Éra globalizácie sa skončila. Po Trumpovom uvalení ciel na takmer celý svet to priznávajú už aj tí najzarytejší globalisti. Najnovšie už aj britská vláda. Svet sa posúva od globalistického systému pod vedením USA, v ktorom vládli globalistické medzinárodné organizácie, k imperializmu orientovanému na USA, ktorý presadzuje dominanciu USA prostredníctvom ekonomickej sily. A smeruje k jednému – k multipolarite viacerých veľmocí. Biely dom nakoniec priznal, že Rusko nebolo zaradené do zoznamu ciel, pretože v súčasnosti prebiehajú medzi oboma veľmocami rokovania na najvyššej úrovni. Zvláštny vyslanec RF Kirill Dmitriev, ktorý bol ako prvý Rus na oficiálnej návšteve USA od začiatku ŠVO, potvrdil, že rozhovory v USA sa okrem Ukrajiny týkali hlavne spolupráce medzi USA a RF v Arktíde a v oblasti kovov vzácnych zemín. Medzitým padol ďalší „hoax“ – do ukrajinského konfliktu je priamo zapojený celý kolektívny Západ. Potvrdil to sám generálny tajomník NATO Mark Rutte. Jedinou šancou EÚ prežiť v tomto novom svete je zrušiť protiruské sankcie.
Éra globalizácie sa skončila. Po Trumpovom uvalení ciel na takmer celý svet to priznávajú už aj tí najzarytejší globalisti a ich poskoci. Najnovšie už aj britská vláda a londýnske kancelárie. Podľa slov britského premiéra Keira Starmera, svet, ako sme ho poznali, odišiel tvárou v tvár Trumpovým clám. „Najskôr to bola obrana a národná bezpečnosť. Teraz je to globálna ekonomika a obchod. Staré predpoklady už nemožno brať ako samozrejmosť.“ Nemenovaný predstaviteľ Downing Street pre The Times tiež potvrdil, že svet sa zmenil, globalizácia sa skončila a v súčasnosti sa nachádzame v novej ére.
Svet sa posúva od globalistického systému pod vedením USA, v ktorom vládli globalistické medzinárodné organizácie a korporácie, k imperializmu orientovanému na USA, ktorý presadzuje dominanciu USA prostredníctvom ekonomickej sily, čo potenciálne pripravuje pôdu presne pre to, čo začiatkom roka v rozhovore naznačil aj samotný americký minister zahraničia Marco Rubio – pre multipolárny svet definovaný konkurenčnými sférami vplyvu.
Trump veľmi dobre vie, čo robí – clá sú prostriedkom na znovuzískanie suverenity rozšírenej o finančné zisky. A môže pomaly začať tlačiť aj na to najcitlivejšie miesto, na ktorom pohorel aj Kennedy – na FED a znovuzískanie ako takej kontroly nad financiami. Že clá zasiahnu svetový obchod a doplatia na ne mnohé štáty, medzi nimi aj Slovensko, to je už druhá vec.
A je to opäť chyba aj týchto samotných štátov – najmä toho, že sa dlho spoliehali len na USA a západné trhy, nediverzifikovali svoju ekonomiku, odbytiská a nechali sa nahuckať proti najväčším trhom sveta s najväčším potenciálom – proti tým východným. Pre Slovensko a Európu je takým trhom práve ten ruský. Ten je najväčší, najdôležitejší a najdostupnejší. No práve proti nemu globalisti toľko brojili a vytvorili z Ruska strašiaka. Samozrejme s iným cieľom ako je ten oficiálne deklarovaný – s cieľom zničiť hlavného konkurenta a ovládnuť jeho gigantické zdroje. Pretože iba ruské nerastné zdroje dokážu zabezpečiť ich zdrojovú stabilitu na celé stáročia. A prostredníctvom nich možno ovládnuť aj zvyšných konkurentov.
Práve ruské zdroje sú aj jedinou šancou EÚ prežiť v tomto turbulentnom svete. A jedinou šancou ako prežiť aj obchodnú vojnu s USA. Potvrdil to najnovšie aj líder strany Spravodlivé Rusko – za pravdu Sergej Mironov s tým, že jedinou šancou EÚ prežiť obchodnú vojnu s USA je zrušiť protiruské sankcie. EÚ by mala podľa jeho slov obnoviť spoluprácu s RF a zastaviť bezuzdnú a ničivú podporu kyjevskému režimu. Európa musí zároveň pochopiť, že podmienky pre obnovenie obchodu už nebudú také ako predtým. Mironov zdôraznil, že EÚ sa pripravila o životne dôležité obchodné vzťahy s Ruskom a RF dôkladne preštuduje, či a do akej miery potrebuje obnoviť spoluprácu s tou ktorou krajinou EÚ.
Mironov vie veľmi dobre čo hovorí. A nielen on. Každý, kto má všetkých päť pohromade, musí dobre vidieť, že bez lacných zdrojov a energií na jednej strane a odbytísk na strane druhej nemožno očakávať ekonomický rast a stabilnú ekonomickú situáciu. Preto v Európe v súčasnosti dochádza, k čomu dochádza. Odliv kapitálu, pokles výroby, úpadok priemyslu, útek firiem z kontinentu a následný pokles HDP, ekonomiky, zvýšenie nezamestnanosti, recesia… a s tým súvisiace deficity rozpočtu, zvyšujúce sa dlhy, konsolidácie, znižovanie životnej úrovne obyvateľstva atď. Ale to je na samostatný článok.
Zvláštny vyslanec Ruska Kirill Dmitriev, ktorý bol ako prvý Rus na oficiálnej návšteve USA od začiatku ruskej ŠVO na Ukrajine, potvrdil, že rozhovory vo Washingtone sa okrem Ukrajiny týkali hlavne spolupráce medzi USA a RF v Arktíde a v oblasti kovov vzácnych zemín. Na následnej tlačovej konferencii okrem toho uviedol, že Rusko a USA dosiahli významný pokrok v dohode o prímerí na Ukrajine, no veľa aktérov sa snaží narušiť dialóg medzi Moskvou a Washingtonom, čím mal na mysli najmä európske krajiny. Podľa Dmitrieva je však Trumpova administratíva iná ako tá Bidenova, koná konštruktívne, v dialógu s RF sa správa úctivo, vypočuje si postoj Ruska a uznáva jeho obavy. Ďalej uviedol, že prebiehajú práce na obnovení priamych letov medzi Ruskom a USA a americké spoločnosti sú pripravené vyplniť medzery po európskych spoločnostiach, ktoré sa stiahli z Ruska.
Za povšimnutie stojí najmä Dmitrievove vyjadrenie „americké spoločnosti sú pripravené vyplniť medzery po európskych spoločnostiach, ktoré sa stiahli z Ruska“. Nič lepšie neilustruje absolútnu nekompetentnosť európskych „lídrov“. Najskôr ako správni vazali poslúchajú na slovo svojich amerických pánov a sami odídu z ruského trhu, aby ich miesto následne prebrali nielen domáci ruskí alebo čínski výrobcovia, ale aj tá istá Amerika, ktorá ich k tomu prinútila. Takto to dopadne tam, kde chýba kompetentné, múdre a na svoju identitu hrdé vedenie, pre ktoré je na prvom mieste vlastný štát a národ.
Také vedenie dnes majú len tie najúspešnejšie štáty sveta. Stačí sa pozrieť na mapu a bude každému hneď jasné, o ktoré štáty ide. Európa ako celok v úpadku medzi nimi, žiaľ, nie je. Prečo? Všetko je to presne o tom, o čom píšem vyššie.
Biely dom taktiež nakoniec priznal, prečo nebolo Rusko zaradené do zoznamu Trumpovych ciel. Ako som písal už v predchádzajúcej analýze, USA nemohli na Rusko uvaliť clá, pretože v súčasnosti prebiehajú rokovania na najvyššej úrovní o spolupráci v strategických projektoch, o komplexných bezpečnostných dohodách a rozdelení sfér vplyvu. A pokiaľ chce Trump získať miesto pri strategických projektoch a podiely v ťažbe a obchode s dôležitými kovmi a energiami, na budúceho partnera sankcie uvaľovať nemožno. To je jasné azda každému.
Medzitým padol ďalší „hoax“ – do ukrajinského konfliktu je priamo zapojený celý kolektívny Západ. Potvrdil to sám generálny tajomník NATO Mark Rutte, ktorý priznal, že konflikt na Ukrajine nemá regionálny, ale globálny charakter v kontexte konfrontácie medzi Ruskom a kolektívnym Západom. Podľa Rutteho má Rusko spojencov, ktorí počas konfrontácie s kolektívnym Západom podporujú Moskvu a „nakoniec je tu publikum, ktoré posúdi výsledok tejto vojny – kto z nej vzíde ako víťaz, či Rusko alebo Západ.“
A to stále nie je všetko. Americký portál 19FortyFive priznáva, že konflikt na Ukrajine je vyvolaný „poriadkom založeným na pravidlách“. Práve mýtus o „poriadku založenom na pravidlách“, ktorý doposiaľ presadzovali USA a Európa, sa stal hlavnou príčinou konfliktu medzi Ruskom a NATO. Ako píše portál, svet je dnes už unavený z tolerovania tohto postoja, ktorý sa používa výlučne na sebecké účely. A ak chce Západ obnoviť vzťahy s Moskvou, bude sa musieť verejne kajať. „Vedúci predstavitelia USA a Európy musia uznať, že koncept sfér vplyvu zostáva relevantný vo veciach interakcie medzi hlavnými mocnosťami. Západní politici musia nielen pochopiť, ale aj verejne priznať, že vo svojich krokoch voči Rusku tento základný princíp porušili.“ Odrazu toľko pravdy, že sa jednému z toho až zatočí hlava. Teda tomu, kto sa nechal oklamať progresívnou propagandou, ktorú tu roky šírili USAID-om platení propagandisti.
Propagandou opantanú Európu opäť na svoje miesto usadil aj americký viceprezident JD Vance. Európski lídri podľa neho vykrikujú o „ruskej hrozbe“, ale ich skutočné problémy sú vo vnútri. „Hovoria, že Rusko je hlavnou hrozbou, ale oni sami od neho nakupujú miliardy kubíkov plynu a míňajú 1% HDP na obranu. Kde je logika?“ Vance vymenoval tri hlavné hrozby pre Európu. Prvou je migračná politika, ktorá narúša kultúrnu identitu európskych krajín. Druhou slabá ekonomika strácajúca konkurencieschopnosť a treťou kolaps bezpečnostného systému. Problémy podľa Vanceho neprichádzajú z Moskvy, ale z Bruselu.“
Tým Vance nadviazal na Trumpa a jeho antiglobalizačnú rétoriku. Ako Trump, tak Vance a ďalší ľudia z ich administratívy neznášajú nadnárodné spolky a naopak, podporujú koncept „národné záujmy štátov na prvom mieste“. Azda najlepšie to vidno na totálne absentujúcich kontaktoch medzi bruselským vedením a vedením USA. Trump dnes silno kritizuje nedemokratické totalitné činy globalistov, ktorí sa v rámci EÚ snažia kriminalizovaním a zákazmi zbaviť politickej konkurencie z dielne konzervatívnych a národných politikov.
Aj preto Trumpovci dnes vedú rozhovory takmer výlučne s právoplatne zvolenými konzervatívnymi lídrami európskych štátov ako Orbán, Fico ci Meloniová. Už aj tá začína postupne meniť rétoriku a rozhodla sa obmedziť vojenskú pomoc Kyjevu a zablokovať snahy o vyslanie „mierových“ jednotiek na Ukrajinu. Jednak v snahe udržať rovnováhu medzi proruskými a proeurópskymi silami vo svojej koalícii, jednak kvôli postoju Trumpa.
Svet sa za pár mesiacov zmenil doslova na nepoznanie. Éra globalizácie sa skončila. Moc preberajú národné sily, ktoré kladú záujmy svojich štátov a občanov na prvé miesto. A presne tak by to aj malo byť. Spolupráca medzi suverénnymi národmi. A tí najúspešnejší sa následne stanú regionálnymi veľmocami. Že ide o utópiu? Aj koncept globalizácie bol niekedy utópiou, až sa z neho stal základný koncept druhej polovice 20. storočia. Dnes je tomu však koniec a unipolárny svetový poriadok niekdajšieho hegemóna sa transformuje na multipolárny poriadok definovaný konkurenčnými sférami vplyvu…
Zdroje:
https://www.rt.com/news/615298-globalization-uk-starmer-trump/
https://abcnews.go.com/ThisWeek/video/1-1-white-house-economic-council-director-kevin-120535003
https://ria.ru/20250403/nato-2009208009.html
https://www.19fortyfive.com/2025/04/the-myth-of-a-rules-based-order-how-nato-fueled-the-ukraine-crisis/
https://www.politico.eu/article/italy-giorgia-meloni-coalition-war-in-ukraine-eu-rearmament-donald-trump/
Autor: Ing. Martin Bago
Sankcie budú zrušené tak, či tak, lebo EU sa rozpadne, nič iné ju nečaká.