„Izolácia“ v priamom prenose: Rusko s viac ako 30 štátmi sveta v Kazani zakladá nový svetový poriadok

V ruskej Kazani prebieha kľúčová udalosť roka – summit BRICS. Rusko navrhuje vytvoriť investičnú platformu BRICS, otvoriť burzu obilia a samostatnú platformu pre drahé kovy a diamanty. Bola prijatá záverečná kazaňská deklarácia s názvom „Posilnenie multilateralizmu pre spravodlivý globálny rozvoj a bezpečnosť“ obsahujúca všeobecné hodnotenia stavu sveta a dlhodobé ciele združenia,ktorá bude predložená aj OSN. Západné liberálne denníky buď šalejú, tíško priznávajú pravdu alebo o summite radšej ani neinformujú, lebo nezapadá do ich propagandistického, západného názorového spektra. Rusko sa podľa MMF stalo štvrtou ekonomickou veľmocou sveta z hľadiska parity kúpnej sily, pričom predbehlo aj Japonsko, Nemecko či Britániu. Slovensko na protiruských sankciách stratilo už 3,9 miliardy dolárov.

V Rusku sa v týchto dňoch koná kľúčový summit BRICS. Prvý deň summitu sa niesol v duchu oficiálneho privítania a bilaterálnych stretnutí medzi účastníkmi, pričom najskôr s členmi BRICS viedol dôverné rokovania ruský prezident Vladimír Putin. Druhý deň lídri BRICS diskutovali o strategickej a ekonomickej spolupráci v rámci združenia s cieľom dosiahnuť spravodlivejší a inkluzívnejší globálny svetový poriadok.

Ruský prezident Putin uviedol, že podiel štátov BRICS na svetovej ekonomike do konca roku 2024 dosiahne 36,7%, čím prekročí ukazovatele G7, vyzval na používanie národných mien, navrhol vytvorenie novej investičnej platformy BRICS, ktorá bude zameraná na podporu národných ekonomík a krajín globálneho Juhu a Východu s cieľom posilniť hospodársku spoluprácu a rozvoj. Tiež navrhol otvorenie obilnej burzy BRICS, ktorá by umožnila tvorbu spravodlivých cenových ukazovateľov obilných surovín s cieľom zvýšiť transparentnosť a spravodlivosť na trhu s potravinami či samostatnej platformy pre drahé kovy a diamanty.

Centrá hospodárskej činnosti sa podľa jeho slov v súčasnosti presúvajú smerom k rozvíjajúcim sa trhom a naopak v západných krajinách sa dlhové bremeno len zvyšuje.

„Formuje sa multipolárny model, ktorý spúšťa novú vlnu rastu, predovšetkým vďaka globálnemu Juhu a Východu a, prirodzene, štátom BRICS… Diskusie, ktoré sa uskutočnili, opäť ukázali, že štáty združenia zdieľajú univerzálne hodnoty mieru, spravodlivosti a rovnosti a spolupracujú na prosperite a blahobyte našich krajín a národov.“ Brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva cez videohovor vyzval štáty BRICS, aby urýchlili prácu na vytvorení vlastného finančného systému. „Už nemôžeme čakať, musíme sa rozhodnúť,“ dodal.

Bola prijatá aj záverečná niekoľkostranová tzv. kazaňská deklarácia s názvom „Posilnenie multilateralizmu pre spravodlivý globálny rozvoj a bezpečnosť“ obsahujúca všeobecné hodnotenia stavu vecí vo svete a dlhodobé ciele, ktorá bude predložená aj OSN a jej generálnemu tajomníkovi Antóniovi Guterresovi, ktorý spolu s viac ako 30-tkou štátnikov a ich delegáciami tiež pricestoval na summit.

Lídri BRICS v nej poverili ministrov financií a guvernérov centrálnych bánk, aby pokračovali v preferovaní používania národných mien, platobných nástrojov a platforiem. Krajiny BRICS v nej „opätovne potvrdzujú aj svoj záväzok voči duchu BRICS, ktorý je založený na vzájomnom rešpekte a porozumení, suverénnej rovnosti, solidarite, demokracii, otvorenosti, inkluzívnosti, interakcii a konsenze. Rozširovanie partnerstiev bude podporovať spoločné dobro. Členovia BRICS sú znepokojení negatívnym vplyvom nezákonných sankcií na globálnu ekonomiku. Takéto opatrenia podkopávajú Chartu OSN, multilaterálny obchodný systém, trvalo udržateľný rozvoj a environmentálne dohody. Všetky nezhody a spory medzi krajinami sa musia riešiť mierovou cestou, prostredníctvom dialógu a konzultácií. Zdôrazňujeme potrebu rešpektovať legitímne a oprávnené záujmy všetkých krajín v oblasti bezpečnosti,“ uvádza sa ďalej v deklarácii.

Asistent ruského prezidenta pre medzinárodné záležitosti Jurij Ušakov uviedol, že v súčasnosti vedie konzultácie o získaní štatútu partnerského štátu BRICS 13 krajín. Združenie sa podľa neho už dohodlo na dôležitých kritériách pre partnerský štát a jeho ďalšie rozširovanie prejde týmto filtrom. Ďalšie rozhodnutia sa očakávajú v najbližších dňoch.

