Bratislava – 9. 6.2025. Občianske združenie Právo na pravdu podalo na príslušný súd návrh na zrušenie Nadácie Zastavme korupciu. Dôvodom je dlhodobé a závažné porušovanie zákona o nadáciách, ktorý jasne stanovuje, že nadácie majú slúžiť výlučne verejnoprospešnému účelu – nie politickým záujmom.
„Nadácia Zastavme korupciu podľa našich zistení dlhodobo koná v súlade s politickými marketingovými záujmami, nie s princípmi transparentnosti, verejnoprospešnosti a objektívnosti. Napriek honosnému názvu ide podľa nás o účelovo vytvorenú, nedemokratickú inštitúciu, ktorá selektívne útočí na názorových a politických oponentov, pričom mlčí pri kauzách „našich ľudí“. V podaní uvádzame aj konkrétne prípady selektívneho prístupu tejto nadácie, kde absentuje verejnoprospešný účel. Na jednej strane hrá rolu transparentných, na druhej strane doslova organizuje „hon na čarodejnice“ všetkých nepriateľov jediného správneho názoru, ktorý prezentuje nadácia a jej spriaznené médiá,“ hovorí Zoroslav Kollár.
Práve týmto konaním môže prekračovať zákonné hranice pre činnosť nadácií. Nadácia Zastavme korupciu funguje ako nástroj politickej objednávky, ktorý pod zámienkou boja proti korupcii systematicky likviduje názorových protivníkov a ovplyvňuje verejnú mienku cez vybrané médiá.
„Zabúdajú však vždy na im politicky spriaznené osoby. Tých príkladov je mnoho.
Nadácia nekonala počas predvolebnej kampane pani Čaputovej, hoci médiá upozornili na podnikateľské aktivity jej brata, ktorého firma bola spojená s podozrivým prevodom na ‘bieleho koňa’. Nepodávala trestné oznámenia ani v prípadoch spojených s pánom Štefunkom, zakladateľom Progresívneho Slovenska, hoci jeho firma bola kritizovaná za predraženie štátnych zákaziek – s medializovaným predražením až o 80 %. V prípade brata ministerky pani Kolíkovej nadácia priznala, že jeho firma získala zákazky od RTVS v hodnote niekoľkých miliónov eur, no obhajovala, že nejde o konflikt záujmov, pretože pani Kolíková vraj nemala k firme osobný vzťah ani možnosť ovplyvniť jej zákazky. Keď ide o politicky nepohodlné osoby či politické strany, nadácia aktívne podáva podnety na Generálnu prokuratúru SR a políciu. Takýto prístup nemá nič spoločné s verejnoprospešnosťou, objektivitou ani korektnosťou,“ dopĺňa Martin Halás.
Z týchto dôvodov sa rozhodlo občianske združenie Právo na pravdu podať návrh na zrušenie nadácie na súd. Zvažuje aj podania na zrušenie voči ďalším nadáciám, ktoré si zamieňajú verejnoprospešnú činnosť s politickým aktivizmom.
„Ak máte aj vy skúsenosť s činnosťou Nadácie Zastavme korupciu alebo inej nadácie, ktorá si zamieňa politiku s verejnoprospešnou činnosťou, kontaktujte nás prostredníctvom webovej stránky www.pravonapravdu.sk a pridajte sa k našim podnetom na zrušenie. Právo na pravdu musí byť základom dôvery občanov v právny štát,“ uzatvára Zoroslav Kollár.