž ešte v apríli spolu s 16 krajinami EÚ požiadať Eurokomisiu o výnimku z fiškálnej politiky EÚ, ktorá by umožnila SR navýšiť vojenské výdavky o 1,5% HDP v priebehu nasledujúcich 4 rokov bez toho, aby boli porušené pravidlá Paktu stability a rastu. Na jednej strane vláda konsoliduje financie, hlavne na úkor občanov a drobných firiem, na strane druhej ide miliardy dávať na zbrojenie. A to ako v rámci Bruselu, tak NATO. A nič na tom nemení ani fakt, že časť z toho pôjde na projekty typu vojenské nemocnice atď.
Bolo by načase začať hovoriť národu pravdu a nevykonávať stále dvojtvárnu politiku. Pretože v opačnom prípade hrozí, že národu dôjde trpezlivosť a k moci sa dostanú amatéri a vojnoví štváči, ktorí štát definitívne položia na kolená. V horšom prípade aj zapoja do rusko-ukrajinského konfliktu…
Autor: Ing. Martin Bago
Zdroje:
https://www.washingtonpost.com/opinions/2025/06/05/ukraine-covert-war-russia-espionage
https://simplicius76.substack.com/p/russia-strikes-back-as-ukraine-bets
https://www.politico.eu/article/eu-fiscal-defense-16-countries-public-finances-germany-emergency
Tak toto je 100% pravda ako bič. A už je najvyšší čas voči tomu zakrociť, aby si niekto prestal myslieť, že je pánom sveta.l
V minulosti Ukrajinci aj zostrelili pri vymene lietadlo s vlastnymi zajatcami!
Je to od vrazdenia na Majdane, Odese … jedina nit.