Ako sa dalo čakať, západné liberálne denníky buď z kazanského summitu šalejú, tíško priznávajú pravdu alebo o ňom, podobne ako tie slovenské, radšej ani neinformujú, lebo nezapadá do ich propagandistického západného názorového spektra.The Time píše, že Vladimir Putin je hostiteľom najväčšieho stretnutia svetových lídrov od začiatku druhej svetovej vojny a Kremeľ sa chopil príležitosti vykresliť Putina ako protipól Západu v snahe zmeniť svetový poriadok.Britská BBC a americký Bloomberg zase priznávajú, že pokusy o izoláciu Ruska zlyhali, keďže summit BRICS sa stal jednou z najväčších zahraničnopolitických udalostí v histórii Ruska.

Foreign Policy píše, že krajiny BRICS sa spájajú proti tyranii dolára. „Všetky krajiny združenia sa chcú zbaviť jeho tyranie. Niektorí sú nešťastní, pretože sú pod sankciami Západu, iní sú nútení obchodovať so surovinami za doláre a nemôžu ovplyvniť tvorbu cien. Súčasťou programu summitu bude vytvorenie skutočne multipolárneho svetového poriadku, ktorý spochybní dominanciu USA a Západu. Krajiny BRICS sa týmto smerom nielen pripravujú na postamerický svet, ale snažia sa urýchliť jeho nástup.“

Holandské liberálne noviny NRC zašli ešte ďalej a vyzvali, aby bol summit BRICS braný vážne, pretože globálna väčšina má už dosť nadvlády Západu. „Hlavným argumentom pre to, aby sme nepodceňovali BRICS, je skutočnosť, že táto asociácia sa stáva fórom nezápadného a antikoloniálneho svetonázoru. Skutočnosť, že krajiny BRICS sú nezápadné, neznamená, že sú všetky protizápadné. Spája ich však presvedčenie, že doba západnej hegemónie už pominula. Sú presvedčené, že malá skupina západných krajín by už nemala zvyšku sveta vnucovať svoju vôľu,“ dodáva NRC.

Brazílsky novinár Pepe Escobar tvrdí, že „súčasné rozšírenie BRICS nie je len známych 34 krajín, ktoré sa chcú pripojiť k tejto asociácii. Je ich už 40, po summite ich bude 50 – 60. Každý sa bude chcieť pripojiť k BRICS. To nie je novinka. A teraz si predstavte pri tejto expanzii ako bude vyzerať geopolitická časť bloku. Musí uspokojiť všetkých – nových aj starých členov. Od konca druhej svetovej vojny sa o také niečo nikto nepokúsil. Američania nechceli uspokojiť nikoho okrem seba a sami si vybudovali svoj vlastný systém. BRICS je ale o niečom inom. Sú to národy, ktoré chcú spolupracovať, bez ohľadu na to, aké je to ťažké.“

A nejde len o celkovú silu BRICS-u. Aj samotné Rusko sa podľa MMF stalo štvrtou ekonomickou svetovou veľmocou z hľadiska parity kúpnej sily (PPP), pričom predbehlo už aj Japonsko, Nemecko či Britániu. Medzi prvé štyri hlavné ekonomiky sveta z hľadiska parity kúpnej sily patria Čína, USA, India a Rusko. Teda Spojené štáty a tri členské štáty BRICS. RF predstavuje 3,55% svetového HDP v parite kúpnej sily. Toľko k sankciám a izolácii RF.

Na záver ešte jedna dôležitá poznámka:Slovensko prišlo v dôsledku sankcií EÚ proti Rusku od roku 2022 o viac ako 3,9 miliardy dolárov. Informoval o tom obchodný zástupca RF v Bratislave Sergej Stupar. Najviac zasiahnutí boli exportéri, ktorí prišli o časť ruského trhu, ako aj firmy závislé na surovinách z Ruskej federácie a na tranzite. Straty pre Slovensko sú ale možno oveľa vyššie, ak k tomu pripočítame straty spojené so znížením dovozu z RF rady tovarov, predovšetkým kovových rúd, valcovaných farebných kovov, chemických výrobkov, dreva, uhlia atď.

Ďalej sem možno pripočítať aj straty zo zastavenia tranzitu ruských cestných dopravcov cez Slovensko a zníženie železničnej dopravy. A to sa stále nebavíme ešte o potencionálnom zastavení dodávok ropy, plynu a rafinovaných ropných produktov z Ruska, do čoho Slovensko tlačí Kyjev s Bruselom. Súčasný západný neokoloniálny svet a unipolárny svetový poriadok založený na amerických pravidlách končí. A kazanský summit BRICS mu dáva ranu za ranou. To, čo bolo evidentné už roky dozadu, začínajú dnes konečne priznávať aj západné liberálne denníky a politici…

Zdroje:

https://www.intellinews.com/russia-overtakes-japan-to-become-the-fourth-largest-economy-in-the-world-in-ppp-terms-328108

https://www.bloomberg.com/news/articles/2024-10-22/putin-hosts-brics-leaders-in-russia-defying-attempts-from-west-to-isolate-him?embedded-checkout=true

https://iz.ru/1758311/semen-boikov/ubytochnoe-vremia-slovakiia-poteriala-svyshe-39-mlrd-iz-za-sanktcii-es

Autor: Ing. Martin Bago

Visited 831 times, 4 visit(s) today

Podporte spravodajský portál Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora

Newsletter - Denník VV

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

1 Komentár

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Advertisement -spot_img

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás