A. Danko: Podpísanie memoranda o zahraničnej politike je dôležitý akt
Bratislava 1. septembra (TASR) – Podpísanie memoranda o zahraničnej politike je dôležitý akt. V diskusnej relácii O 5 minút 12 na televízii STVR to uviedol podpredseda Národnej rady (NR) SR a predseda koaličnej SNS Andrej Danko. Opozičný poslanec za PS Martin Dubéci si myslí, že podpísanie deklarácie vysiela nejasný signál do spoločnosti, pretože premiér Robert Fico (Smer-SD) má zmätočné vyjadrenia v súvislosti so zahraničnou politikou.
Koalícia je podľa Danka často predmetom útoku, že sa orientuje len „na jednu svetovú stranu“. „Myslím si, že je dôležité, aby zástupcovia parlamentu, prezident SR a premiér jasne deklarovali našu orientáciu. Naše ukotvenie sme nikdy nespochybňovali,“ povedal Danko. Zároveň podotkol, že Európska únia (EÚ) sa uzatvára a v mnohých veciach sa správa dosť diktátorsky.
Dubéci je toho názoru, že v dnešnej dobe je dôležité, aby Slovensko malo určenú svoju zahraničnú orientáciu. „Potom je tu pán Fico, ktorý síce napíše niečo na papieri, ale potom jeho vyjadrenia voči Ruskej federácii a ďalším aktérom sú veľmi zmätočné,“ poznamenal poslanec. Geopolitické záujmy Slovenska sú podľa neho v Európskej únii a najväčšia geopolitická výzva je konflikt na Ukrajine.
Danko zároveň reagoval na otázku o chýbajúcom šéfovi parlamentu, tento post podľa koaličnej zmluvy patrí strane Hlas-SD. „Z toho, či Danko alebo niekto iný bude predsedom parlamentu, chlieb lacnejší nebude,“ skonštatoval s tým, že parlament funguje a váži si podporu premiéra. Debata o šéfovi NR SR patrí podľa Danka „do kuchyne“. Danko zároveň tvrdí, že v koaličnej zmluve je veľa nejasností.
„Jednoducho, kým sa nevyrieši táto otázka, tak sa nevieme dostať k ničomu inému, lebo všetko so všetkým súvisí,“ skonštatoval Dubéci na margo predsedu NR SR. PS podľa neho chce, aby koalícia vyriešila tento problém, a preto navrhli, aby bol na najbližšiu schôdzu Národnej rady SR zaradený bod voľby predsedu parlamentu. „Vyvolali sme to sami vlastnou iniciatívou a chceme otvoriť rozpravu k tomuto bodu. Nech koalícia ukáže, že to dokáže zvládnuť,“ povedal Dubéci.
Šéf SNS považuje za dôležitejšie, aby koalícia našla spoločnú reč k tomu, kde je hranica normálneho zbrojenia a kedy je to neúnosné. Slovensko podľa neho potrebuje pre pozemné vojsko tatrovky. Zameral by sa aj na nakúp osemkoliek. Pri nákupe protivzdušnej obrany je zdržanlivý, nie je jeho zástancom. „Kvitujem ministrovi obrany niektoré nákupy, niektoré však budeme musieť prehodnotiť,“ skonštatoval Danko. Nie je nadšený ani plánom výstavby novej vojenskej nemocnice v Prešove.
Jednou z hlavných tém na rokovaní koaličnej rady bolo zdanenie bánk, ktoré presadzuje SNS. V nedeľnej diskusnej relácii O 5 minút 12 televízie STVR to povedal predseda SNS Andrej Danko. Štát by tak podľa neho okamžite získal na konsolidáciu verejných financií 500 miliónov eur.
„Hovorím, že si tu banky robia, čo chcú, a je najvyšší čas, aby Ladislav Kamenický (Smer-SD) prišiel s tvrdým opatrením na banky. A práve aj toto bola tvrdá téma na koaličke,“ povedal Danko. Podotkol, že štyri až päť najväčších slovenských bánk dosahuje zisky 300 – 500 miliónov eur, no napriek týmto ziskom zvyšujú úroky na úveroch. Predseda SNS zároveň potvrdil, že ak bude prijatá daň z bankových transakcií, nemala by sa týkať bežných ľudí.
Predseda poslaneckého klubu opozičného Progresívneho Slovenska (PS) Martin Dubéci Danka upozornil, že problémom štátneho rozpočtu nie sú jednorazové, ale štrukturálne výdavky, ako napríklad dôchodky, ktoré musí štát platiť opakovane, a časť z nich presadili koaličné strany vrátane SNS.
Danko kontroval, že sa odmieta pozerať na deficit verejných financií, pokiaľ ľudia nedostanú peniaze aspoň na prežitie. „Keby som bol premiérom, presadím, aby sme si požičali oveľa viac peňazí, kašlem na nejaké dlhy, pretože tie dlhy majú všetci na západe, ale majú nemocnice, diaľnice, starajú sa o prisťahovalcov,“ dodal Danko.
T. Drucker: Peniaze na zvýšenie platov pre učiteľov nájdeme
Bratislava 1. septembra (TASR) – Peniaze na zvýšenie platov pre učiteľov rezort školstva nájde. V nedeľnej diskusnej relácii V politike na televízii TA3 to uviedol minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD). Predseda SaS a bývalý minister školstva Branislav Gröhling reagoval, že bude túto vládu chváliť, ak vyrokuje ďalšie zvýšenie platov.
