Bratislava/Praha 18. februára (TASR) – Európska únia (EÚ) je dnes podľa slovenského ministra zahraničných vecí Juraja Blánara (Smer-SD) zrejme zaskočená konaním amerického prezidenta Donalda Trumpa v súvislosti s prípravou mierových rokovaní, do ktorých zatiaľ nie je zapojená. Únia však podľa neho mala na začatie rokovaní dosť priestoru a nevyužila ho. Povedal to po stretnutí s rezortným partnerom Janom Lipavským, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.
„Možno je dnes EÚ zaskočená konaním prezidenta Trumpa. Tým, že aktívne vstúpil do riešenia konfliktu a povedal úplne jasne, že sa ho chce pokúsiť čím skôr ukončiť. Logicky môžeme povedať, že EÚ na to, aby začala mierové rokovania, mala priestoru až-až, ale nevyužila to. Urážlivosť zo strany EÚ nie je úplne na mieste,“ povedal Blanár. Dodal, že aktuálne je potrebné podrobne počúvať všetkých aktérov. „Teraz sa to všetko začína kreovať, ale tie ohlasy boli jasné – americká strana jasne povedala, že za stolom bude aj Ukrajina,“ podotkol.
Slovensko podľa jeho slov podporuje akékoľvek mierové iniciatívy – či Trumpovu alebo aj ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. „Sme pripravení hostiť na nižšej úrovni prípravné rokovania týkajúce sa mieru. Nepoznáme ešte podrobnosti, ale chceme k tomu prispieť aj my, ak o to bude záujem všetkých strán, ktoré v tom sú zainteresované,“ avizoval Blanár. Zopakoval, že ak by sa rokovalo o otázke vyslania vojsk na Ukrajinu, SR ich nevyšle.
Dodal, že postoj Slovenska sa od českého líši v tom, že podľa SR už akékoľvek dodávanie zbraní v tomto okamihu riešeniu konfliktu nepomáha. Krajiny sa však zhodnú na tom, že je neakceptovateľné, aby sa hranice štátov menili silou.
Lipavský sa podľa svojich slov snažil Blanárovi vysvetliť českú pozíciu. Rusko vedie podľa neho proti Európe rôzne sabotáže a silnú informačnú vojnu a je nutné sa proti tomu brániť. Práve z toho vychádza aj česká zahraničná politika vo vzťahu k Ukrajine.
Zatiaľ podľa neho nie je isté, kam sa situácia vyvinie. „Ale čo vieme určite, je, že potrebujeme, aby Ukrajina mala čo najsilnejšiu východiskovú pozíciu, aby bola silná a dokázala sa brániť,“ povedal šéf českej diplomacie s tým, že preto je potrebné ju naďalej podporovať. O vysielaní vojakov zatiaľ nechcel špekulovať. „Som v tomto maximálne zdržanlivý a verejne na túto tému nešpekulujem,“ dodal Lipavský.
Blanar ty euhujerske hovno, ake menenie hranic silou? to si iste myslel Kosovo , vsak
lebo byvale urajinske regiony sa pripojili k Rusku referendom, teda hlasovanim obcanov
.. pokiaľ referendum nie je v súlade s ústavou daného štátu, ide podľa medzinárodného práva o anexiu. V prípade Krymu je to možno s privretím oka „diskutabilné“ , ale ostatné oblasti Ukrajiny boli pravdepodobne anektované v rozpore medzinárodným právom. Ale.. ,ako je známe keď dáme nejaký právny problém posúdiť dvom právnikom, získame najmenej tri právne názory, že áno ..
aj to dokoncis, ci len tak dristaš do sveta?
, akože to mám za teba pochopiť ?
Znamená to, že konečne prestanete dodávať zbrane a muníciu na ukrajinu?
viem, hlúpa otázka.
.. tiež nie som práve z tohto dvakrát nadšený, ale žiaľ akákoľvek aspoň trochu naša vlastná výroba sa počíta. A čas čoskoro ukáže, ako veľmi ..
prečo nevýrabame heroin? ten sa bude predávať aj v dobe mieru.