spot_img

Monitor politických relácií

Gašpar: Prvé čítanie zmeny rokovacieho poriadku by mohlo byť na jeseň

        Bratislava 1. júna (TASR) – Prvé čítanie zmeny rokovacieho poriadku Národnej rady (NR) SR by mohlo prebehnúť na jeseň. Komisia pripravila „na nečisto“ návrh zmien, súvisia napríklad s formálno-procesnými postupmi rokovania parlamentu, ktoré sa často zneužívajú. Uviedol to koaličný poslanec Tibor Gašpar (Smer-SD) v diskusnej relácii O päť minút 12 na televízii STVR. Chce, aby bol spracovaný aj etický kódex. Predseda PS Michal Šimečka taktiež považuje za potrebné tento kódex zaviesť.


        „Bude ťažko nadefinovať, čo je a čo nie je expresívny výraz,“ podotkol Gašpar. Podľa vlastných slov sa zúčastňuje na rokovaniach na príprave zmien rokovacieho poriadku parlamentu.


        Šimečka skritizoval koalíciu, že doteraz neotvorila schôdze k odvolávaniu viacerých ministrov. NR SR má podľa neho kontrolovať prácu ministrov. „Zmarili ste odvolávanie vlády, lebo ste utajili schôdzu, a tlačíme pred sebou štyri či päť odvolávaní ministrov,“ skonštatoval šéf PS s tým, že ministri sa boja obhájiť.


        Odvolávania prebehnú, deklaroval Gašpar. Stať sa tak môže pravdepodobne na aktuálne prebiehajúcej schôdzi. „Nebude nám diktovať opozícia, kedy a za akých okolností sa to má stať a ako sa to má diať,“ poznamenal. Šimečka v tejto súvislosti priznal, že PS zvažuje aj podanie na Ústavný súd SR.


        Progresívne Slovensko bude tiež diskutovať o tom, ako sa postavia k chýbajúcemu opozičnému podpredsedovi parlamentu. O svojom postupe budú informovať. „Bol to bezprecedentný útok na parlamentné zvyklosti, že vládna väčšina si vymyslela kampaň voči mne, lídrovi opozície, a odvolali ma z funkcie podpredsedu NRSR. To tu ešte nikdy nebolo,“ podotkol Šimečka. Nemyslí si, že obsadenie tohto postu je najdôležitejšia vec.


        Gašpar reagoval, že chýbajúci podpredseda parlamentu politicky poškodzuje PS a opozíciu. Šimečkovo odvolanie z tohto postu nebolo podľa neho postavené na vymyslených a vykonštruovaných dôvodoch.


        Návrh predsedu SNS Andreja Danka na zrušenie transakčnej dane pre živnostníkov a malé firmy s obratom do 100.000 eur by podľa Gašpara spôsobilo výpadok do 200 miliónov eur. Ak príde SNS či Hlas-SD s náhradným riešením, ako vykryť tento výpadok, tak o tom môže koalícia diskutovať, povedal. Taktiež si myslí, že si treba počkať na analýzy, keďže transakčná daň platí od 1. apríla tohto roka.


        Táto daň má byť podľa Šimečku zrušená ako celok. Kritizoval, že konsolidácia sa dotkla všetkých sfér spoločnosti okrem vlády.


        Gašpar zároveň povedal, že Peter Kažimír nebude vhodným kandidátom Smeru na guvernéra Národnej banky Slovenska.

R. Kaliňák: Platnosť transakčnej dane môže byť časovo obmedzená

        Bratislava 1. júna (TASR) – Platnosť transakčnej dane môže byť časovo obmedzená. Uviedol to minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) v nedeľnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike. Pýtal sa však, čím by sa nahradila. Zároveň potvrdil, že o návrhu predsedu SNS Andreja Danka na zrušenie transakčnej dane pre živnostníkov a malé firmy s obratom do 100.000 eur sa má diskutovať. Poslanec parlamentu a predseda KDH Milan Majerský vyhlásil, že kresťanskí demokrati podporia v Národnej rade SR akýkoľvek návrh o obmedzení transakčnej dane.


        Majerský podotkol, že KDH by celú transakčnú daň zrušilo, ak by sa dostalo do vlády. Kaliňák na druhej strane zdôraznil, že transakčná daň sa nedá obísť, pretože je obratová. Vplyv na bežných ľudí podľa ministra nemá, iba na podnikateľov, a nepremieta sa na cenách.


        Na tému vládneho návrhu novely Ústavy SR, ktorý sa okrem iného týka aj stanovenia dvoch pohlaví, Majerský neodpovedal, či zaň poslanci za KDH zahlasujú. Pripomenul však, že hnutie malo k tomuto návrhu tri požiadavky. V tejto súvislosti vyjadril názor, že pri hodnotových témach sa nerozhoduje o tom, s kým sa hlasuje. Kaliňák označil aktuálny návrh novely ústavy za rozhodujúce otázky našej existencie. „Tieto hodnoty sú overené časom,“ uviedol. Podstatné je podľa neho v tejto veci rokovať seriózne. Témy, ktoré nie sú hodnotové, by podľa neho v danom návrhu nemali byť.


        V diskusii sa dotkli aj výroku nemeckého kancelára Friedricha Merza o tom, že navrhne v Bruseli odobrať Slovensku finančné prostriedky EÚ, ak sa bude ďalej odkláňať od spoločného smerovania Únie. Kaliňák označil toto tvrdenie za nevhodné. Podľa Majerského by malo byť Slovensko vďačné, že môže byť poberateľom eurofondov. Nemcov označil za čistých prispievateľov. „Ak chce niekto vedieť, ako je narábané s eurofondami alebo aj s ich peniazmi, tak má právo si ich aj skontrolovať,“ doplnil Majerský.


        Kaliňák v relácii tiež informoval, že prvé vojenské vozidlá Patria dorazia na Slovensko tento rok.

Prezident chce navštíviť ukrajinský Kyjev len s pozitívnym odkazom

        Bratislava 1. júna (TASR) – Prezident SR Peter Pellegrini chce navštíviť ukrajinský Kyjev len s pozitívnym odkazom či výsledkom. Ak má byť návšteva len formálna, tak o takú cestu nestojí. Uviedol to v nedeľnej relácii Politika 24 na Joj 24.


        „Som pripravený vycestovať do Kyjeva vtedy, keď bude obsah našej cesty pripravený tak, že výsledok bude dojednanie, z ktorého bude benefitovať nielen Ukrajina, ale aj Slovensko,“ poznamenal Pellegrini. Dodal, že s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským sa stretáva často.


        Prezident je podľa vlastných slov zástancom robenia zahraničnej politiky na všetky štyri svetové strany. Tvrdí, že čím lepšie bude mať Slovensko vzťahy s veľkými krajinami v rámci Európskej únie, tak dokáže meniť ich rozhodnutia.


        „To všetko, za čo bojujeme v rámci suverénnej zahraničnej politiky, sa dá robiť aj na vysokej priateľskej a dobrej úrovni. To nemusí byť vždy súboj,“ povedal Pellegrini. Je presvedčený, že suverénna zahraničná politika sa dá robiť spôsobom, že aj západní predstavitelia budú mať SR za dobrého partnera a priateľa.


        Hlava štátu sa vyjadrila aj k misii europoslancov na Slovensku, ktorí podľa neho majú právo sem prísť. „Je pravdou, že z misií na Slovensko sa stala taká zvláštna tradícia, kedy k nám hyperkriticky chodia sledovať situáciu. Nie som si istý, či majú rovnako kritické oko aj na iné krajiny, kde sa dejú takisto nie úplne najpozitívnejšie veci,“ skonštatoval prezident. Často má podľa vlastných slov aj výhrady k zloženiu delegácií. Zároveň vníma, že misie zo strany EÚ sú niekedy viac politické ako technické. „Na to si musí Európsky parlament dávať veľký pozor, aby mohol prezentovať, že je neutrálny a nezneužíva politické nálady v prospech alebo neprospech nejakej členskej krajiny,“ doplnil Pellegrini.


        V súvislosti s poklesom preferencií strany Hlas-SD, ktorej bol Pellegrini predsedom, povedal, že je to logické. Očakávalo sa to podľa neho po jeho zvolení za prezidenta. Odporúča vedeniu sledovať, či tento trend pokračuje, alebo sa zastaví, a treba to analyzovať. „Strana musí spraviť všetko pre to, aby sa pokles zastavil,“ poznamenal. Ak sa Hlas začína podobať na Smer-SD a prieskumy naznačujú, že to strane škodí, tak vedenie by to podľa Pellegriniho malo počúvať a urobiť opatrenia, aby sa preferencie zastabilizovali. Zároveň neľutuje, že za svojho nástupcu na post predsedu Hlasu navrhol Matúša Šutaja Eštoka.


