spot_img

Monitor politických relácií

Kamenický: Voľba predsedu NR SR by sa mohla uskutočniť na budúci týždeň

        Bratislava 1. marca (TASR) – Voľba predsedu Národnej rady (NR) SR by sa mohla uskutočniť na budúci týždeň. V diskusnej relácii STVR Sobotné dialógy to na základe informácií, ktorými disponuje, vyhlásil minister financií SR Ladislav Kamenický (Smer-SD). Opozičný poslanec NR SR Marián Viskupič (SaS) si myslí, že celá opozícia sa na voľbe nezúčastní.


        „Podľa toho čo viem, mohlo by to prebehnúť. Pre nás je dôležité, aby bolo jasné, že je zhoda na nejakom mene a vtedy treba zabezpečiť, aby bola väčšina v Národnej rade, ktorá zahlasuje za meno, ktoré bude navrhnuté,“ uviedol Kamenický v relácii.


        Viskupič potvrdil, že SaS nepodporí Richarda Rašiho (Hlas-SD) na pozíciu predsedu parlamentu. „Keď sa fakt starajú len o seba a svoje posty, nech si to koalícia zvládne sama,“ vyhlásil. Dodal, že v strane rešpektujú rozhodnutie opozičného hnutia Progresívne Slovensko (PS) v téme voľby podpredsedu NR SR. Prípadného kandidáta z PS by podporili.


        Kamenický predpokladá, že novým ministrom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie bude jeden z poslancov parlamentu okolo Samuela Migaľa (nezaradený).


        Pri téme financovania výdavkov na obranu minister uviedol, že Slovensko vie dať dve percentá HDP. Viskupič si myslí, že dve percentá sú aktuálne záväzkom Slovenska a nemáme peňazí nazvyš. Podstatné podľa neho je, aby všetky krajiny Severoatlantickej aliancie dodržiavali túto minimálnu hranicu. Poslanec tiež zastáva postoj, že SaS by sa mala na okrúhlom stole k výdavkom na obranu, ktorý zvoláva prezident SR Peter Pellegrini, zúčastniť.

M. Šutaj Eštok: V prípade mieru na Ukrajine sú záujmy SR a USA v súlade

        Bratislava 2. marca (TASR) – V prípade mieru na Ukrajine sú záujmy SR a Spojených štátov amerických (USA) v súlade. Americký prezident Donald Trump zastáva záujmy svojej krajiny. V diskusnej relácii V politike v televízii Ta3 to vyhlásil minister vnútra a predseda strany Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok. Líder opozičného hnutia PS Michal Šimečka si myslí, že Ukrajinu treba podporovať, aby bola pri rokovaniach s Ruskom silnejšia.


        „Keď vnímam nejaké očarenie Trumpom na slovenskej scéne, tak si musíme uvedomiť, že mnohé záujmy sú v rozpore so záujmami SR, napríklad pri clách. Ale pri téme mieru na Ukrajine sú jeho národnoštátne záujmy absolútne v súlade s tým, čo chce aj Slovenská republika,“ uviedol minister.


        Šimečka si myslí, že Ukrajina musí byť silnejšia, ako aktuálne je, aby si mohla vyrokovať spravodlivý a stabilný mier. Je ju preto treba vojensky podporovať. „Mimochodom, aj pán minister pred chvíľou povedal, že Ukrajina a Rusko by si mali sadnúť za rokovací stôl, ale veď prezident Putin nechce, aby Ukrajina bola za rokovacím stolom, veď jedná iba s Trumpom. To je tá prekážka k mieru – Vladimir Putin,“ dodal. Slovenská vláda podľa neho zrádza záujmy vlastnej krajiny, pretože sa nezúčastňuje na rokovaniach o budúcej bezpečnostnej architektúre Európy. „Nie je pravda, že Slovensko sa nezúčastňuje iba toho posledného, toho dnešného samitu v Londýne. Bola predsa večera európskych lídrov, asi pred troma týždňami, kam slovenský premiér neprišiel, hoci bol pozvaný,“ pripomenul.


        Šutaj Eštok reagoval, že Európska únia sa musí vrátiť k jej pôvodným rokovacím formátom. Zdôraznil, že súčasťou únie sú všetky jej krajiny. „Ak pôjdeme takouto cestou, že ja si zvolám týchto svojich kamarátov, ja si zvolám týchto, tak to potom je cesta k dvojsmernej Európe,“ zdôraznil.

E. Tomáš: Stále je tu potenciál mať podporu 79 poslancov

        Bratislava 2. marca (TASR) – Stále je tu potenciál podpory 79 poslancov. V diskusnej relácii STVR O 5 minút 12 to vyhlásil minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR a podpredseda koaličnej strany Hlas-SD Erik Tomáš. Nevie si predstaviť, že by Miroslav Radačovský, ktorý by mohol nastúpiť do parlamentu namiesto Rudolfa Huliaka (nezaradený), nepodporoval vládnu koalíciu. Opozičná poslankyňa Národnej rady (NR) SR Martina Bajo Holečková (SaS) je naopak presvedčená, že koalícia nemá pevnú podporu ani 76 poslancov.


        „To, čo je podstatné, je, že treba dotiahnuť rokovania s ďalšími tromi poslancami, aj s pánom Jánom Ferenčákom, aj s pánom Samuelom Migaľom a Radomírom Šalitrošom, lebo stále je tu potenciál sedemdesiatdeviatky,“ uviedol Tomáš. Bajo Holečková upozornila, že situácia okolo odídencov z Hlasu-SD je nedoriešená a situácia v parlamente nestabilná. Podľa nej nie je normálne, že parlament tri mesiace nefunguje, riešením sú tak podľa nej len predčasné voľby.


        Minister práce potvrdil, že koalícia je blízko k dohode. „Možno už na budúci týždeň by mohla prebehnúť aj voľba predsedu parlamentu,“ priblížil s tým, že doriešené by mohli byť aj personálne otázky na dvoch ministerstvách. Holečková uviedla, že na voľbe predsedu NR SR sa opozícia nezúčastní. Myslí si tiež, že Huliak nie je vhodný kandidát na ministra cestovného ruchu a športu. „Neviem si predstaviť, že ministri za Hlas budú sedieť vo vláde s ľuďmi, ktorí chcú vystúpiť z Európskej únie,“ podotkla.


        Diskutujúci sa dotkli aj témy vojny na Ukrajine. Za rokovacím stolom by podľa Erika Tomáša mala sedieť aj Ukrajina a Európska únia. „Núdzový samit medzi Európskou úniou a USA, aby sme sa bavili všetci o Ukrajine, aj o bezpečnosti Európy, toto je pre nás cesta a nie nejaké podivné stretnutia, kde nesedí celá európska dvadsaťsedmička,“ priblížil Tomáš. Podotkol, že posilňovanie zbrojenia a financovanie vojny k ničomu neviedlo. Na otázku, či si v tejto súvislosti Slovensko na samite v Bruseli uplatní právo veta, odpovedať nechcel.


        Poslankyňa označila sľuby amerického prezidenta Donalda Trumpa o ukončení vojny za nereálne. „V Bielom dome povedal, že my musíme myslieť na americké záujmy. Toto je podľa mňa ten dôležitý odkaz, mne to pripomína takú výpalnícku politiku,“ dodala. Podľa nej bolo stretnutie Trumpa s ukrajinskou hlavou štátu Volodymyrom Zelenským odkazom pre Európu. „Európa musí ukázať, že je sebavedomá, že sa začne starať o svoju bezpečnosť, o svoju budúcnosť a musí prebrať to líderstvo a nie nechať Trumpa s Putinom rozhodovať o Ukrajine,“ konštatovala.

Šutaj Eštok: Stabilizujúci prvok bude pre koalíciu voľba predsedu NR SR

        Bratislava 2. marca (TASR) – Dôležitý stabilizujúci prvok pre vládnu koalíciu bude voľba predsedu Národnej rady (NR) SR. Zaoberať sa ňou budú v priebehu najbližších dní. Vyplýva to z vyhlásení ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) v nedeľnej diskusnej relácii Joj 24, Politika 24. Minister vnútra zopakoval, že koalícia má v súčasnosti de iure podporu 77 poslancov NR SR.


        „Myslím si, že by to mohlo byť buď v utorok alebo v stredu, kedy by parlament, verím, už po dohode, mohol jednak voliť aj predsedu parlamentu, a mohol vysporiadať všetky personálne otázky,“ uviedol minister. Zvolenie predsedu NR SR bude podľa Šutaja Eštoka symbolom politického reštartu pre koalíciu. Dohodu premiéra Roberta Fica (Smer-SD) s poslancami okolo Rudolfa Huliaka (nezaradený) víta.


        Nové usporiadanie v rámci rezortu regionálneho rozvoja má podľa neho v rukách Smer-SD, prezident Peter Pellegrini bude musieť podľa Šutaja Eštoka následne nomináciu vyplývajúcu z jeho ústavných právomocí, akceptovať. Ako dodal, je na vládnej strane Smer-SD, na akých menách sa v rámci novozískaných ministerstiev dohodnú. „S tým záujmom sme ich odovzdávali, aby sa späť obnovila sedemdesiat deviatka. V akom stave sú rokovania, to sa musíte opýtať našich koaličných partnerov,“ objasnil.


        Poznamenal tiež, že jeho rokovania s odídencami z Hlasu-SD k ničomu neviedli. „Dnes títo páni poslanci rokujú s politickou stranou Smer-SD, verím, že keď nenašli dohodu v politickej strane Hlas, nájdu ju v Smere,“ konštatoval.


        Jednou z tém diskusie bolo aj financovanie tretieho sektora. „Tá debata v parlamente v rámci mimovládok sa zasekla na tom, že prišla tu ešte ambícia, pripojiť k tej transparentnosti mimovládok aj problém lobingu,“ ozrejmil. Podľa neho je nutné venovať sa téme lobingu samostatne. „Lobing treba upraviť, mal by to byť samostatný zákon, ktorý bude reflektovať na všetky mimovládky, ktoré majú záujem ovplyvňovať politické dianie, ale treba to urobiť normálne, v rámci konštruktívnej debaty,“ dodal. Vyhodnotenie financovania mimovládok očakáva v krátkom čase.


        V relácii diskutoval Šutaj Eštok aj o atentáte na premiéra. Myslí si, že čin je z oprávnených dôvodov kvalifikovaný ako teroristický útok. „Pretože nešlo o útok na Roberta Fica, nikto sa nerozhodol strieľať na Roberta Fica ako fyzickú osobu, ale išlo o útok na predsedu vlády,“ vysvetlil minister vnútra.


        V súvislosti s bombovými útokmi na školách Šutaj Eštok uviedol, že majú informácie od Slovenskej informačnej služby a verí, že sa to v krátkom čase podarí spolu so zahraničným dožiadaním a spoluprácou zahraničných bezpečnostných služieb odhaliť. Informáciu, že ide o ruskú stopu nepotvrdil. „To vôbec nepotvrdzujem,“ uzavrel Šutaj Eštok.

Visited 273 times, 1 visit(s) today
spot_img

Newsletter - Denník VV

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás