spot_img

Ak by Slovensko odmietlo navyšovanie výdavkov na zbrojenie vyhlo by sa navyšovaniu štátneho dlhu prípadne zaťažovaniu daňových poplatníkov

Situácia ohľadom zvyšovania výdavkov na zbrojenie, ktoré od Slovenskej republiky vyžadujú predstavitelia Severoatlantickej aliancie NATO ako aj čelní predstavitelia Európskej únie  nie je stále  vyriešená.  V rámci koalície nepanuje jednotný názor, nakoľko Slovenská Národná Strana ústami jej predsedu Andreja Danka nezastáva názor potreby zvyšovania výdavkov na zbrojenie, kým zvyšní koaliční partneri sú vo svojich vyjadreniach zdržanlivejší, a navyše  vyjadrenia premiéra Roberta Fica naznačili, že za istých okolností si vie predstaviť navyšovanie výdavkov na zbrojenie.

Premiér si však dobre uvedomuje neľahkú ekonomickú situáciu v štáte a v kontexte ku konsolidácii verejných financií ide o značné finančné zdroje, ktoré by v prípade súhlasu vlády sa museli niekde nájsť a to je v čase kedy sa v štátnej kase hľadá a bojuje   o každé euro úloha priam nesplniteľná lebo navýšenie rozpočtu na zbrojenie, tak ako si želajú euro elity by sa zrejme podpísalo na opatreniach, ktoré by pocítili všetci daňoví poplatníci Slovenskej republiky.

Premiér však našiel jedno riešenie ako rozťať tento Gordický uzol a na svetlo božie prišiel s myšlienkou o navyšovaní výdavkov na zbrojenie vyhlásením celoštátne referenda. O skutočných pohnútkach presadzovať a podmieňovať navyšovanie výdavkov na zbrojenie touto cestou široká verejnosť môže len špekulovať, keďže nikdy v histórii Slovenskej republiky  sa žiadna vláda a  to sme ich tu už mali požehnane,  na otázky spojené so štátnym rozpočtom verejnosti prostredníctvom plebiscitu nepýtala.   

Každopádne ak by referendum bolo úspešné a v referende by slovenský volič zahlasoval za navyšovanie výdavkov na zbrojenie, tak  premiér Fico by si nad celou vecou mohol elegantne umyť ruky a prijať ešte silnejšie konsolidačné opatrenia, pretože ak by sme sa bavili o navýšení len o 1% HDP, tak ide o sumu presahujúci jednu miliardu EUR, a keďže tá na strome nerastie vláda si tieto prostriedky ak nechce ísť do pôžičiek na   finančných trhoch, čo ešte viac zvýši verejný dlh Slovenskej republiky bude  musieť získať od daňových poplatníkov v rámci konsolidácie verejných financií. Ako najideálnejšie riešenie  je odmietnuť ambiciózne požiadavky štruktúr NATO a EÚ na zbrojenie, nakoľko by si Slovensko nemuselo zvyšovať svoj štátny dlh a ani týmito výdavkami zaťažovať slovenských daňových poplatníkov. Ale na to by sa muselo nájsť silné politické odhodlanie predstaviteľov slovenskej vlády neisť do zvyšovania výdavkov, čo však momentálne sa nejaví ako reálne a   zatiaľ takéto rázne postoje vlády SR nebadať, čím  možno predpokladať, že  diskusia na túto tému  sa v spoločnosti bude ďalej preťahovať s cieľom nájsť  riešenie, kde by aj vlk bol sýty aj ovca celá.

Autor: Milan Náhlik

Visited 319 times, 1 visit(s) today
spot_img

2 Komentáre

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

Podporte spravodajský portál Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora

Newsletter - Denník VV

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás