Paradoxne choroba slintačky a krívačky po dlhej dobe zjednotila národ bez rozdielu politickej príslušnosti vierovyznania či farbe pleti. Dá sa povedať, že takmer celé Slovensko sa nedokázalo prizerať bezhlavému zabíjaniu nevinných zdravých zvierat a občianska spoločnosť s dotknutými osobami chovateľov vytvorila dostatočne silný tlak na vládu aby upustila z nemilosrdne nadstavených kritérií vyzabíjať všetky chovy v lokalitách výskytu chorôb aj u chovateľov, ktorí mali hospodárske zvieratá v domácom chove.
Aj keď vláda trvá na svojom a obhajuje svoje kroky vo vzťahu k nadstaveným postupom, ktoré mali zabrániť šíreniu choroby do ďalších oblastí, pričom na svoju obhajobu vyzdvihuje aj veľké slová pochvaly z radov odborníkov z eurokomisie za vysoký profesionálny prístup v snahe eliminovať výskyt uvedených chorôb, tak sa našli vládni politici, ktorí spochybnili kroky vlády a žiadajú o prehodnotenie striktného postupu. Nové ohniská výskytu sa zatiaľ nenašli, čo dáva časový priestor na prehodnotenie vládnych opatrení, ktoré by mali byť oveľa miernejšie a citlivejšie k chovateľom dobytka a dotknutých hospodárskych zvierat.
A ako ideálne riešenie sa javí v prípade výskytu ďalších fariem postihnutých touto chorou dať uvedené farmy do karantény bez ďalšieho nezmyselného zabíjania zdravých jedincov v stáde. Či sa tak stane ukážu nasledujúce dni, ktoré ukážu aj to, či výskyt spomínaných chorôb slintačky a krívačky bude ďalej postupovať územím Slovenskej republiky.
Autor: Milan Náhlik