spot_img

Tlačová správa: Podnety na preveverenie amerického financovania slovenských mimovládok – manipulovali, vypínali a umlčiavali ?

Občianske združenie Právo na pravdu podáva podnety na Generálnu prokuratúru SR, Úrad boja proti korupcii, Finančnú správu SR a bezpečnostné zložky s podozreniami na transparentnosť, s tým spojenú možnú korupciu, legalizáciu príjmov, zneužívanie právomoci verejného činiteľa či možného ohrozenia ústavnosti a suverenity Slovenska.

“Zároveň požadujeme prešetrenie a kompletný audit všetkých grantov z databázy Liber-net a ich príjemcov na Slovensku, preskúmanie všetkých finančných tokov a možných prepojení na verejných činiteľov, vyšetrenie možných manipulácií verejnej mienky, ako aj zahraničné financovanie zasahujúce do verejnej a štátnej správy najmä počas pandémie v rokoch 2020 až 2023. Slovensko musí raz a navždy vyšetriť a ukončiť túto éru strachu, cenzúry a ideologickej indoktrinácie financovanej zo zahraničia. Verejnosť má právo vedieť, či sa cez americké financie manipulovali médiá, novinári, mimovládky, deti a učitelia v školách, celá slovenská verejnosť. Mohlo prísť k ohrozeniu bezpečnostnej situácie Slovenska z dôvodu zahraničného zasahovania”, hovorí Zoroslav Kollár.

Verejná databáza Liber-net* odhaľuje takmer 900 grantov vlády USA určených na potláčanie slobody prejavu pod zámienkou boja proti dezinformáciám. Desiatky slovenských mimovládnych organizácií čerpali stovky tisíc dolárov na tieto pochybné aktivity, ktoré podľa zistení viedli k vypínaniu nepohodlných médií, vytváraniu čiernych zoznamov, manipulácii verejnosti a indoktrinácii mladých ľudí. Podľa zistení išlo o systematickú činnosť, keď sa vytvárali “databázy nežiaducich”, ovplyvňovali sa školské osnovy, školili sa ideologicky “správni” novinári a učitelia, a akýkoľvek kritický hlas bol označený za dezinformáciu. Tieto aktivity sa diali a dejú od roku 2016 aj v súčasnosti, najintenzívnejšie však v období pandémie a vojny na Ukrajine, keď boli cenzúra a zastrašovanie občanov najintenzívnejšie.

Podľa Liber-net ide na Slovensku o mimovládky ako National Endowment for Democracy, Globsec, Slovenská Debatná Asociácia, Inštitút pre verejné otázky, Investigatívne centrum Jána Kuciaka, Adapt Institute, InfoSecurity.sk, Konspiratori.sk, Stratpol – Inštitút strategických politík, CEPA, Prešovská rozvojová agentúra, Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku (SIBP), Klub 89, o.z., Demagog.sk, Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť či Kultur.FM.

„Žiadame preveriť, či nedošlo ku korupčnému správaniu. Liber-net vyslovil podozrenie ohľadom nedostatočnej transparentnosti a možného ohrozenia demokracie a slobody slova na Slovensku. Kampane týchto mimovládok propagovali jednostranné naratívy – o vakcínach, očkovaní, vojne na Ukrajine, ako aj nekritické vyzdvihovanie prezidentky Čaputovej alebo prezidenta Zelenského. Kritika bola umlčovaná, verejnosť zastrašovaná a médiá odstraňovali nepohodlný obsah. Je zrejmé prepojenie s štátnymi inštitúciami. Kto umožnil toto infiltrovanie a bolo to zadarmo ? Boli platení novinári, médiá, štátni úradníci, príslušníci bezpečnostných zložiek či polície? A prečo súčasná vláda tieto praktiky ignoruje? Navrhujeme zriadenie vyšetrovacej komisie zameranej na tieto projekty kvôli možnej korupcii a zahraničného vplyvu. Občania majú právo na pravdu,“ vyhlásil Martin Halás.

* https://liber-net.org/federal-awards-project/

Visited 588 times, 1 visit(s) today
spot_img

Newsletter - Denník VV

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

1 Komentár

  1. Ta otazka je mimo, ako sa inaksie „beriem“ da vobec definovat, len ako korupcia.
    Izrael tiez s nimi skoncil a nikto sa neodvazi to ani len spomenut…

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás