- Igor Melicher: Rada Európy žiada Maďarsko, aby stiahlo návrh zákona o transparentnosti financovania zo zahraničia.
Rada Európy vo svojom stanovisku tvrdí, že by tento zákon mohol ohroziť existenciu a fungovanie „nezávislých“ médií a občianskej spoločnosti.
Aj na Slovensku máme skúsenosti s progresívnym odporom voči zákonu, ktorý by demaskoval financovanie mimovládnych organizácií. Dokonca sa proti transparentnosti financovania mimovládnych organizácií konali v Bratislave aj protesty, ktoré organizovali lokálni politici Progresívneho Slovenska.
Niet sa čomu diviť, progresívne kruhy by bez pofidérne financovaných mimovládok stratili svoj výtlak a prišli by aj o liaheň budúcich politikov.
Za to isté dnes podľa všetkého kritizuje Rada Európy aj Maďarsko. Žiadne nezávislé médiá alebo občianska spoločnosť, len sťaženie hmlistého financovania nikým nevolených progresívnych buniek.
- Maďarsko schválilo svoje vystúpenie z Medzinárodného trestného súdu.
To je presne ten súd, ktorý uvalil zatykač na prezidenta Ruskej federácie V. Putina, čím znemožnil jeho prítomnosť v západných štátoch a jeho účasť na možných mierových rokovaniach.
Maďarsko už dlhšiu dobu vystupuje proti vojne a stavia sa do polohy mierotvorcu. Kto vie, možno práve vystúpením z Medzinárodného trestného súdu vysielajú signál, že sú pripravení viesť mierové rokovania na svojom území.
- Rusko sa opätovne snaží spájať štáty Východu.
Minister zahraničných vecí Ruskej federácie S. Lavrov navrhol usporiadanie stretnutia ministrov vo formáte 3+3, ktoré by prebiehalo v Arménsku a Azerbajdžane.
Aj po rozpade paktu Varšavskej zmluvy udržiava Rusko pri živote bezpečnostnú Organizáciu Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti, do ktorej stále patrí šesť štátov, medzi nimi aj Arménsko, ktoré nedávno deklarovalo, že medzi ním a Ruskom sú podpísané zmluvy, ktoré stále platia.
Formát rokovania ministrov by mal pozostávať zo zástupcov Arménska, Azerbajdžanu, Ruska, Turecka, Iránu a Gruzínska. Jeho cieľom má byť dosiahnutie dlhodobého mieru, bezpečnosti a rozvoj ekonomickej a obchodnej spolupráce v regióne južného Kaukazu.
V prostredí Európskej únie často robíme tú chybu, že neberieme dostatočne vážne to, čo sa deje za našimi hranicami. Na štáty na východ a juh od nás pozeráme ako kedysi Rimania na Barbarov.
Problém však je, že kým sa my v EÚ často strácame vo svojej povýšenosti a vlastnej sebestrednosti, tak štáty mimo náš civilizačný okruh pracujú na prehĺbení spolupráce a častokrát nám aj ekonomicky či technologicky utekajú.
Sankcie a protestné nóty nie sú podľa môjho názoru spôsobom, akým by mala Európa pristupovať k okolitému svetu. Riešenie vidím vo vlastnom posilnení, uzavretí svojich vonkajších hraníc a akceptovaní sveta takého, aký je – konkurenčného. Sveta, kde sa nám neoplatí vyplakávať a obviňovať všetkých naokolo, ale kde sa musíme nažiť byť najlepší z najlepších.
- Minister obrany Nemecka B. Pistorius kritizoval amerického prezidenta D. Trumpa kvôli rokovaniam s ruským prezidentom V. Putinom.
Pistorius skritizoval Trumpa, že neodhadol svoju vyjednávaciu pozíciu voči Putinovi a nerokoval tak, ako by mal. Pistorius následne uviedol, že Putin sa nedá presvedčiť diskusiou a kritike podrobil aj odmietavý postoj pre členstvo Ukrajiny v NATO.
Rešpektujem suverenitu štátov a ich postoje. Nemôžem však súhlasiť s tým, že pre riešenie konfliktu nie je diskusia správnou cestou. Čo iné potom zostáva, len ďalšie násilie a krviprelievanie?
Snažiť sa o diplomaciu a dosiahnutie mieru musí byť hlavnou úlohou každého štátu v civilizovanej Európe, ktorá má mimochodom najviac skúsenosti s hrôzami vojny.
Rovnako cestu k mieru nevidím ani v členstve Ukrajiny v NATO. Takéto členstvo by neznamenalo mier v Európe, ale len eskaláciu konfliktu do rozmerov, ktoré si Európe dnes už možno ani nevieme predstaviť.
- FRAJER NA ZÁVER:
Americký prezident D. Trump oznámil plány na výstavbu takzvaného „Golden Dome“ za 175 miliárd dolárov.
Ide o protiraketový štít, ktorý má chrániť USA pred hypersonickými a jadrovými útokmi. Na jeho výstavbe sa má podieľať významná americká zbrojárska firma Lockhead Martin a spoločnosť miliardára Elona Muska SpaceX.
Svet sa definitívne mení. Pre toho, kto pozná históriu to vyzerá tak, akoby sme sa vracali späť do 19 storočia pred obdobie dvoch svetových vojen.
Štáty začínajú hrať samé na seba, opevňovať sa a uzatvárať separátne spojenectvá. Veľké bezpečnostné aliancie sú vystavené kritickým otázkam o dôveryhodnosti a pokles dôvery je viditeľný aj u kedysi najbližších spojencov.
Neviem predpovedať, čo sa vo svete môže udiať v budúcich rokoch, nemám čarovnú guľu. Veľmi si však želám, aby sa svet vyhol ďalším zbytočným konfliktom a vojnám.