Ruský plyn po jednostrannom zastavení tranzitu zo strany Kyjeva už neprúdi cez Ukrajinu do Európy. Rovnako neprúdi ani do Moldavska, ktoré vyhlásilo stav núdze. Časť Moldavcov a Podnestersko zostali bez energií a teplej vody. Kyjev kúpil prvú várku skvapalneného plynu z USA, ktorým chce nahradiť ruské dodávky. Tarify za prepravu plynu pre domácich spotrebiteľov na Ukrajine vzrastú o viac ako 300%, no hlavné je, že ide o americký „demokratický“ plyn. Prvé výzvy na šetrenie s plynom prichádzajú aj z Nemecka, cieľom je vyhnúť sa nedostatku plynu a zvyšovaniu cien. Ceny plynu na burzách naďalej rastú, čo znamená, že víťaz tohto divadla bude jeden a ten istý – Rusko. Hlavným vinníkom celej tejto situácie je Washington a Brusel, ktorí prostredníctvom kyjevského režimu tlačia a vydierajú vzdorujúce štáty EÚ.
Ruský plyn už od 1. januára neprúdi cez Ukrajinu do Európy. Kohútiky boli zatvorené ako na vstupe do ukrajinských plynovodov na rusko-ukrajinskej hranici, tak na výstupe na ukrajinsko-slovenskej hranici. Ukrajinské ministerstvo energetiky označilo zastavenie tranzitu za historickú udalosť. „Zastavili sme tranzit ruského plynu. Toto je historická udalosť. Rusko stráca svoje trhy, utrpí finančné straty. Európa sa už rozhodla opustiť ruský plyn.“ Európa sa rozhodla opustiť ruský plyn? Alebo Kyjev jednostranne odstrihol Európu do ruského plynu, čo je porušením všetkých dohôd, aj ten asociačnej s EÚ? Treba použiť správnu terminológiu.
Táto „historická udalosť“ sa však ešte len preukáže naplno. Dôsledky zastavenia tranzitu sa budú týkať nielen Slovenska, Česka, Rakúska, Talianska a ďalších krajín, ktoré priamo odoberali ruský plyn. Ale, ako som už písal v minulej analýze, aj celej Európy. Nejde totiž len o nedostatkové množstvá plynu a s tým súvisiace vysoké ceny tejto komodity, ale o celkovú stratu konkurencieschopnosti Európy a životnej úrovne obyvateľstva. A ceny na európskych burzách už začali rásť a začínajú atakovať hodnoty spred viac ako roka.
Ukrajina zastavila tranzit plynu aj do Moldavska, ktoré nie je členom EÚ, čo sa ihneď preklopilo aj do reality, keď boli zastavené dodávky energií a následne aj teplej vody v časti Moldavska a najmä v Podnestersku, kde v dôsledku toho boli súkromné domy a kotolne, ktoré zabezpečujú vykurovanie v bytoch, odpojené od plynu. Plyn zostáva pre zákazníkov bytových domov k dispozícii len na varenie, hlási Tiraspoltransgaz. Moldavská štátna okresná elektráreň v Podnestersku prestala dodávať aj elektrickú energiu do Moldavska. Predtým zabezpečovala 80 až 90% potrieb krajiny. Elektráreň síce prešla na uhlie, no jeho zásoby vystačia len na 50 – 52 dní. A pre nedostatok energetických zdrojov bol v Podnestersku zastavený aj všetok priemysel.
V metropole Kišiňov sa pre nedostatok energií zastavila trolejbusová doprava, sú hlásené výpadky elektriny. Viaceré domácnosti po celej krajine nemajú kúrenie a teplú vodu. Ľudia sa snažia zahriať všetkými možnými prostriedkami. Vláda sa snaží nájsť alternatívne dodávky plynu z Rumunska, no budú nielen drahšie, ale ich objem je otázny. A to sú stále len prvé dni bez ruského plynu. Čo bude ďalej, nevie zatiaľ s určitosťou povedať nik. Hlavné je, že Moldavci sú na ceste k „európskej budúcnosti“, všakže?!
Odstavenie dodávok plynu už čoskoro naplno pocítia aj samotní Ukrajinci. Od 1. januára sa tarify za prepravu plynu pre domácich spotrebiteľov Ukrajiny zvýšia o 305%. Národná energetická regulačná komisia Ukrajiny v súvislosti s ukončením tranzitu ruského plynu uviedla, že zvýšenie cien je vynútené, pretože do tohto roku 85% príjmov pochádzalo z tranzitu ruského plynu a len 15% od interných zákazníkov. No to je dnes minulosťou a ceny pôjdu extrémne hore. Aj keď ukrajinský prevádzkovateľ prepravnej sústavy plynu ubezpečil, že prijíma všetky opatrenia na zníženie nákladov, tarifa za prepravu zemného plynu sa zvyšuje zo 124,16 na 501,97 UAH za 1000 m3. Národná komisia okrem toho rozhodla aj o zvýšení tarify za prenos elektriny od januára o 29,8%.
Kyjevský režim kúpil prvú várku skvapalneného plynu (LNG) z USA. Energetická spoločnosť DTEK vlastnená skupinou SCM ovládanou oligarchom Rinatom Achmetovom, nakúpila prvú várku 100 miliónov m3 skvapalneného amerického plynu. Plyn bol dodaný z amerického štátu Louisiana plavidlom Gaslog Savannah do LNG terminálu na ostrove Refitus v Grécku. Náklad je prevážaný cez Grécko z dôvodu vojnových obmedzení na tranzit LNG priamo do Čierneho mora a na Ukrajinu. Namiesto toho sa budú využívať terminály na spätné splyňovanie spolu s cezhraničnými plynovodmi ako je iniciatíva Vertical Corridor.
Kyjevskému režimu vôbec neprekáža, že tieto predražené dodávky amerického LNG nijako nenahradia stabilné dodávky lacného ruského potrubného plynu, hlavné je, že na Ukrajinu príde americký „demokratický“ plyn. Ten tam bude putovať viac ako 10 000 km a je dosť možné, že jeho časť bude tvoriť aj ruský plyn, len „prebalený“ cez Indiu, Turecko, Grécko alebo terminály v iných štátoch. Zdá sa vám, že žijete v absurdnom svete? Je to ešte horšie.
Odstavenie dodávok lacného ruského plynu do Európy oslavovali okrem ukrajinských aj niektorí európski politici. Medzi nimi aj poľský minister zahraničia Radoslaw Sikorski, ktorý vyhlásil, že „Putin minul miliardy na budovanie Nord Streamu, aby obišiel Ukrajinu a vydieral východnú Európu hrozbou prerušenia dodávok plynu. Ukrajina dnes prerušila jeho možnosť vyvážať plyn priamo do EÚ… Ide o ďalšie víťazstvo po rozšírení NATO o Fínsko a Švédsko.“ Čakať preto od poľskej vlády, že nám po odstávke plynovodu Bratstvo pomôže s dodávkami ruského plynu cez plynovod Jamal idúci cez územie Poľska, je utópia.
Ďalším adeptom na Darwinovu cenu je estónsky minister zahraničia Margus Tsahkna, ktorý označil všetky snahy o zachovanie toku ruského plynu do EÚ za škodlivé. Okrem toho sa vyjadril aj k hrozbe slovenského premiéra Roberta Fica ohľadom recipročných opatrení vo forme zastavenia dodávok elektrickej energie Ukrajine, čo považuje za neakceptovateľné.
Prvé výzvy na šetrenie s plynom prichádzajú aj z Nemecka. Nemecké domácnosti a podniky by mali šetriť plynom, aby sa vyhli nedostatku plynu, uviedla vo svojom vyjadrení na Nový rok nemecká Federálna sieťová agentúra. Podľa analýzy agentúry spotrebuje krajina v tejto vykurovacej sezóne výrazne viac plynu ako vlani. Celková spotreba plynu v Nemecku vzrástla od októbra do decembra 2024 o 5,8% v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka na 246 terawatthodín. Priemysel zaznamenal nárast spotreby o 9,1% v porovnaní s rokom 2023, zatiaľ čo nárast u domácností a iných firiem bol miernejší – na úrovni 1,9%. Agentúra pripísala prudký nárast spotreby plynu chladnejšiemu počasiu.
Nemecko čakajú už vo februári predčasné parlamentné voľby a politika ohľadom dodávok a cien plynu a nimi súvisiacim odlivom kapitálu bude tiež jednou z kritérií, na základe ktorého sa budú nemeckí voliči rozhodovať o svojej budúcnosti. Aj preto sa nedávno nechala nemecká nacionalistická strana AfD počuť, že ak vyhrá voľby, je pripravená na opravu plynovodov Nord Stream a ich znovuuvedenie do prevádzky. To je v rozpore so záujmami Anglosasov, aj preto budú snahy o zákaz AfD a jej vylúčenie z volebného boja pokračovať.
K obvineniam niektorých západných politikov, že za súčasnú situáciu môže Rusko (aj také vyjadrenia počuť), sa vyjadrila hovorkyňa ruského MZV Mária Zacharovová. Tá uviedla: „Zodpovednosť za ukončenie dodávok ruského plynu nesú výlučne USA, bábkový režim v Kyjeve a orgány európskych štátov, ktoré obetovali blaho svojich občanov v záujme finančnej podpory americkej ekonomiky. Ukrajina zastavila tranzit ruského plynu z geopolitických dôvodov. Hlavným príjemcom zmien na európskom energetickom trhu sú USA. Zastavenie dodávok konkurencieschopnej a ekologickej ruskej energie nielen oslabuje hospodársky potenciál Európy, ale má aj najnegatívnejší vplyv na životnú úroveň európskych občanov.“
Ak teda nedôjde k čo najskoršiemu urovnaniu situácie na Ukrajine a k dohode medzi Putinovým Ruskom a Trumpovými USA, Európa zažije masívny úpadok hospodárstva, priemyselnej výroby a životnej úrovne obyvateľstva. Už dnes je konkurencieschopnosť Európy ako celku na extrémne nízkej úrovni a toto ju ekonomicky úplne položí. Pritom Ruska sa tento krok kyjevského režimu a Západu nijako výrazne nedotkne. Ba čo viac, so zvyšovaním cien plynu na burzách bude víťazom tohto divadla opäť len Ruská federácia.
Pretože je to práve Rusko, kto vyváža gigantické množstvá svojho plynu už aj v skvapalnenej forme (LNG) a zásobuje ním okrem Indie, Turecka a ďalších krajín sveta masívne aj Európu, čo jeho straty na potrubnom dovoze plynu nielen vykompenzuje, ale bude na tom ešte aj profitovať. Nehovoriac o tom, že RF má svoje dodávky plynu už dávno diverzifikované. Druhým víťazom budú USA, ktoré sa opäť raz „zahoja“ na Európe. A my Európania budeme, podobne ako pri protiruských sankciách, škodoví najviac. Európa sa preto vinou jej hlúpeho a úslužného vedenia rúti do záhuby.
Možno toto celé však bude predsa len na niečo dobré – urýchli to rozpad bloku s názvom EÚ, ktorý už v podstate ako ekonomický bloku jestvuje len na papieri a dnes sa plne pretransformoval na ekonomický prívesok NATO, ktorého hlavným cieľom je boj a porážka Ruska. A to aj za cenu vlastného pádu do priepasti…
Zdroje:
https://biz.liga.net/ua/all/tek/novosti/vnutrishni-taryfy-operatora-hts-z-1-sichnia-zrostut-v-chotyry-razy-cherez-nulovyy-tranzyt
https://www.rt.com/news/610277-poland-russian-gas-victory/
https://dtek.com/en/media-center/news/ukraine-dtek-first-lng-shipment-us/
https://www.rt.com/russia/610268-transnistria-ukraine-moldova-gas/
https://www.faz.net/aktuell/wirtschaft/deutschland-gasverbrauch-2024-gestiegen-110203661.html
Autor: Ing. Martin Bago
Zaslepení peniazmi nevidia nič, ani sami seba. A keď slepý vedie slepého, obidvaja spadnú do jednej jamy. Zelenskyj by len strihal, len aby ho neodstrihli.