R. Kaliňak vidí dohodu v koalícii optimisticky, Z. Jaurová inak
Bratislava 16. marca (TASR) – Minister obrany a podpredseda vlády SR Robert Kaliňák (Smer-SD) vidí dohodu v koalícii optimisticky. Tvrdí, že už sú ďaleko, pričom ide podľa neho skôr o programovú a hodnotovú diskusiu. Podľa poslankyne parlamentu a podpredsedníčky PS Zory Jaurovej nie je isté, či sa situácia na marcovej schôdzi parlamentu vyrieši a koalícia by mala uvažovať o predčasných voľbách. Uviedli to v diskusnej relácii TA3 V politike.
„My chceme, aby to potom keď sa to všetko dorokuje, naozaj veľmi dlho fungovalo usporiadane,“ povedal Kaliňák. Diskusia v koalícii sa podľa jeho slov týka skôr toho, čo sa dá dosiahnuť. Jaurová súčasnú koalíciu označila za vládu v demisii, ktorej sa podarilo schváliť iba najnevyhnutnejšie zákony. „Uvažovať veľmi vážne a veľmi seriózne o predčasných voľbách by nemala iba opozícia, ale aj koalícia,“ uviedla.
Prebrali aj návrh prímeria na Ukrajine. Kaliňák potvrdil, že Smer-SD podporuje akékoľvek snahy o prímerie a mier. Jaurová ocenila ministra obrany, že vyzval Rusko, aby sa riadilo návrhom na prímerie. Dúfa, že také stanovisko zaujme aj premiér SR Robert Fico (Smer-SD). Záujmom Ruska však podľa nej v tejto chvíli nie je prijať mierové podmienky. Kaliňák podľa svojich slov počul, že Putin súhlasí s prímerím, no sú tam iné argumenty.
Obaja sa zhodli na tom, že je potrebné vytvárať spoločnú obrannú politiku. Jaurová v reakcii na otázku o prijatí pozvania od prezidenta Petra Pellegriniho za okrúhly stôl s cieľom zjednotiť postoj zahraničnej politiky Slovenska odpovedala, že PS sa na takýchto debatách zúčastní.
Kaliňák v reakcii na obvinenia týkajúce sa vily v Chorvátsku zopakoval, že šéfka parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Veronika Remišová (Slovensko, Za ľudí, KÚ) zneužila funkciu a informáciu povedať nemala. Porušila podľa neho to, že rodinní príslušníci politikov majú mať uzatvorené majetkové priznania, iba politici otvorené. Jaruová očakáva, že výbor sa vecou bude zaoberať a dúfa, že koalícia ho nebude blokovať.
Danko chce definovať ciele vlády nanovo,Truban vidí pokračovanie chaosu
Bratislava 16. marca (TASR) – Vláda si musí stanoviť ciele, ako bude fungovať ďalej. Nanovo treba definovať prístup k spravovaniu verejných financií i k zahraničnej politike. V diskusnej relácii STVR O 5 minút 12 to povedal šéf SNS a podpredseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko. Pripustil tiež, že zavedenie transakčnej dane nie je dobre nastavené. Za dôležité považuje, že ani jeden zo 79 pôvodných koaličných poslancov nedeklaroval nedôveru vláde. Podľa poslanca a podpredsedu opozičného PS Michala Trubana je potrebné hovoriť o predčasných voľbách, pretože aj naďalej bude táto koalícia vládnuť v chaose.
„Pre nás je dôležité, že zo 79 poslancov ani jeden nedeklaroval nedôveru predsedovi vlády, vtedy by vznikol problém,“ skonštatoval Danko o situácii v koalícii. Vláda podľa neho musí vydržať celé volebné obdobie. Urobí všetko preto, aby bola stabilizovaná. Treba však podľa neho hovoriť o tom, ako nastaviť do budúcna konsolidáciu aj ďalšie témy. Dodal, že je proti rušeniu daní a mal problémy aj pri rušení rodičovského dôchodku. „Asi najľahšie by to bolo rozbiť, ale ak to opozícia očakáva, asi ju sklameme,“ povedal Danko.
Podľa Trubana sa Danko tvári ako zmierovateľ, lebo mu nič iné neostáva, no práve on bol na začiatku koaličnej krízy, pretože chcel obsadiť post šéfa NR SR. „Chceme, aby vláda padla, aby boli čo najskôr predčasné voľby,“ vyhlásil s tým, že aj to bolo témou rozhovoru lídra PS Michala Šimečku s poslancom Samuelom Migaľom, ktorého vylúčili z Hlasu-SD. „Politici by sa mali takto stretávať, debatovať medzi sebou,“ dodal s tým, že Migaľovi nič neponúkali a rozhovor bol o tom, že vláda musí skončiť. Danko zdôraznil, že jeho strana už polroka hovorí, že podporí akéhokoľvek kandidáta na predsedu NR SR. Truban si myslí, že koalícia nebude mať do budúcna silnú väčšinu, je v nej podľa neho veľmi veľa nespokojných poslancov. Danko zároveň avizoval, že kandidátna listina SNS bude do budúcna zložená len z členov SNS. „Viem, že musíme v mnohom zmeniť našu politiku,“ skonštatoval.
Minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) by mal podľa Trubana odstúpiť za svoj postoj pri neuvedení domu v majetkovom priznaní, keďže vedome porušil zákon a vyhováral sa. Danko si myslí, že minister má právo chrániť rodinu, SNS neumožní otvoriť prípadnú schôdzu na jeho odvolávanie.
Podpredseda PS považuje vystúpenie splnomocnenca vlády pre manažovanie zdrojov počas pandémie Petra Kotlára za hanbu. Danko vyhlásil, že sa má hovoriť o tom, či boli vakcíny účinné a či nešlo o zbytočné míňanie peňazí. Kotlárov názor má podľa neho v demokratickej spoločnosti svoje miesto.
Danko nesúhlasí s nastavením transakčnej dane. Nemyslí si, že štát zvládol jej zavedenie. „Čím je nižšia daň, tým je lepší výber,“ myslí si. Truban ho vyzval, aby do parlamentu predložil odsunutie účinnosti transakčnej dane. Podpredseda PS zároveň vyhlásil, že v hnutí sú proti vyslaniu slovenských vojakov na Ukrajinu. Danko verí, že vojna na Ukrajine sa skončí. Tvrdenie, že by chcelo Rusko útočiť na krajiny NATO, označil za hlúposť. Podľa svojich slov bude viac veriť „Rusovi“ ako niektorým západným národom. Dodal, že sa treba rozprávať o kolektívnej bezpečnosti v EÚ, no financovanie zbrojenia na Ukrajine považuje za vyhodené peniaze.
Šutaj Eštok pripúšťa predčasné voľby, ak by NRSR nevedela prijať zákony
Bratislava 15. marca (TASR) – Pokiaľ by Národná rada (NR) SR nevedela prijímať prospešné zákony z dielne vlády, je debata o predčasných voľbách legitímna. Vyplýva to z vyjadrení ministra vnútra a lídra Hlasu-SD Matúša Šutaja Eštoka v diskusnej relácii STVR Sobotné dialógy. Zopakoval, že hľadanie dohody s odídencami z Hlasu-SD je na premiérovi Robertovi Ficovi (Smer-SD). Podľa predsedu KDH Milana Majerského si vládni predstavitelia snažia chrániť svoje „teplé miestečka“, a to spôsobilo rozpory. Vyčíta vláde, že nerieši problémy obyvateľov.
„Ak parlament nebude funkčný, vtedy sú legitímne otázky o tom, že sa treba baviť aj o predčasných voľbách. Ak parlament bude sabotovať snahu vlády pomáhať ľuďom, tak je to absolútne legitímne,“ povedal Šutaj Eštok. Majerský pripomenul, že sa neustále odsúva riešenie sporov či voľba predsedu NR SR. „Rozpory vo vládnej koalícii sú preto, lebo každý chce chrániť svoj ‚flek‘, ministerstvo, post, teplé miestečko. Je to vláda nezáujmu. Nezáujmu o zdravotníctvo, školstvo, narastajúcu chudobu, zdražovanie,“ zdôraznil šéf KDH.
Šutaj Eštok si myslí, že premiérovi sa podarí situáciu vyriešiť tak, aby mala koalícia podporu čo najväčšieho počtu poslancov. Doplnil, že poslanci okolo nového ministra cestovného ruchu a športu Rudolfa Huliaka (nominant Smeru-SD) od začiatku deklarovali svoj záujem na rozdiel od odídencov z Hlasu-SD. „Dnes je to na predsedovi vlády a Smere, aby sa pokúsili nájsť dohodu s týmito ľuďmi,“ poznamenal s tým, že Hlas-SD pomohol tak, že odovzdal rezort investícií. „Tá 79-ka sa môže zložiť vtedy, keď bude každý vo svojom konaní transparentný,“ povedal o znovuobnovení väčšiny 79 koaličných poslancov. Sám nevie, čo je ambíciou druhej skupiny. Šéf Hlasu-SD si chce dať do budúcna väčší pozor na to, kto dostane priestor na kandidátnej listine, aby nešlo o niekoho, kto bude len predstierať záujem o sociálnu demokraciu.
Majerský neodpovedal na otázku, ako sa KDH postaví k novele Ústavy SR z dielne premiéra. Hovoril o vlastnom návrhu novelizácie, o ktorom KDH diskutuje s jednotlivými politickými stranami vrátane koalície.
Šutaj Eštok i Majerský vítajú zvolanie okrúhleho stola k téme obrany, ktorý avizuje prezident Peter Pellegrini. KDH sa na ňom zúčastní, podľa Majerského by mali pozvánku dostať všetky parlamentné strany vrátane hnutia Slovensko. Vystúpenie splnomocnenca vlády pre preverenie manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Petra Kotlára považuje Majerský za hanbu pre Slovensko. Šutaja Eštoka mrzí, že Kotlár svoje závery neprezentoval na vláde. Šéf Hlasu-SD zdôraznil, že sa označuje za človeka, ktorý sa opiera o fakty a rešpektuje vedecké zistenia.
Obaja sa zhodli na potrebe ochrany vonkajších hraníc Európy. Šutaj Eštok potvrdil, že na hranici s Ukrajinou stúpol počet nelegálnych prekročení. Z hľadiska medzinárodného práva však nie je jednoduché takýchto ľudí vyhostiť. Tvrdí, že nelegálna migrácia poklesla aj nástupom tejto vlády a tiež vďaka spolupráci SR, Maďarska a Srbska. Majerský dodal, že nelegálna migrácia klesla aj vďaka tomu, že EÚ začala o tomto probléme „rozumne uvažovať“ aj formou krokov cez systém Frontex.