SR neplánuje podporiť pandemickú dohodu, avizuje premiér
Bratislava 17. mája (TASR) – Slovensko neplánuje na zasadnutí Svetového zdravotníckeho zhromaždenia vo švajčiarskej Ženeve podporiť tzv. pandemickú dohodu. Zároveň chce na ňom žiadať, aby sa dohoda neprijímala tzv. globálnym súhlasom, ale aby sa o nej hlasovalo. Avizoval to premiér Robert Fico (Smer-SD) v relácii STVR Sobotné dialógy s tým, že o tom mala v piatok (16. 5.) rozhodnúť vláda per rollam.
„Pokiaľ by aj niekto chcel spochybniť dané rozhodnutie per rollam, ja zvolám kedykoľvek, aj zajtra ráno, vládu a dané rozhodnutie prijmeme aj na riadnom zasadnutí vlády. Toto je naše stanovisko k pandemickej zmluve. Je škodlivá pre suverénne krajiny a takto sme sa k nej postavili,“ poznamenal.
Predseda vlády zároveň hovoril o kríze Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a vplyvoch farmaceutických firiem na ňu. „Pripravili pandemickú zmluvu, ktorú pozorne sledujeme od samého začiatku. Táto pandemická dohoda, ktorá je ponúknutá ako nejaké riešenie, podľa nášho názoru výrazne zasahuje do suverénneho práva štátu rozhodovať, ako bude riadiť procesy spojené s nejakými pandémiami, ktoré by mohli prísť v budúcnosti,“ povedal.
Pripustil však, že názory na pandemickú dohodu sa v rámci koalície líšia. „My nie sme povinní mať rovnaký názor. Vo vládnej koalícii sme tri strany. Politická strana Hlas podporuje pandemickú dohodu a má obrovský problém s tým, že Smer-SD a SNS majú na to iný názor,“ skonštatoval. Na kritiku Hlasu-SD Fico reagoval tak, že by bol rád, keby sa nervozita u jeho koaličných partnerov skončila. „Im sa rozpadli poslanecké kluby a vláda nemala väčšinu v parlamente. Musel som preto prijať rozhodnutia, ktoré sa im nepáčia, a nervozita u nich je pomerne veľká,“ podotkol.
Premiér chce diskusiu o reforme demokratických politických systémov
Bratislava 17. mája (TASR) – Premiér Robert Fico (Smer-SD) chce diskutovať o reforme demokratických politických systémov. Poukazuje na „parlamentný chaos“ na Slovensku i v európskych krajinách. V tejto súvislosti spomenul Čínu ako príklad efektívneho spôsobu riadenia krajiny. Fico to uviedol v diskusnej relácii STVR Sobotné dialógy. Premiér odmieta sankcie voči Rusku, ktoré by poškodzovali Slovensko, preto by prípadné referendum o neuplatňovaní sankcií podporil. Deklaruje, že s prezidentom SR Petrom Pellegrinim má „normálne“ vzťahy. V otázke prešetrovania pandémie Fico naďalej stojí za splnomocnencom vlády Petrom Kotlárom.
Premiér zopakoval, že odmieta politiku jedného povinného názoru o „novej železnej opone“ medzi Európou a Ruskom. Zároveň rešpektuje Čínu. „Myslím si, že Čína dnes ako stabilná krajina ukazuje, že existujú aj iné spôsoby riadenia, ktoré sa ukazujú byť ekonomicky veľmi efektívne. Ako chceme súperiť s Čínou, ktorá plní svoje plány, spôsobom vládnutia, ktorý máme v Európe a na Slovensku?“ opýtal sa Fico s obavou, že ich nikdy nedobehneme. „Ja iba volám po tom, že by sme mali začať diskutovať o reforme demokratických politických systémov založených na demokratických slobodných parlamentných voľbách, aby sa skončil tento parlamentný politický chaos, ktorý nie je iba na Slovensku, dostal sa prakticky do všetkých európskych krajín,“ vyhlásil s tým, že súperiť by mali seriózne solídne politické strany s vlastnými programami. Fico avizoval, že na jeseň chce navštíviť Vietnam a chystá sa aj na Kubu.
Fico sa vrátil aj k návšteve Moskvy, kde podľa jeho slov hovoril s ruským prezidentom Vladimirom Putinom o otázke prímeria, ako aj o tom, ako môžu ostatné krajiny prispieť k mieru. Myslí si, že na vyriešenie sú kľúčové rokovania Putina a amerického prezidenta Donalda Trumpa. Putin má podľa neho absolútnu podporu verejnosti v Rusku.
„Sankcie sú ako mor a ja odmietam sankčnú politiku,“ vyhlásil s tým, že sankcie skôr poškodili Európu. Rusko sa podľa neho uvaleným sankciám rýchlo prispôsobilo. Odmieta návrhy na nový masívny sankčný balík práve v čase, keď sa rokuje o mieri. Na odmietnutie sankcií Fico podľa svojich slov nepotrebuje referendum, ale ak by sa vyhlásilo, podporí ho. Ak sa objavia sankcie, ktoré by poškodzovali Slovensko, bude ich vetovať.
S prezidentom má Fico „veľmi dobrú neformálnu komunikáciu“, informoval ho aj o stretnutiach, ktoré mal v Rusku. Zopakoval, že Pellegrini bol zvolený aj vďaka Smeru-SD, no rešpektuje jeho nezávislé postavenie.
Premiér si myslí, že pri vážnych podozreniach by politici mali prevziať zodpovednosť. Reagoval tak na rozhodnutie Súdneho dvora EÚ o pochybení Európskej komisie pri odmietnutí zverejniť textové správy medzi jej predsedníčkou Ursulou von der Leyenovou a šéfom farmaceutickej spoločnosti Pfizer. Fico to označil za vážne zlyhanie a problém celej eurokomisie.
Ak by Slovenská akadémia vied potvrdila, že je vo vakcínach proti ochoreniu COVID-19 enormne vysoký výskyt DNA alebo látky, ktoré neuvádza výrobca, vláda by sa musela podľa Fica rozhodnúť, či pôjde do sporu s farmaceutickou firmou. Kotlár má podľa neho jediný záujem, a to povedať pravdu, čo sa dialo počas pandémie. Nevidí dôvod, aby siahal na jeho pozíciu, a podporuje ho v jeho práci.
Premiér chce o transakčnej dani hovoriť na koaličnej rade koncom týždňa
Bratislava 18. mája (TASR) – O téme transakčnej dane by sa mali koaliční lídri rozprávať na koaličnej rade, ktorú plánuje premiér Robert Fico (Smer-SD) zvolať koncom nasledujúceho týždňa. Naďalej hovorí o jej nevyhnutnosti, ale bude diskutovať o návrhu z dielne SNS. Uviedol to v nedeľnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike. Fico by rád znížil okruh tých, ktorí musia daň platiť, no len v prípade, ak sa nájde náhrada za výpadok peňazí do rozpočtu. Zopakoval tiež, že Slovensko nepodporí tzv. pandemickú zmluvu v takej podobe, ako je predložená. Upozornil, že návrhy Slovenska na úpravy neboli akceptované.
Transakčná daň je nevyhnutnosťou, hoci sa premiérovi nepáči. Zdôraznil, že zodpovednosť za konsolidáciu treba rozložiť na všetkých. Upozornil na praktiky, ktoré ju obchádzajú. Zatiaľ sa lídri o problematike transakčnej dane na koaličnej rade nerozprávali, Fico tak plánuje urobiť koncom týždňa. „Chcem sa pozrieť, čo tam je. Ak niekto príde a povie, poďme z toho 700-miliónového balíka odškrtnúť 150, aby sme niekomu pomohli a uvoľnili, v poriadku. Ja budem rád, ak sa zníži okruh tých, ktorí majú platiť transakčnú daň. Len si pýtam odpoveď, čím nahradíme vypadnutých 150, 200, alebo 300 miliónov eur,“ odkázal. Ak by niekto prišiel s riešením, ako nájsť 700 miliónov eur, zrušil by transakčnú daň. Nevie, aký presný dosah má návrh od SNS. „Návrh zákona si pozriem s plným rešpektom a budeme sa rozprávať, či vieme nájsť náhradu za vypadnuté peniaze z transakčnej dane,“ dodal.
Pandemická dohoda je podľa Fica typickým príkladom toho, či je krajina suverénna. Kritizuje opozíciu, že ju chce automaticky podporiť, myslí si, že ani nevie, čo je v nej napísané. „Veľmi som spozornel, keď prišli prvé pripomienky z ministerstva spravodlivosti. Mali sme celý rad konkrétnych návrhov,“ povedal s tým, že sa týkali suverenity i ľudských práv, no všetky návrhy odmietli. „Svetová zdravotnícka organizácia sa stane pánom sveta, ak by došlo k pandémii,“ tvrdí Fico o tom, čo by pandemická dohoda priniesla. Zopakoval, že slovenská delegácia bude navrhovať hlasovanie o dohode a nie prijatie všeobecným súhlasom. Bude takisto naďalej presadzovať pozmeňujúce návrhy SR. Ak sa bude o pandemickej dohode hlasovať v predloženej podobe, slovenská delegácia má príkaz nepodporiť ju. Premiér takisto tvrdí, že pandemická dohoda dáva „farmafirmám“ a nadnárodným inštitúciám obrovskú kontrolu. Myslí si, že obsahuje aj prvky povinného očkovania.
PS chce ísť do volieb samostatne, spájanie s inými stranami neplánuje
Bratislava 18. mája (TASR) – Opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) chce ísť do parlamentných volieb samostatne a neplánuje sa spájať s inými stranami. Avizoval to líder hnutia a poslanec Národnej rady SR Michal Šimečka v nedeľnej relácii Politika 24 na Joj 24. Zároveň mieni, že treba zabezpečiť, aby neprepadli hlasy opozičných voličov. Nie je to však podľa neho otázka na PS, ale je to zodpovednosťou strán, ktoré majú v prieskumoch percentá okolo hranice zvoliteľnosti.
„Myslím si, že je to primárne zodpovednosťou politických strán, ktoré sú okolo piatich percent a teda im hrozí, že ich hlasy môžu prepadnúť. Je to primárne ich zodpovednosťou sa o to postarať. My ako PS v tom budeme nápomocní, či už v zákulisí, alebo aj verejne,“ poznamenal.
Šimečka zároveň kritizoval súčasnú vládu. Myslí si, že premiér Robert Fico (Smer-SD) už nie je spôsobilý vládnuť. Vyčítal mu, že nerieši problémy krajiny, ale zaoberá sa len sám sebou. Volal preto po zmene. Lídra PS mrzia osobné útoky predsedu vlády na jeho osobu a jeho rodinu. Označil to za podlé. „Mňa ani moju rodinu to nijakým spôsobom neznepokojí a mňa to neodradí,“ skonštatoval.
Alternatívou by podľa neho bola vláda strán PS, SaS, KDH a Demokrati. Predpokladá, že s danými partnermi by mohli vytvoriť stabilnú vládu. Obáva sa, že s hnutím Slovensko by to nešlo. „Ja chcem, aby tá alternatíva vydržala. Celé Slovensko má skúsenosť s tým, ako vládol Igor Matovič a ako pôsobil ako člen koalície. Tá skúsenosť mi hovorí, že to nebude stabilné a padne to po mesiaci, dvoch mesiacoch a príde znovu Robert Fico alebo iná vláda,“ dodal.
Diskutovalo sa aj o zahraničnej politike. Šimečka sa vyjadril ku kauze Pfizergate týkajúcej sa nákupu vakcín proti ochoreniu COVID-19 v Európskej únii (EÚ). Reagoval na rozhodnutie Súdneho dvora EÚ, že Európska komisia (EK) pochybila, keď odmietla zverejniť správy medzi jej predsedníčkou Ursulou von der Leyenovou a šéfom spoločnosti Pfizer. Myslí si, že šéfka EK sa má plne podriadiť súdnemu rozhodnutiu. Mieni, že proces mal byť transparentný a kauza nepomáha dôveryhodnosti EÚ. Zároveň si však podľa neho treba uvedomiť, že mnoho ľudí by na Slovensku zomrelo, ak by EK neobstarala vakcíny pre celú Úniu. Skonštatoval, že rozumným politickým krokom by bolo, keby Leyenová požiadala europarlament o vyslovenie dôvery.
Ficovi je ľúto, že nedošlo k dohode na presune politických diskusií na pracovný týždeň. Chce sa o tom aj naďalej rozprávať. Premiér zdôraznil aj úlohu eurokomisára pre obchod a hospodársku bezpečnosť Maroša Šefčoviča v súvislosti s rokovaniami medzi EÚ a USA vo veci ciel. „Veľmi pozorne treba pracovať a spolupracovať s komisárom Marošom Šefčovičom, ktorý má na starosti obchodnú vojnu medzi Spojenými štátmi a Európskou úniou,“ skonštatoval premiér. Zároveň pripomenul novelizáciu zákona o skrátenej práci, ktorá by mala pomôcť slovenským automobilkám.
Kaliňák mieni, že zákony týkajúce sa slobody prejavu treba sprecizovať
Bratislava 18. mája (TASR) – Minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) si myslí, že legislatívy týkajúce sa slobody prejavu treba sprecizovať. Mieni, že aktuálne zákony nie sú napísané dobre. Poukázal pritom na to, že polícia rieši europoslanca a podpredsedu strany Smer-SD Ľuboša Blahu pre pozdrav z obdobia socializmu, no líder hnutia Slovensko Igor Matovič nemá postih za to, že vyliezol na bránu Úradu vlády SR a kričal na nej. Vyplýva to z jeho vyjadrenia v nedeľnej diskusnej relácii STVR O 5 minút 12.
„Ja si myslím, že my to musíme vyprecizovať. Nehovorím, že sprísniť, ale presne vyprecizovať, že čo je čo. Aj ľudia by mali vedieť, že keď mám 60 alebo 50 povolenú rýchlosť, tak keď idem 70-tkou, prekročil som hranice. Bohužiaľ, v tomto verbálnom zákone nie je úplne jasné, čo ešte môžem a čo nie,“ poznamenal Kaliňák. Zároveň deklaroval, že je zástancom slobody prejavu a treba ju nechať v čo najširšej miere. „Ja si myslím, že tú hranicu máme hľadať presne tak, ako to stanovuje Európsky súd pre ľudské práva v časti podnecovania k násiliu. Práve tá násilná časť je to, čo už je za hranicou zákona,“ doplnil.
Podpredseda opozičného KDH Viliam Karas skonštatoval, že pri akomkoľvek vstupovaní do slobody prejavu je zásadne opatrný. „Aj napriek tomu, že sa zneužíva,“ skonštatoval. Treba podľa neho vážiť, kedy vstúpiť do slobody prejavu, lebo sa to môže vrátiť ako bumerang. Je zvedavý na zákon proti šíreniu nenávisti v online priestore, ktorého prípravu avizovalo ministerstvo vnútra. Myslí si, že to nepomôže upokojiť napätie. Hovoril o tom, že problémom SR je, že každý problém sa rieši legislatívnou zmenou namiesto aplikovania aktuálnych právnych noriem. Súčasná legislatíva v tejto veci je podľa jeho slov krásne nastavená, ale neaplikuje sa.
Politici sa vyjadrili aj k minuloročnému atentátu na premiéra a politickej kultúre a komunikácii. Hovorili o hrubosti a agresivite vo verejnom priestore. Kaliňák kritizoval viaceré opozičné strany za burcovanie. Myslí si, že slovenská politika bola kedysi prácou džentlmenov, no zmenilo sa to po vstupe Matoviča do nej. Karas poukázal na to, že vládne a niektoré opozičné strany si nemajú čo vyčítať z pohľadu hrubosti prejavu. Upozornil aj na to, že kresťanskí demokrati stále presadzovali a budú presadzovať politiku pokoja a miernosti. Smeru-SD vyčítal napríklad kampaň, v ktorej označovali poslancov parlamentu, ktorí podporili dohodu o obrannej spolupráci s USA, za vlastizradcov. Kaliňák to považuje za vecnú kritiku a avizoval, že zmluva sa bude meniť.