Bratislava, 23. februára 2025 – Zástupcovia mimovládnych neziskových organizácií na Slovensku vyjadrili hlboké znepokojenie a rozhorčenie nad obsahom a spôsobom vypracovania Správy o právnom štáte za rok 2024, ktorú vypracovala a zverejnila Európska komisia.
„Podľa nášho názoru, ako aj vyjadrení relevantných verejnoprávnych inštitúcií, vrátane Úradu vlády SR či Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky, správa obsahuje zjavné účelové nepresnosti a množstvo zavádzajúcich informácií. Navyše, príslušným verejným orgánom nebol poskytnutý dostatočný priestor na vyjadrenie sa k informáciám z iných zdrojov, ktoré Európska komisia v správe použila. Zo Správy je zjavná účelová manipulácia vedenia zastúpenia Európskej komisie s cieľom a účelom poškodiť Slovenskú republiku a to aj finančne. Očakávame dôkladné prešetrenie tohto prípadu, ktorý má najmä politický podtón. Podľa mňa by mala vec prešetriť aj Generálna prokuratúra Slovenskej republiky. Správa o právnom štáte za rok 2024 mala významný vplyv na zahraničných investorov a ďalšie zainteresované strany. Hodnotenie stavu právneho štátu v konkrétnej krajine ovplyvňuje vnímanie jej stability, predvídateľnosti a právnej istoty, čo sú kľúčové faktory pri rozhodovaní investorov. Okrem investorov Správa ovplyvňujeaj ďalšie subjekty, ako sú medzinárodné organizácie, ratingové agentúry či obchodní partneri. Neobjektívne, klamlivé a účelové hodnotenie môže viesť k zhoršeniu medzinárodného postavenia krajiny, čo môže mať dopad na obchodné vzťahy a prístup k finančným prostriedkom. Negatívne hodnotenie najmä v oblasti právneho štátu vždy vedie k zníženiu dôvery investorov, čo môže mať za následok odliv kapitálu alebo zníženie nových investícií“, hovorí Martin Halás.
V tejto súvislosti napríklad aj Úrad vlády Slovenskej republiky opakovane spochybnil Správu. Ministerstvo spravodlivosti SR vo svojej reakcii na Správu uviedlo: „Tohtoročnú kapitolu o situácii v oblasti právneho štátu na Slovensku považujeme za nevyváženú a v niektorých častiach dokonca až zavádzajúcu.“
Ako zástupcovia mimovládnych organizácií vyjadrujemeobavy, že ak by sme mlčky prešli takéto zjavné manipulácie,skreslené a politicky motivované správy, tak by sme nastavili štandard, že akýkoľvek predstaviteľ politickej strany, ktorý koná v mene zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, ako to robil pán Vladimír Šucha za Progresívne Slovensko, tak nemôžeme na Slovensku hovoriť o demokracii, spravodlivosti a právnom štáte. Táto Správa predsa viedla k poškodeniu dobrého mena a ekonomických záujmov Slovenskej republiky, vrátane možných finančných sankcií a pozastavenia eurofondov. Práve z týchto dôvodov sme požiadali Európsku komisiu o vyjadrenia k:
1. Dôvodom, prečo neboli do správy zapracované všetky pripomienky a správy zainteresovaných subjektov, najmä orgánov verejnej a štátnej správy, v súlade s kritériami a metodológiou, s dôrazom na objektivitu a apolitický výber.
2. Vysvetlenia, aký vplyv mal na túto, podľa nášho názoru politicky zmanipulovanú správu fakt, že Zastúpenie Európskej komisie viedol v tom čase pán Vladimír Šucha, ktorý v minulosti pôsobil v politickej strane Progresívne Slovensko. Pán Vladimír Šucha podľa https://sk.wikipedia.org/wiki/Vladim%C3%ADr_%C5%A0ucha v októbri 2019 odišiel z Európskej komisie, aby podľa informácií denníka SME posilnil Progresívne Slovensko a bránil hodnoty liberálnej demokracie. Dňa 9. septembra 2019 Progresívne Slovensko oznámilo, že sa pán Šuchapridal do ich tímu expertov. Následne bol pán Šucha 24. novembra 2021 vymenovaný za vedúceho Zastúpenia Európskej komisie v Bratislave a do funkcie nastúpil 1. januára 2022“.
Preto je potrebné sa znovu vrátiť k tejto zjavne spolitizovanej Správe. Vyzývame preto Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, ale aj príslušné slovenské orgány na prešetrenie tejto zjavne tendenčnej, poškodzujúcej a spolitizovanej správy. Veríme zároveň, že Európska komisia podnikne kroky na zabezpečenie transparentnosti a objektivity pri vypracovávaní takýchto správ v budúcnosti bez politických nominácií v jej orgánoch.
Martin Halás, štatutár Inštitútu pre výskum sociálno-ekonomických rizík
Michal Kotian, predseda Jednoty dôchodcov na Slovensku
Viliam Oberhauser, predseda Kresťanských seniorov pamäť národa
Na vedomie:
• Stále zastúpenie Slovenskej republiky pri Európskej únii
• Ursula von der Leyenová, predsedníčka Európskej komisie
• Michael McGrath, eurokomisár pre demokraciu, spravodlivosť, právny štát a ochranu spotrebiteľa
• Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky
• Úrad vlády Slovenskej republiky
• Prezidentská kancelária Slovenskej republiky
• Národná rada Slovenskej republiky
• Generálna prokuratúra Slovenskej republiky
• Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky


Šucha je nepríčetný úradník od stola, ktorý o reálnej situácii netuší vôbec nič. Odkedy sa vzdal svojej vysokej funkcie v molochu EU, aby sem prišiel prehrať voľby, sústavne, opakovane a nepretržite škodí Slovensku, koľko vládze. Bohužiaľ, celá opozícia je prelezená takýmito úbožiakmi… Je zarážajúce koľko dezinformovaných ľudí tie pomýlené kruhy stále podporuje, toto je doslova unesená krajina…