Brusel/Bratislava 24. februára (TASR) – Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár (Smer-SD) rokoval so svojím izraelským náprotivkom Gideonom Saarom počas pondelňajšieho zasadnutia Rady pre zahraničné veci (FAC) v Bruseli. Lídri vyjadrili záujem o posilnenie vzájomných vzťahov, pričom šéf izraelskej diplomacie pozval svojho slovenského rezortného kolegu na návštevu Izraela. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.
Blanár oboznámil Saara o priebehu nákupu izraelských systémov protivzdušnej obrany Barak na základe najväčšej exportnej zmluvy v oblasti obrany medzi krajinami v hodnote viac ako pol miliardy eur. „Je to pre nás mimoriadne dôležité predovšetkým z časového hľadiska, keďže bývalé vlády odovzdali (systémy) S-300 bez náhrady na Ukrajinu a slovenské územie nie je v súčasnosti chránené žiadnym systémom protivzdušnej obrany,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie s tým, že Saar vyjadril plnú podporu tomu, aby bol termín dodávky čo možno najkratší.
Ministri sa v rámci rokovaní venovali aj konfliktu na Ukrajine či prímeriu v Pásme Gazy. Blanár podľa vlastných slov privítal prímerie medzi Izraelom a Hamasom a jednoznačne podporil prepustenie všetkých zostávajúcich rukojemníkov, čo je podľa neho jedna z podmienok dosiahnutia udržateľného mierového riešenia v Pásme Gazy. Ako dodal, pre SR je to absolútne kľúčové, pretože od samého začiatku podporuje „dialóg, diplomatickú komunikáciu a dvojštátne riešenie“. Blanár zároveň pripomenul, že Slovensko už v minulosti „uznalo Palestínu“.
Šéf slovenskej diplomacie sa v pondelok zároveň zúčastňuje na zasadnutí Asociačnej rady EÚ – Izrael. „Slovenská republika tento formát víta, pretože sme trvalí podporovatelia dialógu všetkých zainteresovaných strán,“ uviedol.
Slovensko zároveň ocenilo spustenie sezónnej linky spájajúcej Bratislavu s Tel Avivom, na ktorej by mali koncom mája tohto roka začať premávať charterové lety s cieľom podporiť cestovný ruch.
kurwa, toto je asi najvacsie nemehlo zo Smeru
Nie, to je predstaviteľ typickej politickej dvojtvárnosti Smeru.
nie je v nicom nemehlo, naopak, je to inteligentny clovek, ktory sa aj vyjadruje ako diplomat, to je vsetko v poriadku.
to, co je smutne, je, ze iba podporujeme ten dialog, ale priamo do neho velmi neprispievame, napr je nevyhnutne, aby genocidny zidovsky stat okamzite prestal s hrozbami na vystahovanie obyvatelstva, naopak, jeho psou povinnostou je vybudovat pre Palestincanov mesta, ktore nacisticky zrovnali so zemou nanovo.