spot_img

Monitor politických relácií

Prezident zatiaľ s premiérom nehovoril o nominantoch na vládne posty

        Bratislava 22. februára (TASR) – Premiér Robert Fico (Smer-SD) zatiaľ prezidentovi SR Petrovi Pellegrinimu nepredstavil nominantov na vládne posty. V prípade, že nominantom na ministra bude nezaradený poslanec Rudolf Huliak, bude chcieť Pellegrini vedieť, či zmenil svoj postoj k vystúpeniu SR z Európskej únie a NATO. Uviedol to v diskusnej relácii STVR Sobotné dialógy. V koaličnej kríze bude prezident postupovať tak, aby sa nestal súčasťou opozičného boja alebo pokusu meniť pomery vo vláde a parlamente. Nebude tiež robiť kroky, ktoré majú destabilizovať a prispieť k pádu tejto vlády. Prezidentský palác nie je podľa neho centrom odboja ani piatym koaličným partnerom.


        „S premiérom som sa dohodol, že predtým, ako príde s konkrétnymi návrhmi na rekonštrukciu vlády, mi prinesie ukázať podpisy tzv. voľných poslancov, ktorí sa svojím podpisom prihlásia, že budú ďalej podporovať vládnu väčšinu, aby tak premiér mohol deklarovať, že disponuje väčšinou v parlamente,“ povedala hlava štátu. Pellegrini dodal, že Fico má potom legitímne právo v zmysle ústavy navrhnúť mu výmenu ministrov. Všetko bude podľa neho záležať od dohody, ktorú premiér urobí s nespokojnými poslancami, ktorí by mu podpisom mali garantovať vernosť.


        Prezident odporúča koaličným lídrom, aby medzi sebou debatovali ešte viac ako predtým. K diskusii musí dôjsť aj pred každým vážnym rozhodnutím. Radí tiež, aby lídri viac komunikovali aj s poslancami svojich vlastných strán a veci s nimi dopredu prerokovali.


        Pellegrini sa v relácii vyjadril aj k zhromaždeniam, ktoré boli v piatok (21. 2.) na Slovensku. Považuje ich za legitímne a tvrdí, že takéto protesty nikdy neodsúdi. „Len by som poprosil, aby tí, ktorí ich organizujú, prestali ako nosnú tému používať slogan Slovensko je Európa a nedovolíme nikomu Slovensko z Európskej únie (EÚ) ani z NATO vytiahnuť,“ poznamenal s tým, že Slovensko z EÚ ani Severoatlantickej aliancie neodchádza.


        V súvislosti so zmenami Ústavy SR, ktoré navrhuje predseda vlády, Pellegrini uviedol, že jeho podpis nebude rozhodujúci, keď novela prejde 90 hlasmi v parlamente. „Môj podpis je už potom len prejavom mojej osobnej hodnotovej výbavy, či s tým súhlasím, alebo nesúhlasím,“ skonštatoval. Zmenu ústavy považuje za dymovú clonu, ktorá zahltí veľkú časť verejného aj politického priestoru. Podotkol, že sa o tom bude veľa diskutovať, ale pre Slovensko to neprinesie viac investícií, ani lepšie životné prostredie či viac pracovných miest.


        Hlava štátu sa vyjadrila aj k siedmemu výročiu vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Slovensko musí podľa Pellegriniho urobiť všetko pre to, aby sa niečo také nezopakovalo. Zhodnotil, že SR sa po siedmich rokoch posunula k väčším prejavom nenávisti, ktorá sa pretavuje do fyzického násilia. „Tých sedem rokov nám ukázalo, ako veľmi nebezpečné je budovať alebo povzbudzovať nenávisť, nejaký odpor voči konkrétnej skupine, a musíme urobiť všetko pre to, aby sme tie prejavy nenávisti tlmili,“ povedal prezident. Dodal, že za prejavenie názoru netreba nikoho odsudzovať, fyzicky napadnúť a už vôbec nie ho pripraviť o život.

R. Kaliňák: R. Huliak je jednou z možností na ministra cestovného ruchu

        Bratislava 23. februára (TASR) – Nominácia poslanca Rudolfa Huliaka (nezaradený) na post ministra cestovného ruchu a športu je jednou z možností. Minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) to uviedol v nedeľnej diskusnej relácii STVR O 5 minút 12. Opozičný poslanec Tomáš Valášek (PS) spochybňuje Huliakovu odbornosť a kompetentnosť na výkon tejto funkcie.


        Zároveň to, či ostanú súčasní štátni tajomníci na ministerstve cestovného ruchu a športu, bude podľa Kaliňáka závisieť od nového ministra.


        V súvislosti s aktuálnou situáciou v koalícii Kaliňák pripomenul, že sa usilujú o to, aby mali v parlamente 79 poslancov. „Myslím si, že každý chce mať väčšinu, ktorá garantuje stabilný prechod zákonov,“ uviedol Kaliňák. Rovnako aj podpis dodatku ku koaličnej zmluve podľa neho dokazuje ich snahu o pokračovaní vládnutia vo väčšine. Ubezpečil, že vláda funguje a doručuje výsledky. Rovnako registruje záujem odídených poslancov o diskusiu ich účasti na výkonnej moci.


        Valášek tomu, že sa koalícii podarí zložiť 79 poslancov, neverí. Vyjadril názor, že rokovania v koalícii nie sú na konci. „Našou úlohou je poukazovať na to, že takto sa vládnuť nedá,“ vyhlásil.


        Valášek predpokladá, že PS bude prizývať hnutie Slovensko na zvolávanie mimoriadnych schôdzí v Národnej rade SR, keďže tak robili aj v minulosti. Ozrejmil, že SaS a KDH sú pre PS preferovanými partnermi, hnutie Slovensko sa podľa neho zo spolupráce vyraďuje samo. Tiež potvrdil, že bude odporúčať, aby sa PS zúčastnilo na okrúhlom stole koalície a opozície k potenciálnemu zvyšovaniu výdavkov na obranu, ktorého zorganizovanie avizoval prezident Peter Pellegrini.

A. Danko: SNS je proti zvyšovaniu HDP na obranu

        Bratislava 23. februára (TASR) – Koaličná SNS je proti zvyšovaniu HDP na obranu. Možné zvýšenie obranných výdavkov na úrovni 3,5 percenta by bolo podľa predsedu SNS Andreja Danka ekonomickou smrťou. Nesúhlasí ani s postupným navyšovaním výdavkov. SNS bude tolerovať maximálne dve percentá HDP určené na obranu, ktoré Slovensko dáva už aj v súčasnosti. Uviedol to v diskusnej relácii televízie TA3 V politike.


        Danko je zároveň aj proti ďalšiemu zvyšovaniu daní, v relácii kritizoval aj zavedenie transakčnej dane. „Je zle nastavená. (…) Ak by SNS mala viac percent, transakčnú daň zrušíme,“ poznamenal. V súvislosti s ďalšou konsolidáciou Danko povedal, že sa treba rozprávať o úsporách v rámci rezortov. Myslí si, že ministerstvo financií by mohlo návrh rozpočtu predložiť už v júni. „Netreba zabúdať na dlhovú brzdu, pretože sme pod tlakom toho, že Robert Fico (Smer-SD) bude musieť dať vyvážený štátny rozpočet alebo požiadať o dôveru,“ tvrdí šéf SNS.


        Predseda KDH Milan Majerský v diskusnej relácii poukázal na to, že ak americký prezident Donald Trump uvalí clá na dovoz európskych áut, tak tým ohrozí pracovné miesta v slovenských automobilkách. Slovenská ekonomika je ohrozená aj tým, že na ministerstvá sú prijímaní noví ľudia a inflácia stúpa. KDH navrhuje zvýšiť odvod z hazardu, zaviesť rovnú daň či zrušiť daň z transakcií. Majerský apeluje aj na presunutie eurofondov na samosprávy, ktoré ich vedia lepšie využiť.


        Šéf KDH si myslí, že by na Slovensku mohol platiť princíp subsidiarity a kompetencie by sa mali posunúť na nižšiu úroveň, aby o všetkom nerozhodoval silný štát. Slovensko však podľa Danka potrebuje pevnú ruku.


        Opozičný poslanec zároveň poukázal na to, že Fico sa mení na konzervatívneho politika. Ukážu to však podľa neho až skutky, či sa postaví za ochranu rodín, spravodlivosť a právny štát. „Polepšený Fico je lepší ako pokazený a financovaný zo Západu Šimečka (Michal, predseda PS, pozn. TASR),“ reagoval Danko.


        Premiér Fico má podľa šéfa SNS podpísať dokument s nezaradenými poslancami. Naznačil, že na koaličné rady chodiť nebudú. Danko taktiež nepotvrdil, či sa nezaradený poslanec Rudolf Huliak stane ministrov investícií. SNS však podľa Dankových slov deklarovala Ficovi, že má dôveru v nominovaných ministrov.


        Majerský zmeny vo vláde označil za vládny zlepenec. „Celá vládna koalícia je unavená z toho sporu. Netiahne sa to týždeň, mesiac, je to viac ako polroka,“ skonštatoval. Majerský tvrdí, že Danko vo svojom liste premiérovi citoval opozíciu. „Z vás sa stal opozičný politik voči premiérovi a vlastnej vláde,“ poznamenal.

B. Gröhling: Je politická chyba, že sa R. Fico nestretol s M. Ruttem

        Bratislava 23. februára (TASR) – Je politická chyba, že sa premiér Robert Fico (Smer-SD) nestretol s generálnym tajomníkom Severoatlantickej aliancie (NATO) Markom Ruttem počas jeho tohtotýždňovej návštevy Slovenska a miesto toho odcestoval na zahraničnú pracovnú cestu do Spojených štátov amerických. Uviedol to opozičný poslanec a predseda SaS Branislav Gröhling (SaS) v nedeľnej diskusnej relácii Joj 24, Politika 24.


        Ficovu účasť na Konferencii konzervatívnej politickej akcie (CPAC) vo Washingtone označil Gröhling za „úsmevnú“. „Pre mňa to bolo úsmevné a trošku potom aj také smutné, keď korunovaný socialista Robert Fico, korunovaný socialista strednej Európy, ide na konzervatívny samit, kde tou hlavnou líniou je aj boj proti socializmu,“ poznamenal. Gröhlinga tiež zarazilo, že okrem prezidenta Petra Pellegriniho sa s Ruttem podľa jeho slov nikto nestretol.


        Šéf liberálov Fica opakovane vyzval, aby robil politiku pre Slovensko. „Nech Robert Fico rieši Slovensko, nech rieši ten život, ktorý vedú tu ľudia, nech si nerobí z úradu vlády cestovnú kanceláriu (…),“ vyhlásil.


        V súvislosti s domácou politikou Gröhling pripomenul, že si nevie predstaviť spoluprácu SaS s Hlasom-SD. Deklaroval, že je to názor predsedníctva strany aj jej členov. Zároveň chce, aby bola SaS silným partnerom pre Progresívne Slovensko a KDH. Rovnako podotkol, že v rámci iniciatívy SaS, Pravicový blok, chce spojiť pravicu, pravicových lídrov, aj tých bývalých, ktorí Slovensko priniesli do Európskej únie a NATO.

Visited 160 times, 1 visit(s) today
spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

Podporte spravodajský portál Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora

Newsletter - Denník VV

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás