Predseda vlády SR Robert Fico sa pripojil k iniciatíve ďalších desiatich premiérov členských krajín EÚ o rozvoji transeurópskej dopravnej politiky (TEN-T). „Plne sa zaväzujeme realizovať ciele a požiadavky na modernizáciu existujúcej infraštruktúry na prepravu cestujúcich a tovarov po železnici. Vítame, že do tzv. revízie TEN-T boli zaradené nové vysokorýchlostné železničné spojenia, a to najmä v regiónoch, kde sa tieto spojenia ešte len majú vybudovať a kde prispejú k ďalšiemu zlepšeniu dopravnej prepojenosti,“ píšu v liste predsedovia vlád Českej republiky, Estónska, Grécka, Maďarska, Lotyšska, Litvy, Portugalska, Rumunska, Slovenskej republiky, Španielska a Talianska.
Samotný list aj v slovenskom jazyku si môžete prečítať na nasledujúcom odkaze nižšie:
https://www.vlada.gov.sk/…/predseda-vlady-sr-robert…
Premiéri jedenástich krajín EÚ zdôrazňujú, že podporujú ciele Európskej komisie na prípravu akčného plánu pre európsku vysokorýchlostnú železničnú sieť spájajúcu hlavné mestá a regióny, podporujú aj závery správ Enrica Lettu a Maria Draghiho, podľa ktorých sa nedostatok vysokorýchlostných železničných spojení a riziko nedokončenia cezhraničných spojení medzi veľkými mestami rôznych krajín považujú za hlavnú prekážku dobre fungujúceho vnútorného trhu, a tým aj konkurencieschopnosti Európskej únie.
Predsedovia vlád v liste predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej zdôrazňujú, že financovanie vysokorýchlostných železničných spojení medzi hlavnými mestami aj veľkými mestami v celej Európskej únii, ako aj rozvoj dopravnej infraštruktúry ako takej považujú za jednu z priorít pre nasledujúci viacročný finančný rámec.
„Dôrazne podporujeme robustný centrálne riadený Nástroj na prepájanie Európy (CEF III) so zvýšenými finančnými ambíciami, ktorý by bol katalyzátorom rozvoja plnohodnotnej siete TEN-T vrátane chýbajúcich vysokorýchlostných železničných spojení a dokončenia veľkých cezhraničných projektov. Zároveň by sme mali zachovať synergie v oblasti dopravy, energetiky, digitálneho a obranného sektora.“
Rozvoj rozsiahlych a cezhraničných projektov si podľa predsedov vlád vyžaduje procedurálne reformy, vyžaduje si tiež účinnú koordináciu a synchronizáciu harmonogramov medzi zúčastnenými členskými štátmi, čím sa zabezpečí bezproblémové fungovanie jednotného trhu. Rovnako je potrebné sústrediť sa na nepretržité znižovanie administratívnej záťaže a vyhnúť sa ukladaniu nadmerných podmienok na realizáciu týchto projektov. Požiadavky na dodatočné podmienky by podľa premiérov mohli viesť k oneskoreniu prepojení a zabrániť dokončeniu siete TEN-T v dohodnutých termínoch.