Nový zákon o verejnoprávnom telerozhlase nadobudol účinnosť 1. júla 2024. Dňom účinnosti zákona zaniká funkcia súčasného šéfa RTVS Ľuboša Machaja aj mandát členov súčasnej Rady RTVS.
Prezident SR Peter Pellegrini v nedeľu podpísal zákon o Slovenskej televízii a rozhlase. Vyplýva to z informácií zverejnených na webe Kancelárie prezidenta SR.
„Po oboznámení sa so schváleným textom zákona o Slovenskej televízii a rozhlase som dospel k presvedčeniu, že nezakladá dôvodné podozrenia z nesúladu s ústavou Slovenskej republiky a nie je ani zásahom do slobody slova. Preto som sa rozhodol tento zákon podpísať tak, aby mohol v schválenom termíne vstúpiť do platnosti,“ informoval Pellegrini v pondelok na sociálnej sieti.
„V texte schváleného zákona som nevzhliadol ani rozpor ani so súčasnými medzinárodnými normami, ktorými je Slovenská republika viazaná. Zároveň však upozorňujem vládnu koalíciu, že od augusta budúceho roka sa začne uplatňovať nariadenie Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie, ktorým sa stanovuje spoločný rámec pre mediálne služby na vnútornom trhu a mení sa smernica, zvaná Európsky akt o slobode médií,“ vysvetlila hlava štátu.
„V prípade, že sa tento zákon stane predmetom záujmu európskych orgánov, pevne verím, že voči Slovensku uplatnia rovnaký meter ako voči iným krajinám, v ktorých prišlo k zmenám vo verejnoprávnych médiách za podstatne búrlivejších okolností,“ poznamenal prezident.
„Vládna koalícia čelila pri schvaľovaní zákona kritike, že zmiernila kvalifikačné podmienky na zvolenie členov Rady STVR. Žiadnej inštitúcii však nepomôže ani ten najlepší zákon, ak zodpovednosť za ňu bude zverená nesprávnym ľuďom. Preto pevne verím, že napriek zmiernení podmienok na členstvo v Rade STVR, zveria príslušné ministerstvá a parlament tieto posty takým osobnostiam, za ktorých sa občania nebudú musieť hanbiť,“ vysvetlil Pellegrini.
„Ak sa vládna koalícia dovoláva väčšej odbornosti pri riadení verejnoprávneho média, nech k nej sama prispeje zvolením skutočných odborníkov, za ktorých hovorí ich celoživotná práca v mediálnej či ekonomickej oblasti, a nie výstrelky na sociálnych sieťach či spochybňovanie základných vedeckých faktov. Dobrá voľba členov Rady STVR je dobrým predpokladom k zvoleniu kvalitného generálneho riaditeľa a následnému naplneniu tých cieľov, ktoré si samotná vládna koalícia v schválenom zákone stanovila,“ dodal na záver.
Prezident vopred avizoval, že pokiaľ v zákone nevzhliadne rozpor s ústavou alebo zásah do slobody slova, je pripravený ho podpísať.
„Nebudem podliehať mediálnym tlakom ani emóciám, ktoré situácia v Rozhlase a televízii Slovenska (RTVS) vyvoláva, a budem posudzovať výlučne text zákona,“ uviedol.
RTVS sa zmení na STVR. Riaditeľa má voliť deväťčlenná rada so štyrmi nominantmi ministerstva kultúry. Poradným orgánom rady má byť deväťčlenná etická komisia. Zákon je účinný od 1. júla.
Dňom účinnosti zákona má zaniknúť funkcia súčasného šéfa RTVS Ľuboša Machaja aj mandát členov súčasnej Rady RTVS.
Riaditeľa bude po novom voliť deväťčlenná rada so štyrmi nominantmi Ministerstva kultúry (MK) SR. Vyplýva to zo zákona o STVR, ktorý v pondelok nadobudol účinnosť. Dňom účinnosti zákona zároveň zaniká funkcia súčasného šéfa RTVS Ľuboša Machaja aj mandát členov súčasnej Rady RTVS.
Zákon pripravilo ministerstvo kultúry. Legislatíva podľa neho nerozdeľuje verejnoprávnu inštitúciu zabezpečujúcu televízne a rozhlasové vysielanie, no vytvára podmienky na samostatný rozvoj televízie a rozhlasu. „Prináša vyššiu mieru odpolitizovania procesov pri voľbe generálneho riaditeľa inštitúcie, kreovaní Rady Slovenskej televízie a rozhlasu a zavádza nový inštitút etickej komisie, ktorá bude poradným orgánom rady,“ vysvetlilo.
Zmeny rezort odôvodnil negatívnymi skúsenosťami vyplývajúcimi z aplikácie zákona o RTVS i porovnania skúseností z fungovania verejnoprávnych inštitúcií v zahraničí. Legislatíva podľa neho reaguje aj na podnety laickej i odbornej verejnosti apelujúcich na zlepšenie súčasného stavu inštitúcie.
Orgánmi STVR budú rada a generálny riaditeľ. Mesačná odmena členov rady aj generálneho riaditeľa sa navýši. Rada bude mať tak ako doteraz deväť členov. Bude sa však meniť spôsob jej kreovania. Minister kultúry nominuje štyroch členov rady na základe výberového konania, zvyšných piatich bude voliť Národná rada SR na základe návrhu parlamentného výboru pre kultúru a médiá. Funkčné obdobie člena rady ostáva šesťročné.
Rada bude mať opäť kompetenciu voliť generálneho riaditeľa telerozhlasu na základe verejného vypočutia prihlásených kandidátov. V prípade naplnenia príslušných ustanovení zákona ho bude môcť aj odvolať. Funkčné obdobie riaditeľa sa predĺži zo súčasných piatich na šesť rokov.
Poradným orgánom rady bude deväťčlenná etická komisia. Tá bude dohliadať na dodržiavanie etických noriem novinárskej práce v STVR a zároveň navrhovať opatrenia s cieľom zabezpečiť ich dodržiavanie. Členov rady má voliť predseda rady na základe nominačného návrhu subjektov zastupujúcich jednotlivé oblasti, ktoré majú mať v etickej komisii zastúpenie. Legislatíva hovorí aj o prvom kreovaní orgánov STVR.
STVR má tiež zo zákona povinnosť v televíznom i rozhlasovom vysielaní zaradiť v čase od 23.30 h do 00.30 h štátnu hymnu SR. Medzi hlavnú činnosť telerozhlasu patrí aj vysielanie najmenej troch televíznych programových služieb, doteraz bola v zákone uvedená činnosť najmenej dvoch. Medzi hlavné činnosti patrí aj vysielanie programov zameraných na Slovákov žijúcich v zahraničí. Zákon stanovuje tiež minimálny rozsah vysielania prostredníctvom regionálnych rozhlasových a televíznych štúdií. Každé má zabezpečiť vysielanie najmenej 20 minút denne.
Zmenu názvu média rezort kultúry odôvodnil tým, že ten predošlý degradoval slovenský národ na región Slovensko. „Namiesto prívlastku ‚slovenský‘, ‚slovenská‘ (aký) označujúci štátotvorný národ je v názve použité územné označenie verejnoprávnych médií Slovenska (koho, čoho),“ podotklo ministerstvo.
V prípade financovania STVR legislatíva rešpektuje doterajší stav – primárnym zdrojom má byť nárokovateľný príspevok vo výške najmenej 0,12 percenta z HDP.
„Slovenská televízia a rozhlas je od dnešného dňa realitou. Podpisom prezidenta SR Petra Pellegriniho a zverejnením nového zákona v Zbierke zákonov SR bol zavŕšený niekoľkomesačný náročný proces. Napriek tomu, že mnohí sa snažili skresľovať realitu a fakty, tým jediným je, že vznikla nová inštitúcia, ktorá bude spĺňať všetky atribúty verejnoprávneho média. Ďakujem všetkým, ktorí sa na príprave zákona podieľali a podporili ho,“ uviedla v pondelok ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová.
SaS: Prezident podpisom STVR potvrdil, že bude predĺženou rukou vlády
Prezident Peter Pellegrini podľa strany SaS podpísaním zákona o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR) potvrdil, že bude predĺženou rukou vládnej koalície.
„Peter Pellegrini mal na úvod svojho pôsobenia jedinečnú šancu ukázať, že dodrží svoje sľuby a bude prezidentom všetkých. Bohužiaľ, potvrdilo sa, že sa nedokáže oprostiť od vládnej koalície a bude len jej predĺženou rukou v paláci,“ skonštatoval predseda SaS Branislav Gröhling.
Potvrdil, že opozícia sa plánuje v najbližších dňoch pre zákon obrátiť na Ústavný súd SR. Zrušenie inštitúcie považuje za účelové. Jediným cieľom vlády je podľa Gröhlinga spraviť z doterajšieho Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) provládne a dezinformačné médium.
Zdroj: info.sk (1), (2) / trend.sk / InfoVojna