„Diskutujeme aj so zástupcami zamestnancov, aj s ministerstvom financií. S číslami nepôjdeme von, ale ministerstvo financií má od nás predloženie, o koľko chceme,“ povedal Drucker. Zvýšenie platov v školstve je podľa neho nevyhnutným prvkom motivácie zamestnancov.
Gröhling pripomenul, že za svojho pôsobenia platy učiteľov zvýšil. Skritizoval vládu, že na zvýšenie svojich platov, 13. dôchodky či oslavy sviatkov peniaze má a pre učiteľov ich nájsť nevie. Vládny kabinet by podľa neho mohol prijať do zákona automat na zvyšovanie platov učiteľov.
„Nežnú revolúciu“ v školstve, ktorú nedávno vláda schválila, berie Gröhling ako technické zmeny. Za negatívum považuje pokuty Štátnej školskej inšpekcie, ktoré by sa mohli dávať školám aj opakovane. Obáva sa ich zneužívania. Pozitívom je podľa Gröhlinga presun kompetencií zo samosprávy na štát v prípade materských škôl.
Drucker tvrdí, že o obsahu vzdelávania budú za jeho pôsobenia vždy rozhodovať výlučne pedagógovia a odborníci. „Máme zriadenú kurikulárnu radu. Je to zoskupenie odborníkov od základných, stredných a vysokých škôl, naprieč spektrom typov škôl, sú tam aj cirkevné, súkromné, štátne školy, rôzne asociácie, zástupcovia zamestnancov,“ priblížil minister. S nimi podľa vlastných slov diskutuje o citlivých otázkach v školstve.
V relácii takisto reagoval na poslanecký návrh SNS, ktorým chcú obmedziť propagáciu tém súvisiacich so sexuálnou orientáciou a s rodovou identitou na školách. Predloženie návrhov inej koaličnej strany, ktoré zasahujú do kompetencií rezortu, bez súhlasu ministra považuje Drucker za porušenie koaličnej zmluvy. Zároveň ho to však nevyrušuje. „Pre mňa je podstatné, že tu máme vládne zákony, ktoré idú do parlamentu a budú sa schvaľovať,“ podotkol.
Gröhlinga to, naopak, vyrušuje. „Očakával by som, že vaši poslanci budú mať zajtra s vami tlačovú konferenciu a všetci tam odmietnete tento návrh a postavia sa za vás,“ skonštatoval.
M. Šutaj Eštok: Ústava SR je zárukou rovnosti a sociálnej spravodlivosti
Bratislava 1. septembra (TASR) – Ústava SR je zárukou rovnosti, sociálnej spravodlivosti a plnohodnotného života pre každého. Pri príležitosti Dňa Ústavy SR to povedal predseda Hlasu-SD a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.
„Naša ústava, prijatá v roku 1992, nám pripomína, že Slovensko stojí na hodnotách slobody, spravodlivosti, sociálnej rovnosti, solidarity a plnohodnotného života pre každého človeka. Tieto hodnoty sú piliermi, na ktorých môžeme stavať budúcnosť, kde každý človek bude mať možnosť žiť bezpečným a naplneným životom,“ uviedol Šutaj Eštok.
Úloha je podľa neho zabezpečiť, aby Slovensko bolo miestom, kde sa cení ľudská dôstojnosť, kde je rovnosť príležitostí skutočnosťou a kde je sociálna spravodlivosť realitou každodenného života.
Ústavu SR schválila Slovenská národná rada pred 32 rokmi, štyri mesiace pred vznikom samostatnej Slovenskej republiky. Jej prijatie z 1. septembra 1992 sa od roku 1994 pripomína ako štátny sviatok – Deň Ústavy SR.
KDH: Zmenou v ústave chce zabrániť zneužívaniu skráteného legislatívneho konania
Bratislava 1. septembra (TASR) – Ústava by mala obsahovať účinnú poistku proti zneužívaniu skráteného legislatívneho konania. V prípade, že k porušeniu pravidiel podľa názoru Ústavného súdu SR dôjde, mala by príslušná norma stratiť platnosť. Navrhuje to Kresťanskodemokratické hnutie (KDH).
Predseda hnutia Milan Majerský pripomenul, že zámer predstavený na Deň Ústavy SR je súčasťou rámcových tém o legislatívnych zmenách, ktoré by mali viesť k zintenzívneniu ochrany demokracie, základných ľudských práv a hodnôt, na ktorých stojí ústava i slovenská štátnosť. „Chceme, aby sa o všetkých dôležitých zmenách vždy viedla poctivá odborná i politická diskusia. Toto považujeme za podstatný úvod do diskusie aj k ostatným prioritám,“ uviedol líder kresťanských demokratov.
Pripravený vecný zámer návrhu novely ústavy z dielne KDH ráta s tým, že inštitút skráteného legislatívneho konania budú môcť zákonodarcovia naďalej používať, takýto postup však bude môcť následne preskúmať Ústavný súd SR. „Ak sa Ústavný súd vyjadrí, že postup parlamentu pri legislatívnom konaní o návrhu zákona nebol v súlade s ústavou, stráca príslušný zákon účinnosť a platnosť,“ vysvetlil podpredseda KDH Viliam Karas.
Pripomenul, že návrh sleduje zmenu, po ktorej roky volá odborná verejnosť, ale aj podnikateľský sektor. „Prinesie to viac právnej istoty, viac odbornosti a najmä kvalitnejšie zákony pre občanov,“ domnieva sa.
V nasledujúcich týždňoch chce KDH osloviť všetky parlamentné politické strany s ponukou pripraviť spoločnú víziu pre lepšiu tvorbu zákonov. Napomôcť má k tomu aj poslanec Branislav Škripek, ktorý sa 1. septembra stal členom hnutia.