Bratislava 10. októbra (TASR) – Upevniť postavenie štátneho jazyka vo vybraných oblastiach úradného a verejného styku, ale aj odstrániť nejednoznačnosť výkladu niektorých ustanovení je zámerom návrhu novely zákona o štátnom jazyku. Jeho zaradenie do pripomienkového procesu avizuje Ministerstvo kultúry (MK) SR v predbežnej informácii, zverejnenej na portáli právnych predpisov slov-lex.
„Cieľom zákona je tiež utvoriť legislatívne podmienky na zabezpečenie účinného štátneho dohľadu,“ vysvetľuje rezort. Zároveň deklaruje, že novela bude rešpektovať medzinárodné zmluvy a potrebu rozvíjania národnostných jazykov menšín na Slovensku.
Nevyhnutná zmena zákona „v podstatných oblastiach jeho pôsobnosti“ vyplynula podľa ministerstva z aplikačnej praxe. „Poukazuje na nerešpektovanie niektorých ustanovení zákona o štátnom jazyku ako dôsledku možnosti ich nejednoznačného výkladu a zároveň na opakované porušovanie rovnakých ustanovení zákona tými istými osobami, spôsobené obmedzenými kompetenciami orgánu dohľadu a nízkymi sadzbami pokút,“ uvádza MK.
Zdôrazňuje, že záväzné používanie štátneho jazyka ako jednotného prostriedku dorozumievania medzi občanmi Slovenskej republiky je základným predpokladom fungovania spoločenského, politického, kultúrneho a hospodárskeho života na území SR.
Novela zákona o štátnom jazyku bola zaradená do plánu legislatívnych úloh vlády na rok 2024.
To znamená , že od zajtra nebude žiadnemu moderátorovi (súkromných aj štátnych médií) pre neznalosť Slovenského jazyka umožnené chytiť do ruky mikrofón ? Ďakujem .