spot_img

DVOJTVÁRNOSŤ: Progresívci už nechcú šetriť na znížení počtu poslancov. Vraj by išlo len o úsporu „pár miliónov“. Pri platoch ministroch robili protesty

Keď ide o platy ministrov, je to škandál. Keď ide o zníženie počtu poslancov, sú to vraj „len milióny“?

Len pred pár mesiacmi Denník N burcoval verejnosť proti zvýšeniu platov ministrov: „Zvýšenie platov politikov v čase, keď vláda hovorí o konsolidácii, pôsobí ako výsmech.“. (Denník N, 20. 12. 2023, článok: „Ministri si zvýšili platy o vyše 50 %, vláda ich obhajuje“).

Herečka Táňa Pauhofová sa na proteste vyjadrila: „Keď vláda hovorí, že nemá peniaze na kultúru, ale sama si zvýši platy, tak je to arogantné a nemorálne“. (Denník N, 21. 12. 2023, článok: „Kultúrna obec protestovala proti ignorácii vlády a platom politikov“).

No v máji 2025 ten istý Denník N napísal o návrhu znížiť počet poslancov zo 150 na 100 toto: „Ročne by išlo len o úspory v jednotkách miliónov“. (Denník N, 22. 5. 2025, článok: „Aj zníženie počtu poslancov je riziko pre slovenskú demokraciu“). Odkaz: https://dennikn.sk/4653937/newsfilter-fico-a-sutaj-estok-chcu-setrit-na-demokracii


Zrazu sú milióny málo? Kde bola táto zhovievavosť voči „zanedbateľným“ miliónom pri platoch ministrov?

Denník N ďalej tvrdí: „Na prvý pohľad to vyzerá ako šetrenie, v skutočnosti ohrozuje ten druh parlamentnej demokracie, ktorý tu máme 35 rokov.“

Ale je parlamentná demokracia závislá od čísla 150? V mnohých krajinách majú menej poslancov a fungujú demokratickejšie než Slovensko.



Koľko poslancov majú iné demokratické krajiny a koľko obyvateľov pripadá na jedného?

Tieto príklady ukazujú, že 100 poslancov nie je žiadna anomália – naopak, ide o bežný model v štátoch podobnej veľkosti, a nikde to nie je vnímané ako koniec demokracie. Problém teda nie je v čísle, ale v kvalite poslancov a ich zodpovednosti voči voličom.


Zaujímavosťou je, že tzv. „krvácajúce samosprávy“, ktoré sú často prehliadané v ich „šetriacich opatreniach“, ktoré často nerobia a spoliehajú sa len na štát, majú vo svojich radoch primátorov, ktorí zarábajú viac ako premiér (bez ohľadu, kto ním je) a v porovnaní na počet obyvateľov, ktorých zastupujú primátor-mesto, premiér-celý štát sú tieto platy neporovnateľné!

Platy primátorov vs. plat premiéra

Podľa dostupných údajov z roku 2024 sa platy primátorov krajských miest pohybujú nasledovne:

Graf porovnávajúci, koľko eur mesačne “stojí” obyvateľa Slovenska plat jednotlivých primátorov v porovnaní s premiérom SR. Jasne z neho vidno, že viacerí primátori vychádzajú na obyvateľa výrazne drahšie než predseda vlády celej krajiny. 

Plat premiéra SR (2024): 6 527 € mesačne

Z uvedeného vyplýva, že viacerí primátori krajských miest zarábali viac ako premiér krajiny. Tento fakt vyvoláva otázky o primeranosti a spravodlivosti odmeňovania verejných funkcionárov.

Dvojitý meter a premet progresívcov o 180 stupňov

Osobitne zarážajúci je obrat v rétorike tzv. progresívnych kruhov a ich dvornej tlače – Denníka N. Ešte pred pár mesiacmi burcovali proti zvyšovaniu platov ministrov ako neetickému výsmechu v čase rozpočtovej krízy. Hovorilo sa o arogancii moci, o necitlivosti voči kultúre, školstvu či zdravotníctvu.

Ale keď príde návrh znížiť počet poslancov, teda opatrenie s porovnateľným finančným efektom, zrazu nastáva obrat o 180 stupňov – úspora sa už nepočíta, naopak, je prezentovaná ako útok na demokraciu.

Tento rétorický manéver je priehľadný: všetko, čo navrhne „nepriateľský“ tábor (napr. Fico), je automaticky zlé – bez ohľadu na logiku alebo princíp. A ak sa v tom nedá udržať konzistentný postoj, vytiahne sa magické slovo „demokracia“, ktoré má slúžiť ako posledná obrana pred racionálnou diskusiou.

Ale demokracia nie je o tom, koľko máme poslancov, ale ako zodpovedne konajú. A ak má byť ich počet 150 len preto, že sa to tak robí od roku 1992, tak potom si nerobme ilúzie, že je to kvôli ideálom, nie kvôli pohodliu.

Tieto príklady ukazujú, že 100 poslancov nie je výnimka, ale bežná realita vo vyspelých demokraciách. Slovensko má jedného poslanca na každých 36 000 obyvateľov, kým napr. Estónsko len na 12 871 – a demokracia im funguje.

Denník N ukazuje, ako možno tú istú tému – úspory v politike – raz označiť za “katastrofu”, inokedy za “len milióny”, podľa toho, kto návrh predloží.

Dvojitý meter ničí dôveru v médiá rovnako ako nedôveryhodní politici.

Demokraciu nezachráni udržiavanie 150 poslancov – zachráni ju poctivá verejná diskusia bez dvojtvárnosti a mediálnych hier.


Visited 712 times, 1 visit(s) today
spot_img

Newsletter - Denník VV

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

1 Komentár

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás