Rokovania medzi USA a Ukrajinou v saudskoarabskej Džidde skončili a Američanom sa podarilo to, po čo si tam prišli. Podarilo sa im získať súhlas s „dohodou“ o nerastoch ako aj súhlas na min. 30-dňové prímerie s Ruskom. Teda obe veci, ktoré sa koncom februára nepodarilo Trumpovi vyrokovať so Zelenským, za čo ho Trump vyhodil z Bieleho domu. Američania môžu byť spokojní, prídu si na svoje pri drancovaní Ukrajiny a pomaly nastupujú na cestu „mierotvorcov“. Po súhlase Kyjeva bolo dokonca obnovené aj zdieľanie spravodajských informácií a poskytovanie vojenskej pomoci Ukrajine. Nadšene tomu tlieskali aj európski vojnoví „lídri“. Karta je teraz údajne na ruskej strane. No je tu jedno veľké ALE. Ruské vedenie sa už viackrát nechalo počuť, že po dvoch Minských dohodách, ktoré boli len podvodom slúžiacim na dozbrojenie Ukrajiny a prípravu na vojnu s Ruskom, prímerie nepodporí. Podporí ho jedine vtedy, keď bude na stole dohoda dlhodobého mieru s bezpečnostnými zárukami pre RF a jej občanov ako doma, tak v zahraničí. A keď budú splnené základné podmienky ŠVO.
Rokovania medzi USA a Ukrajinou v saudskoarabskej Džidde skončili. A výsledky sú jednoznačné. Zelenského pokusy prinútiť novú americkú administratívu „tancovať podľa kyjevských nôt“ mohli fungovať u Bidena, no nie u Trumpa. Podmienky stanovujú Američania, resp. Trump, a nie Ukrajinci. Ukrajinci len súhlasia s tým, čo sa im hovorí, klaňajú sa a „papagájujú“.
Američanom sa podarilo to, po čo si tam prišli. Zelenský bol zatlačený do kúta a síce sa rokovania priamo nezúčastnil, no jeho delegácia poslušne súhlasila so všetkým, čo im Američania preložili. Ako uviedla tlačová tajomníčka Bieleho domu Carolyn Levittová „Trump usadil Zelenského na jeho miesto.“ Americkej delegácii sa po Zelenského excesoch v Bielom dome, za ktoré bol Trumpom vyhodený, podarilo získať ako súhlas s „dohodou“ o nerastoch, tak súhlas s min. 30-dňovým prímerím s Ruskom. Bodaj by aj nie, Trumpovci použili tie najsilnejšie páky – odstrihli Kyjev od prívodu financií, zbraní, aj spravodajských informácií.
Kyjevu odrazu nevadilo ani to, že USA na rokovaniach v Saudskej Arábii ignorovali hlavnú požiadavku Ukrajiny na bezpečnostné záruky. Dohoda neodráža hlavnú požiadavku Ukrajiny na bezpečnostné záruky a kyjevskému vyjednávaciemu tímu sa podľa Die Welt podarilo od USA získať iba ústupok, že rozhovory o bezpečnostných zárukách pre Ukrajinu začnú čo najskôr. Akákoľvek uzatvorená dohoda sa týkala iba ťažby ukrajinských nerastných surovín a kompenzácie nákladov na americkú pomoc.
Po pristúpení kyjevského režimu na americkú hru bolo však z americkej strany obnovené zdieľanie spravodajských informácií aj poskytovanie vojenskej pomoci Ukrajine. Američania môžu byť zatiaľ spokojní, prídu si na svoje pri drancovaní Ukrajiny a pomaly nastupujú na cestu „mierotvorcov“. Že ide o rovnakého aktéra, ktorý pred viac ako 10 rokmi na Majdane v Kyjeve rozpútal peklo, ktoré sa dodnes nedarí uhasiť, už nikomu nejako nevadí. Aj keď áno, dnes je pri moci iná skupina ľudí napojená na odlišné kruhy, ktorá sa snaží o iný štýl politiky, najmä po zistení, že Rusko vojensky neporazia. S Ruskom sa dá jedine dobre vychádzať, spolupracovať a participovať na biznise. Ďalšia možnosť je len bojovať do kapitulácie alebo zničenia celého sveta. A to skupina okolo Trumpa na rozdiel od Deep Stateu, nechce. Trump chce čo najskôr ukončiť konflikt na Ukrajine, pretože sa chce sústrediť na vnútorné problémy USA, najmä keď sa jeho protivníci z Deep State skonsolidovali a začali protiútok proti nemu a Muskovi. No zatiaľ nemá jasný plán, ako to dosiahnuť. Ale to je na iný, samostatný, článok.
Výsledkom americko-ukrajinských rokovaní odrazu nadšene tlieskali aj európski vojnoví štváči. Tí istí, ktorí ešte pár dni dozadu odmietali akékoľvek prímerie, kričali o porážke Ruska a ktorí vyhlásili preteky v zbrojení v hodnote 800 miliárd eur, totálnu militarizáciu Európy a premenu EÚ na vojenský blok. Všetko samozrejme za peniaze daňových poplatníkov členských štátov EÚ.
Najnovšie sa v Paríži koná uzavreté zasadnutie lídrov NATO a európskych krajín, na ktorom sa diskutuje o bezpečnostných zárukách pre Ukrajinu po možnom prímerí s Ruskom. „Odmietame akúkoľvek formu demilitarizácie Ukrajiny,“ povedal na stretnutí francúzsky minister obrany Sebastien Lecornu. Európski „lídri“ teda vedia, prečo návrhu na prímerie odrazu tlieskajú. Ako USA, tak Kyjev, aj Európa v utorok jasne uviedli, že karta je teraz na ruskej strane. A ak prímerie odmietne, bude to znamenať, že chce pokračovať vo vojne.
No takto jednoducho môže na vec pozerať len naivný, nevzdelaný alebo zákerný človek. Ruské vedenie totiž nikdy neodmietalo rokovať. No chcelo rokovať iba o trvalom mieri so skutočnými bezpečnostnými zárukami pre RF a jej občanov ako doma, tak v zahraničí. A nie o prímerí, ktoré z tohto hľadiska nič nerieši. Najmä keď je jasné, že už min. dvakrát po sebe bolo Rusko oklamané pri tzv. Minských dohodách, čo priznali aj ich garanti – Merkelová a Hollande. Nehovoriac o neustálych klamstvách pri rozširovaní NATO, umiestňovaní zbraní stredného doletu a armády NATO na hranice RF, odmietnutí Dohôd o bezpečnostných zárukách v 2021 a ďalších veciach, ktoré priamo ohrozujú existenciu RF a ktoré vyeskalovali vec až do bodu, že bola spustená ruská špeciálna vojenská operácia na Ukrajine.
Z Ruska sa už ozývajú hlasy, že ponuka Ukrajiny na 30-dňové prímerie je iba trikom, ktorý má vraziť klin medzi Putina a Trumpa. Uviedli to priamo zdroje z Kremľa. Podľa nemenovaného predstaviteľa Kremľa „teraz bol vyslovene predložený neprijateľný návrh, aby si Trump myslel, že sme to my, kto stojí mieru v ceste. Toto je jednoducho nejaký PR ťah ukrajinského režimu. Ak budeme súhlasiť s takouto možnosťou, bude to za našich podmienok. A nedovolíme, aby bol Trumpovi vnútený koncept, že Ukrajina vraj chce mier – pripomenieme im utorkové útoky (dronmi) na Moskvu,“ dodal.
„Kyjev zámerne predložil nereálnu možnosť, aby verejne predstieral, že je pripravený na mier. V skutočnosti kyjevský režim nechce ani počuť alebo brať do úvahy ruské obavy, je jasné, že takáto možnosť je pre RF v zásade neprijateľná,“ uviedol zase zdroj z ruského ministerstva zahraničia. Sám ruský minister zahraničia Sergej Lavrov povedal, aký má RF postoj k dočasnému prímeriu: „Pre nás nie je dôležité prímerie, ktoré umožní Ukrajine znovu nasmerovať ozbrojené sily na našu krajinu, ale dlhodobo udržateľný mier založený na odstránení základných príčin konfliktu.“
Rusko teda berie takéto návrhy ako pascu, ktorej cieľom je len dozbrojenie, konsolidácia a preskupenie ukrajinských vojsk, ktoré v súčasnosti prehrávajú po celej línii frontu. A v ruskej kurskej oblasti úplne skolabovali. Už aj západní „lídri“ sa nechali počuť, že po vyhlásení prímeria neprestanú vyzbrojovať Ukrajinu a pripravovať ju na ďalšiu vojnu, ale naopak, dodávky zbraní zosilnejú a dokonca plánujú na Ukrajinu zaviesť „mierový“ kontingent.
Okrem toho, bol to Kyjev a samotný Zelenský, kto od začiatku kategoricky odmietal akékoľvek prímerie. Ba o ňom zákonom zakázal s Ruskom aj rokovať. A s daným návrhom prichádza až po tom, čo na neho silno zatlačil Trump po jeho hádke v Bielom dome. Zelenský nebol dokonca pripravený uzavrieť prímerie na celej línii frontu ani v deň rokovania americko-ukrajinskej delegácie v Džidde, chcel len „prímerie“ vo vzduchu a na mori, teda v oblastiach, v ktorých nemá nad Ruskom prevahu. A, samozrejme, opäť od USA požadoval bezpečnostné záruky.
Rovnako je jasné, že nejde z jeho strany o úprimnú snahu o mier, keďže ani nie deň po „dohode“ s USA vyhlásil, že Ukrajina nikdy neuzná Krym a Donbas ako súčasť ruského územia. „Čo sa týka červených línií, ja ako prezident a Ukrajinci ako občania svojej krajiny nebudú porušovať svoju ústavu a budú brániť suverenitu a našu nezávislosť, brániť náš ľud a našu krajinu. Nie je pre nás ľahké bojovať proti takému nepriateľovi. Ale dnes bojujeme za našu nezávislosť a preto neuznáme žiadne územie okupované Ruskou federáciou.“
Asi najlepšie Zelenského snahy o mier ilustruje doposiaľ najväčšia vlna útokov ukrajinských kamikadze dronov – až 337 dronov napechovaných výbušninami vypustil kyjevský režim ráno v deň rokovaní s USA v Džidde na Moskvu a okolité regióny Ruska. Útok si vyžiadal niekoľko mŕtvych a min. 18 zranených, vrátane troch detí. Útok bol tak zákerný, že výbušné zariadenia boli naplnené 7mm guľôčkami pre čo najničivejší efekt. A to je jednoznačne vojnový zločin zameraný proti civilistom. Toľko k snahám o prímerie zo strany Kyjeva.
Najbližšie dni ukážu ako vážne dané slová mysleli všetci aktéri. A hlavne, či Rusko na nejaké prímerie pristúpi, najmä keď nerieši trvalý mier a hlavné príčiny súčasného stavu veci a zástupnej vojny Ruska so Západom na Ukrajine. Konflikt na Ukrajine sa musí čo najskôr skončiť. No mal by sa skončiť takým spôsobom, ktorý by skutočne zaručoval stabilný a dlhodobý mier v Európe a znormalizoval situáciu vo svete. A to so všetkým, čo k tomu patrí, vrátane ukončenia absurdnej rusofóbie, zrušenia všetkých sankcií, obnovenia normálnych vzťahov a obchodu s RF a celkovo s Východom…
Zdroje:
https://ria.ru/20250312/zelenskiy-2004598449.html?in=l
https://www.rt.com/news/614046-ukraine-us-ceasefire-proposal
Autor: Ing. Martin Mago
Treba byť optimista. Na konci dňa je najdôležitejšie, čo urobia Ukrajinci a Rusi. Ak Ukrajinci prestanú bojovať a Trump zabezpečí, že Ukrajina nebude v NATO, akceptuje územné straty, prestane s extrémnou nacionalizáciou svojich zostávajúcich území, zrušia sa sankcie a ilegálne akvizície ruských aktív a začne sa férová spolupráca s Ruskom, tak Rusko nemá dôvod pokračovať vo vojne.
Je tu obrovská šanca.