        Prezident taktiež v relácii poukázal na to, že kultúra by mala byť jednou z oblastí, kde by mohlo dochádzať k upokojeniu situácie na Slovensku. V kultúrnej obci však cíti pnutie. „Kultúra by mohla byť prvým základným nosičom upokojenia našej spoločnosti,“ podotkol.


        Pokiaľ má ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS) dôveru parlamentu a premiéra Roberta Fica (Smer-SD), tak dovtedy je ministerkou, tvrdí Pellegrini. Odporúča jej urobiť kroky k zmierneniu a upokojeniu situácie. Mrzí ho, že na rezorte kultúry chcú robiť dobré veci, len to dopredu zle odkomunikujú. Poukázal pritom na prevoz Donatellovej busty.

Blanár nevidí dôvod, prečo by ho mal na jeho poste niekto nahradiť

        Bratislava 31. mája (TASR) – Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár (Smer-SD) nevidí dôvod, prečo by ho mal niekto na poste šéfa rezortu nahradiť. Deklaroval, že vláda SR napĺňa suverénnu zahraničnú politiku tak, ako si to stanovila vo svojom programovom vyhlásení. Opozičná poslankyňa Národnej rady SR Vladimíra Marcinková (SaS) považuje zahraničnú politiku vlády na všetky štyri svetové strany za absurdnú a pre diplomaciu netypickú. Obaja to uviedli v diskusnej relácii STVR Sobotné dialógy.


        Marcinková doplnila, že politiku na štyri svetové strany nikde inde nepoznajú. V tejto súvislosti sa stotožňuje so slovami prezidenta SR Petra Pellegriniho o tom, že smerovaním Slovenska má byť západ, čo označila za existenčne dôležité. Demonštrovala, že takmer 90 percent investícií prichádza zo západu s tým, že západné krajiny a ich firmy sú dôležitým prispievateľom do slovenského štátneho rozpočtu. „Oslabenie partnerstiev so západom je pre nás deštrukčné,“ zdôraznila.


        Na druhej strane podľa Blanára pomáha prezident presadzovať politiku na všetky štyri svetové strany. Podotkol, že je za slová Pellegriniho v prípade jeho tohtotýždňovej správy o stave republiky rád. „Prezident nehaní Slovensko v zahraničí. Vítam slová prezidenta, pretože robíme suverénnu zahraničnú politiku. Náš záujem je konštruktívne diskutovať,“ objasnil Blanár.


        V diskusii obaja reagovali aj na slová nemeckého kancelára Friedricha Merza o tom, že navrhne v Bruseli odobrať Slovensku finančné prostriedky EÚ, ak sa bude ďalej odkláňať od spoločného smerovania Únie. Marcinková označila jeho slová za adekvátne s odôvodnením, že Nemecko je najväčším prispievateľom do rozpočtu EÚ. Ak boli eurofondy v minulosti zneužívané, podľa Blanára by sa to malo vyšetriť. Vylúčil však, že by sa zneužívali v súčasnosti.


        Čo sa týka ďalšieho balíka protiruských sankcií, Blanár sa nevedel vyjadriť, či ho Slovensko podporí. Potvrdil, že zatiaľ čakajú na jeho obsah. „Každý sankčný balík voči Rusku budeme prehodnocovať,“ ozrejmil. Poznamenal však, že je potrebné držať komunikačnú bázu aj s Ruskom. Podľa Marcinkovej akékoľvek „koketovanie“ s Ruskom nemôže Slovensku pomôcť ani mu nijako nepomáha. Vojenská diplomacia Ukrajiny je podľa nej správna. „My ako ich bezprostredný sused musíme robiť všetko pre to, aby uspela,“ apelovala.


        Na otázku stretnutia slovenskej a ukrajinskej vlády vyjadril Blanár predpoklad, že by mohlo nastať na jeseň.
        V relácii sa dotkli aj témy vojny v pásme Gazy. To, čo sa v nej deje, je podľa Blanára neakceptovateľné, podľa Marcinkovej má situácia v nej blízko ku genocíde.

Visited 335 times, 1 visit(s) today
spot_img

Newsletter - Denník VV

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás