(video) Hlas-SD: Post predsedu NR SR patrí Hlasu, na čom sa nič nemení, ani meniť nebude. Huliak a spol je problém SNS, opakujú ministri za Hlas-SD

Bratislava 19. novembra (TASR) – Na tom, že post predsedu Národnej rady (NR) SR patrí podľa platnej koaličnej zmluvy strane Hlas-SD, sa nič nemení, ani meniť nebude. Uviedlo to tlačové oddelenie strany pre TASR v reakcii na víkendový apel prezidenta Petra Pellegriniho na voľbu predsedu parlamentu.

„Post predsedu parlamentu patrí podľa platnej koaličnej zmluvy strane Hlas-sociálna demokracia, na čom sa nič nemení, ani meniť nebude,“ odkázala koaličná strana.

Opätovne poznamenala, že aj keď neobsadenie tohto postu nie je prekážkou pre ľudí žijúcich na Slovensku, keďže parlament podľa nej funguje a zákony pre ľudí sa prijímajú, je v jej záujme zvoliť predsedu NR SR čo najskôr.

Cez víkend prezident apeloval na voľbu predsedu parlamentu. Neobsadené miesto šéfa NR SR nepovažuje Pellegrini za dobrý signál. Je znepokojený vyhláseniami premiéra Roberta Fica (Smer-SD), že to nie je priorita štátu. Myslí si, že je to zlým signálom pre občanov SR aj pre zahraničie. Premiér ešte predtým vyhlásil, že voľba šéfa NR SR nie je prioritou a parlament je funkčný.

Post predsedu parlamentu je neobsadený od apríla, keď Pellegrini zvíťazil v prezidentských voľbách. Podľa koaličnej zmluvy patrí funkcia Hlasu-SD. Nárokoval si však na ňu aj šéf SNS Andrej Danko. Aj Fico hovoril o tom, že by mohol byť predsedom parlamentu Danko, no rešpektuje koaličnú zmluvu. Premiér takisto v minulosti vyhlásil, že k voľbe nedôjde, kým nebude pevná dohoda v koalícii na novom mene. Momentálne je poverený riadením parlamentu jeho podpredseda Peter Žiga (Hlas-SD).

Požiadavky poslancov okolo Rudolfa Huliaka na ministerstvo sú záležitosťou SNS a musí ich riešiť predseda národniarov Andrej Danko. Pred rokovaním vlády to uviedol minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši (Hlas-SD). Aj podľa ministra vnútra a predsedu Hlasu-SD Matúša Šutaja Eštoka sú „páni poslanci Huliak, Ľupták a Šefčík“ súčasťou problému SNS.


„Pokiaľ viem, títo páni chcú jedno z ministerstiev, ktoré má v gescii SNS, preto je to záležitosť Andreja Danka. Strana Hlas-SD nemá záujem o žiadne presuny žiadneho ministerstva,“ upozornil Raši.

Utorkové (19. 11.) stretnutie uvedených poslancov s predsedom vlády Robertom Ficom (Smer-SD) vníma ako informáciu z médií. „Registrujem vyjadrenie poslancov, že nechcú byť tými, ktorí by vládu povalili, takže verím, že v kľúčových zákonoch koalíciu podporia,“ povedal. Priznal, že ak by mala koalícia v parlamente len 76 hlasov, bolo by to „pomerne problematické“.


Šutaj Eštok naďalej vníma záležitosť i požiadavky trojice zástupcov Národnej koalície ako súčasť problému SNS. „Musí ich preto riešiť predseda SNS Andrej Danko,“ dodal.

Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) si nemyslí, že by už koalícia jednoznačne nemala 79 hlasov.
Podľa medializovaných informácií sa v utorok stretol premiér s trojicou poslancov na Úrade vlády SR, ale k dohode neprišlo. Fico už predtým registroval požiadavky trojice poslancov, deklaroval, že je jeho úlohou nájsť spôsob spolupráce koalície s týmito poslancami, ktorí predtým vyhlásili, že nechcú spôsobiť pád vlády.

Voliči chcú Smer-SD i Hlas-SD, zhodli sa R. Kaliňák a E. Tomáš

Bratislava 20. novembra (TASR) – Voliči dali jasne najavo, že strany Hlas-SD a Smer-SD môžu spolupracovať ako dve samostatné strany. V reakcii na slová bývalého českého prezidenta Miloša Zemana o spojení oboch strán to v stredu po rokovaní vlády uviedli vicepremiér a minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) i minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD).

Kaliňák pripomenul, že český exprezident už tento názor kedysi prezentoval. Vníma ho ako logický pohľad, zároveň však upozorňuje, že medzi Smerom-SD a Hlasom-SD existujú rozdiely, preto dostal volič v minulých parlamentných voľbách ponuku oboch strán. „A výsledky volieb ukázali, že po takejto ponuke je dopyt. Ak voliči budú chcieť vidieť jednu stranu, určite nám to dajú jasne najavo,“ dodal.

Tomáš potvrdil, že Hlas-SD pôjde aj do nasledujúcich volieb ako samostatná strana. „Prax navyše ukazuje, že dve takéto sociálnodemokratické strany môžu spolu fungovať, dokonca, že majú ešte väčšiu podporu, ako keby bola jedna takáto strana,“ skonštatoval.

Zeman vo svojom príhovore na nedeľňajšom (17. 11.) sneme Smeru-SD jubilujúcej strane poradil, aby uvažovala o zlúčení s Hlasom-SD. Považuje totiž za „nenormálne“, že v jednej krajine existujú dve sociálno-demokratické strany.

Visited 117 times, 1 visit(s) today

Podporte spravodajský portál Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora

Newsletter - Denník VV

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Advertisement -spot_img

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás