Ministerstvo spravodlivosti otvára bezplatnú právnu pomoc širokým masám

Nová koncepcia činnosti Centra právnej pomoci (CPP) počíta s rozšírením hranice materiálnej núdze v prípade poskytnutia právnej pomoci. Centrum zvažuje aj vytvorenie nového kontaktného miesta a zvýšenie pomoci pre seniorov či zdravotne znevýhodnené skupiny osôb.

Vláda v stredu schválila Koncepciu činnosti Centra právnej pomoci na obdobie 2024 – 2026, ktorá by mala od januára priniesť viacero dôležitých zmien v prospech občanov. „Našou snahou je otvoriť bezplatnú právnu pomoc čo najširšiemu okruhu nízkopríjmovej skupiny obyvateľstva,“ povedala na tlačovej besede riaditeľka Centra právnej pomoci Anna Peťovská.

Najväčšou zmenou je úprava posudzovania stavu materiálnej núdze. Opatrením koncepcie sa navrhuje zvýšenie hranice materiálnej núdze u právnej pomoci bez finančnej účasti klienta z 1,4-násobku sumy životného minima na 1,8-násobok tejto sumy, čo v praxi predstavuje zvýšenie z 383,59 na 493,18 eur.

V prípade právnej pomoci s finančnou účasťou klienta je dnes platná hranica od 1,4 do 1,6-násobku sumy životného minima, čo predstavuje príjem žiadateľa od 383,60 do 438,38 eur. Spoluúčasť klienta je podľa dnes platnej úpravy maximálne vo výške 40 eur.

Centrum v koncepcii navrhlo, čo sa premietlo aj do návrhu zmeny zákona č. 327/2005 Z. z., ktorý je aktuálne už v pripomienkovom konaní, zvýšiť hranicu materiálnej núdze v prípade právnej pomoci s finančnou účasťou klienta od 1,8-násobku sumy životného minima do 2,1-násobku sumy životného minima, čo predstavuje nárast z 493,19 eur na sumu 575,38 eur. Spoluúčasť klienta v tomto prípade navrhuje zvýšiť na sumu 50 eur.

Centrum chce tiež rozšíriť pomoc pre znevýhodnené skupiny obyvateľstva, napríklad vyčlenením jedného konzultačného dňa len pre skupinu dôchodcov a osoby so zdravotným postihnutím, ktoré vyžadujú osobitnú pozornosť. „U osôb zrakovo postihnutých alebo nevidiacich plánujeme vydať informačné brožúry o právnej pomoci v braillovom písme, resp. aspoň v podobe, aby ich boli schopní čítať za pomoci čítačky,“ hovorí A. Peťovská

Už uvedené opatrenia majú podľa nej prispieť k tomu, aby Centrum mohlo plniť svoje poslanie a úlohu, ktorou je zo zákona povinnosť zabezpečovať rovnocennú a primerane dostupnú právnu pomoc obyvateľom celého Slovenska, efektívnejšie a kvalitnejšie.

Tento zákonný princíp sa premietol aj do organizačného členenia Centra právnej pomoci, ktoré tvorí ústredie, 15 územných kancelárií a 46 konzultačných pracovísk. „V súčasnosti zvažujeme a prehodnocujeme dostatočnosť prístupnosti právnej pomoci v regióne Orava a zvažujeme zriadiť konzultačné pracovisko v Námestove,“ avizuje A. Peťovská.

Koncepcia zavádza aj celoživotného vzdelávania právnikov a ich zaradenie medzi cieľovú skupinu v Justičnej akadémii SR, tiež po obnovení dohôd o spolupráci s právnickými fakultami univerzít SR sa opätovne zavádzajú stáže a letné školy právnikov v pracoviskách Centra.

Zdroj:

https://www.justice.gov.sk/aktualne-temy/ministerstvo-spravodlivosti-otvara-bezplatnu-pravnu-pomoc-sirokym-masam/?fbclid=IwY2xjawE1JrNleHRuA2FlbQIxMQABHZSgowb8HGbBh37HeeVk-_IYhAAwY8JPbTxb6o5v7cBwVyGnfPkjxOdVQQ_aem_dVsYRiw0mOWY6sg73QusJA

Visited 236 times, 1 visit(s) today

Podporte spravodajský portál Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora

Newsletter - Denník VV

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Advertisement -spot_img

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás